اخطار وزارت بهداشت به 140 بیمارستان

تهران- ایرنا - معاون درمان وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشكی از اخطار گرفتن 140 بیمارستان مشمول طرح تحول نظام سلامت خبرداد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، « محمد آقاجانی » روز چهارشنبه درنشست خبری دستاوردهای نظام تحول سلامت از 15اردیبهشت تا 15آبان ماه امسال افزود: بازدید از 313 بیمارستان مشمول طرح تحول سلامت به صورت دقیق انجام شد كه از این تعداد 140 بیمارستان ، اخطارهای لازم را گرفتند.

آقاجانی تصریح كرد: در سامانه 1590نیز یكهزار و 865 شكایت ثبت شد كه مورد پیگیری قرار گرفتند. ضمن اینكه تعداد زیادی از تماس ها با سامانه شكایت تعرفه ای 1690 نیز مرتبط با تخلفات تعرفه ای گزارش نشده است.**ارسال تجهیزات پزشكی به بیمارستان ها

آقاجانی گفت‌: در راستای اجرای طرح تحول ، برای بهبود هتلینگ بیمارستانها درحال ارسال تجهیزات پزشكی و تخت به بیمارستان ها هستیم.

این مقام مسوول در وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی گفت:تعمیرات 560 بیمارستان دولتی برای اجرای برنامه ارتقای كیفیت هتلینگ تا 67 درصد پیشرفت داشته است.

وی اظهار امیدواری كرد كه برنامه هتلینگ بیمارستانی تا پایان سال تكمیل شود.ضمن اینكه برنامه اصلاح هتلینگ بیمارستانی ، تجهیزات و تخت به تدریج در حال خریداری است و تاكنون 738 بسته از این تجهیزات برای بیمارستانهای مناطق محروم و سردسیر ارسال شده است.

آقاجانی گفت: البته عقب ماندگی بیمارستانهای دولتی از نظر ساختمان و تجهیزات زیاد است و طرح تحول سلامت نمی تواند همه این عقب ماندگی ها را جبران كند اما امیدواریم بخشی از نیازمندی های اقامتی بیماران تامین شود.**كمتر بودن ظرفیت بیمارستانهای دولتی ازبسیاری كشورهای درحال توسعه

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در بخش دیگری از سخنانش گفت: ظرفیت بیمارستانهای دولتی كشور از بیمارستان های بسیاری از كشورهای در حال توسعه كمتر است.

آقاجانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی برمشكل كمبود تخت در بیمارستانها اظهارداشت:‌ هم اكنون نسبت تخت های بیمارستانی، یك و نیم تخت به ازای هر یكهزار تن است كه این میزان كمتر از نیاز كشور گزارش شده است.

آقاجانی ادامه داد: سرمایه گذاری برای ایجاد تخت های بیمارستانی باید به طور عمده از طریق بخش غیردولتی باشد به ویژه آنكه اكنون تعرفه های پزشكی واقعی شده است و سرمایه گذاری در این بخش می تواند منطقی و سود آور نیز باشد.

معاون وزیر بهداشت گفت: دست كم یك دهه زمان لازم است تا سرمایه گذاری در خصوص ایجاد تخت های بیمارستانی تكمیل شود. ضمن اینكه درشهرهای بزرگ به ویژه تهران با كمبود تخت های سوختگی، روانپزشكی و مراقبت های ویژه روبرو هستیم.**بخش های اورژانس ظرفیت پذیرش تمام بیماران را ندارند

وی گفت: بخش های اورژانس ظرفیت پذیرش تمام بیماران را ندارند به گونه ای كه مردم به بیمارستانهای دولتی مراجعه می كنند اما تخت اورژانس و بستری وجود ندارد.

معاون وزیر بهداشت در عین حال افزود: ستاد هدایت بیماران در تمام دانشگاههای علوم پزشكی كشور تشكیل شده است كه وظیفه توزیع بیمار را برعهده دارد و اگر بیماری به اورژانس مراجعه كرد و اورژانس ظرفیت پذیرش او را نداشت، این ستاد وظیفه انتقال او به بیمارستان دیگر را برعهده دارد.

