۱۸ آذر ۱۳۹۳،‏ ۸:۰۹
کد خبر: 81419432
۰ نفر
زنانه شدن ایدز، واقعیت یا بزرگنمایی

تهران - ایرنا - «زنانه شدن ایدز، موج سومی كه در راه است» این عبارت آشنا كه همزمان با روز جهانی ایدز نقل محافل شده بود، نگرانی‌های زیادی را بین مردم به راه انداخت.

اما واقعیت این است چیزی كه از آن به نام زنانه شدن ایدز نام برده می‌شود، یك نگاه ژورنالیستی است و تا زنانه شدن این بیماری در كشور فاصله داریم. آنچه به عنوان عامل اصلی انتقال ویروس اچ آی وی در كل دنیا شناخته می‌شود رفتار جنسی پر خطر است كه تقریباً نسبت جنسیتی آن 50 به 50 است اما از دهه 70 كه این ویروس كشنده وارد كشور شد، اعتیاد تزریقی به عنوان موتور پیش برنده ویروس اچ آی وی پیشقدم شد.

در دهه 80 بیش از 90 درصد موارد ابتلا به ایدز مردان بودند با شروع موج سوم یعنی انتقال ایدز از طریق ارتباط جنسی ناایمن بتدریج به الگوی كشورهای دیگر نزدیك خواهیم شد كه در نهایت به نسبت جنسیتی 50 به 50خواهیم رسید در حال حاضر سهم انتقال این ویروس از طریق رفتارهای پر خطر در زنان 30درصد و مردان 70درصد است. پس هنوز ایدز مردانه است؛ ولی به سمت تساوی نسبت جنسیتی پیش می‌رویم. به عبارت دیگر در چنین شرایطی ویروس ایدز از طریق جنسی منتقل می‌شود و زن و مرد هر دو به یك نسبت مبتلا می‌شوند به همین خاطر اصطلاح زنانه شدن ایدز نادرست است و باید آن را اصلاح كرد. موج اول انتقال ویروس ایدز در دهه 70 از طریق فراورده‌های خونی بود. در دهه 80 بیشتر مبتلایان از طریق تزریق با سرنگ مشترك آلوده می‌شدند. این موج در كشور بخوبی كنترل شد. به طوری كه منابع بین‌المللی كشور ما را از نظر كنترل ایدز از طریق تزریق با سرنگ مشترك بهترین نمونه در منطقه اعلام كردند.

این موج از طریق كاهش آسیب‌ها كنترل شد. به عنوان مثال زندانیان معتادی كه با سوزن‌های مشترك تزریق می‌كردند به یكباره آمار مبتلایان به ایدز را افزایش دادند. در آن دوره فروش سرنگ بدون نسخه توسط داروخانه‌ها ممنوع شده بود كه به نوعی معتادان تزریقی را به استفاده از سرنگ مشترك تشویق می‌كرد تا اینكه مسئولان قضایی و رئیس وقت قوه قضائیه بخشنامه‌ای را مبنی بر توزیع سرنگ در زندان‌ها ابلاغ كردند.

اگر معتادان حاضر به ترك اعتیادشان نبودند، سازمان بهزیستی برای پیشگیری و كنترل ایدز سرنگ رایگان و استریل شده در اختیارشان قرار می‌داد تا از یك سو مبتلایان به ایدز افزایش پیدا نكند و از سوی دیگر آنها این بیماری را به خانواده هایشان منتقل نكنند.

این یك سیاست موفق بود