وی تاكید كرد: خدمات نجات بخش اولیه برای مراجعه كنندگان به اورژانس درهر شرایطی و با هر كمبودی باید انجام شود و بعد از آن فرایند هدایت بیمار به سایر بیمارستانها برای بستری شدن از طریق این ستاد باید ایجاد شود.

این مقام مسوول در وزارت بهداشت ، درمان وآموزش پزشكی در خصوص اورژانس پیش بیمارستانی هم گفت‌: اورژانس پیش بیمارستانی هم از برنامه چهارم و پنجم توسعه عقب است.

معاون وزیر بهداشت یا یادآوری اینكه طرح تحول نظام سلامت پس از طی كردن شش ماه فاز مطالعاتی از 15 اردیبهشت ماه آغاز شد، گفت: این طرح سه هدف حفاظت مالی مردم در برابر هزینه های درمانی، عدالت در دسترسی به خدمات و ارتقای كیفیت خدمات سلامت را دنبال می كند.

آقاجانی افزود: طی اجرای طرح تحول نظام سلامت، بیش از هفت میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته و سهم مردم از هزینه بستری در بیمارستان های دانشگاهی از حدود 37 درصد به حدود هشت درصد كاهش یافته و در مرحله سوم طرح تحول نظام سلامت با پرداخت شش درصد از هزینه ها برای ساكنین شهرها و سه درصد برای ساكنین روستاها تدوام خواهد یافت.

وی ادامه داد: تاكنون حدود سه میلیون و 50 هزار بیمار بستری از این خدمات استفاده كرده اند و بررسی ها ملی نیز نشان می دهد 73 درصد مردم پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت از هزینه های درمانی راضی هستند.

معاون وزیر بهداشت گفت: پیش از اجرای برنامه تحول نظام سلامت، تقریبا همه بیماران برای خرید تجهیزات و لوازم مصرفی به خارجی بیمارستان، ارجاع می شدند و این میزان اكنون به 2 / 3 درصد كاهش یافته است.

آقاجانی افزود: به رغم نرخ تورم با اجرای طرح تحول نظام سلامت، قیمت دارو و تجهیزات پزشكی تا 42 درصد كاهش یافته است.

وی ادامه داد: 752 پزشك متخصص در 17 رشته تخصص در شب ها و ایام تعطیل در 398 بیمارستان دانشگاهی با اجرای طرح تحول سلامت ، مقیم شده اند.

وی اضافه كرد: همچنین با اجرای طرح تحول سلامت 585 كلینیك ویژه به ارائه خدمات ویزیت سرپایی با تعرفه دولتی اختصاص داده شده اند و در این راستا نیز حدود 9 هزار و 500 پزشك عمومی ، متخصص و فوق تخصص با این مراكز قرارداد منعقد كرده اند كه طی شش ماه اجرای طرح، بیش از سه میلیون ویزیت انجام داده اند.

معاون وزیر بهداشت گفت: در 293 شهر محروم، چهار هزار و 36 پزشك مورد حمایت ماندگاری قرار گرفته اند و 42 درصد پزشكان نیز تمایل خود را برای ماندگاری در این مناطق پس از پایان تعهدات قانونی خود اعلام كرده اند.

آقاجانی با یادآوری اینكه قبلا 54 درصد زایمان ها در كشور سزارین بود و ایران از این نظر رتبه اول تا سوم جهان را داشت، افزود: حدود 241 هزار زایمان طبیعی با اجرای طرح تحول نظام سلامت انجام شده كه موجب افزایش پنج درصدی نسبت زایمان طبیعی به سزارین شده است.

وی ادامه داد: همچنین چهار هزار و 800 زایمان بدون درد با اجرای طرح تحول نظام سلامت انجام و برنامه توسعه و بهینه سازی 377 بلوك زایمانی نیز آغاز شده است.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت، 14 پایگاه اورژانس هوایی برای پوشش درمانی خدمات در راه های فرعی و صعب العبور ایجاد شده كه بطور متوسط روزانه پنج مامورت انجام داده اند.

آقاجانی گفت: طی این مدت، 183 پرواز از پایگاه های اورژانس هوایی انجام شده و 330 مصدوم برای دریافت خدمات درمانی از این طریق به بیمارستان ها منتقل شده اند.

معاون وزیر بهداشت درباره سهم ریالی بیماران در پرداخت هزینه های درمانی گفت: تعبیر نجومی در برخی رسانه‌ها از افزایش تعرفه‌ها درست نیست و نباید سناریوی خیالی ساخت.

وی افزود: 40 درصد هزینه های یك پرونده بستری مربوط به حق العلاج و 60 درصد بقیه مربوط به خدمات هتلینگ، دارو و آزمایش است.

آقاجانی یادآور شد: آنچه در خصوص رشد تعرفه های درمانی اتفاق افتاده در بخش حق العلاج بوده كه میزان حق العلاج، 97 درصد است و حدودا دو برابر شده اما از سوی دیگر فرانشیز پرداختی بیماران از 10 به شش درصد كاهش یافته و موجب شده تا رقم ریالی بیماران در پرداخت هزینه ها افزایش نداشته باشیم.

وی گفت: بطور مثال متوسط پرداختی مردم قبل از اجرای طرح تحول سلامت، حدود 277 هزار تومان بوده كه بعد از اجرای مرحله اول طرح تحول نظام سلامت به 100 هزار تومان كاهش پیدا كرده و بعد از اجرای مرحله سوم طرح تحول نیز هیچ افزایشی نداشته است.

معاون وزیر بهداشت افزود: كاهش فرانشیز در بخش خدمات سرپایی از 30 به 15 درصد نیز موجب شده تا پرداختی های مردم برای دریافت این خدمات به رغم افزایش حق العلاج، افزایشی نداشته باشد.

آقاجانی با اشاره به حذف پرداخت های غیرقانونی مردم به پزشكان نیز خاطرنشان كرد: یكهزار و 700 خدمت جدید پزشكی تعرفه گذاری و قیمت آنها كم شده است.

وی افزود: بطور مثال خدمت پت -سی تی (نوعی تصویربرداری) در بخش دولتی، پنج میلیون تومان بوده كه بعد از نرخ گذاری این خدمت با كاهش 54 درصدی به دو میلیون و 300 هزار تومان رسید.

آقاجانی یادآور شد: خدمات جدید پزشكی 20 سال بود كه به تعرفه گذاری ها ورود پیدا نكرده بودند.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینكه با اجرای طرح تحول سلامت، 300 خدمت جدید تحت پوشش بیمه قرار گرفتند، گفت: 25 درصد از سهم پرداختی مردم در بخش آزمایشگاه ها و تصویربرداری نیز كاهش یافته است.

آقاجانی افزود: در بخش خصوصی نیز نرخی كه اعمال می‌شد نرخ مصوب هیات دولت نبود و به دلیل غیرواقعی بودن تعرفه‌ها، رقم بیشتری از مردم دریافت می‌شد بنابراین نمی‌توانستیم دل‌مان را روی تعرفه بر روی كاغذ خوش كنیم به همین دلیل به طور بارزی در بیمارستان‌های دولتی پرداخت بیماران كاهش یافته است.

وی با اشاره به وجود چهار بیمه پایه سلامت ایران، تامین اجتماعی، كمیته امداد و خدمات درمانی افزود: دو جلسه عقد قرارداد بین بیمه های پایه و بیمارستان های خصوصی انجام شده و بیمه های پایه برای همكاری اعلام آمادگی كرده اند.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: در زمینه بیمه‌های تكمیلی، جلسات متعددی برگزار شده اما تقاضا داریم به انجام تفاهمنامه‌ها سرعت ببخشند؛ امروز نیز تعداد زیادی از بیمارستان‌های خصوصی تهران با بیمه‌های تكمیلی عقد قرارداد كرده‌اند و از 15 آبان ماه برای بیمارستان‌های خصوصی معرفی‌نامه صادر كرده‌اند و تعهد به امضا رسیده است و قول داده شده ظرف چند روز آینده همه بیمارستان‌های خصوصی قرارداد بیمه داشته باشند.

آقاجانی در رابطه با سووال خبرنگاران مبنی بر رشد تعرفه ها و درآمد پزشكان به مقایسه قیمت 10 عمل جراحی شایع نظام سلامت قبل و بعد از اجرای كتاب خدمات نسبی سلامت پرداخت.

وی گفت: بررسی ها نشان می‌دهد كه دستمزد پزشكان نسبت به قبل از اجرای كتاب افزایش داشته اما رسانه‌ها نباید سناریوی خیالی از نظام سلامت بسازند؛ تعبیر نجومی و وحشتناكی كه در برخی رسانه‌ها از رشد تعرفه‌ها وجود دارد درست نیست بلكه ما از تعرفه غیرواقعی به سمت تعرفه واقعی رفته‌ایم.

آقاجانی افزود: بطور مثال قیمت تعویض مفصل ران از 123 هزار به 200 هزار، قیمت عمل جراحی قلب باز از 285 هزار به 528 هزار، عمل جراحی لوزه از 18 هزار به 66 هزار، عمل جراحی سزارین از 59 هزار به 140 هزار، عمل كیسه صفرا از 45 هزار به 151 هزار، عمل هموروئید از 21 هزار به 42 هزار، درآوردن سنگ كلیه از 84 هزار به 190 هزار، عمل آپاندكتومی (برداشتن آپاندیس) از 38 به 109 هزار، عمل بینی از 88 هزار به 210 هزار و عمل دیسك كمر از 147 هزار به 264 هزار بعد از اجرای كتاب ارزش خدمات نسبی افزایش یافته است.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: این ارقام نجومی نیست، بلكه تعرفه ها از سمت غیرواقعی به واقعی شدن حركت كرده است.

آقاجانی افزود: كارانه پزشكان و پرستاران و شاغلان بیمارستان های دولتی پیش از اجرای طرح تحول سلامت با فاصله شش تا 12 ماه پرداخت می شود و وضعیت نابهنجاری را ایجاد كرده بود كه موجب عدم تمایل كار در بیمارستان دولتی، ارجاع بیمار به بخش خصوصی و دریافتی‌های غیرقانونی شده بود.

وی گفت: قیمت هتلینگ پیش از این بالغ بر 48 هزار تومان به ازای یك شب می شد، در حالیكه شورای عالی بیمه آن را 148 هزار تومان تعیین كرده بود بنابراین بیمارستان‌ها با یك سوم تعرفه واقعی خدمات ارائه می‌كردند.

معاون وزیر بهداشت تصریح كرد: تعرفه در بخش خصوصی خارج از ضوابط بود و بسیار متفاوت‌ از این تعرفه‌ها دریافت می‌شد و لازم بود دولت سرمایه‌گذاری كند و با تزریق منابع به بیمارستان‌های دولتی، زمینه خدمت مناسب را فراهم كند.

آقاجانی در ادامه به راه اندازی سامانه 1690 برای دریافت نظرات پزشكان و همچنین شكایات مردم به ویژه از تعرفه ها اشاره كرد و گفت:‌ وزارت بهداشت از این طریق مردم را ناظر زیرمیزی ها كرد اما اگر مردم خود اطلاع رسانی نكنند، امر دیگری است.

وی افزود: به هرحال وزارت بهداشت این امكان را گذاشته كه اگر در پرداخت‌ها تردید دارند به ما گزارش دهند و پرداخت هرگونه وجه در مطب و بیمارستان‌ها مجاز نیست و بیماران نباید آن را پرداخت كنند.

معاون وزیر بهداشت گفت: برای كاهش بوروكراسی نظام پرداخت تمهیداتی در نظر گرفته شده بطوریكه باید از زمانی كه پرونده‌ها به نظام پزشكی ارجاع داده می‌شوند كمتر از 45 روز به نتیجه برسند.

آقاجانی تصریح كرد: اخذ زیرمیزی، یك زخم عمیق 50 ساله است كه می خواهد درمان شود و دریافت غیرقانونی پدیده یكی دو ساله نیست.

وی گفت: تخلفات دو گونه بود یا باید برای مقابله با آن تعرفه‌ها اصلاح می‌شدند و دولت سرمایه‌گذاری می‌كرد یا فقط اعمال نظارت كافی بود، در این زمینه تخلفات یا مربوط به تعداد كمی از پزشكان بود كه تعرفه‌های چند میلیونی می‌گرفتند كه اكنون بخش عمده‌ای كنترل شده است یا بخش عظیمی مربوط به تعرفه غیرواقعی بود.

وی یادآور شد: به همین دلیل دولت به سراغ اصلاح تعرفه غیرواقعی رفت كه حجم عظیمی را به خود اختصاص داده است این در حالیست كه حساب‌های ملی سلامت قبل از اجرای طرح نشان می‌دهد، مشاركت دولت‌ها در سلامت 25 درصد بوده و در بازار قانونی و پرداخت غیرقانونی عمده هزینه را مردم می‌دادند و بیمارستان‌های دولتی سال‌ها از جیب پزشكان و پرستاران یارانه می‌داده‌اند.

آقاجانی افزود: در آغاز اجرای طرح تحول سلامت، شواری بسیاری داشتیم بیمه‌ها توان لازم برای پرداخت را نداشتند، بیمارستان‌ها به بیمه‌ها اعتماد نمی‌كردند به همین دلیل چاره‌ای نبود مگر اینكه دولت به طور مستقیم اعتبارات را در اختیار بیمارستان‌ها قرار دهد.

معاون وزیر بهداشت گفت:‌ اینكه در آینده این اعتبارات ثبات داشته باشد، برنامه‌ریزی شده و برای پایداری منابع فكر شده مكانیزم‌های بیمه‌ای خواهد بود تا هر وقت وزارت بهداشت و بیمارستان‌ها به این باور برسند كه بیمه‌های پایه می‌توانند به موقع پرداختی داشته باشند مكانیزم پرداخت را تغییر می‌دهند و اعتبارات به جای وزارت بهداشت از بیمه‌ها به سمت بیمارستان‌ها می‌رود.

آقاجانی افزود: دولت و مجلس تاكید كرده‌اند كه این منابع در سال‌های آینده استمرار خواهد یافت. طرح تحول تازه آغاز شده و نیازمند حمایت است، عقب‌ماندگی جدی وجود دارد و این منابع نتوانسته آن را كامل حل كند، بلكه بخشی از مشكلات مردم رفع شده است.

وی به كمبود پرستاران اشاره كرد و گفت: با داشتن 80 هزار نفر گروه پرستاری و 80 هزار تخت، كمبود جدی در این زمینه داریم و اگر بخواهیم به استاندارد برسیم باید تعداد پرستاران دو برابر شود كه نه این تعداد وجود دارد و نه امكانات جوابگوست.

معاون وزیر بهداشت افزود: وضعیت معیشت، آموزش و روش‌های جذب پرستار باید اصلاح شود این در حالیست كه در اورژانس دو برابر استانداردها افراد شیفت می‌دهند كه آنها را خسته كرده و كیفیت كارشان را كاهش داده است.

معاون درمان وزیر بهداشت تصریح كرد: حركتی وزارت بهداشت آغاز كرد، قراردادهای جذب نیروی پرستار تنظیم شد اما با توجه به نوع قرارداد، مورد استقبال قرار نگرفت دلیل آن این بود تعداد فارغ‌التحصیل ما كمتر است و نیاز به امنیت شغلی و درآمد مكفی دارند.

وی در رابطه با اینكه آیا پزشكان با سنوات بیشتر می توانند دریافتی بیشتری داشته باشند، گفت: اینكه سنوات خدمت ملاك تعرفه بیشتر باشد، موافقان و مخالفانی دارد، اما اگر نظام پزشكی و انجمن ها در این زمینه پیشنهاداتی داشته باشند، وزارت بهداشت آنها را بررسی می كند.

اجتمام ** 9185 ** 9188 ** 1776 ** 1071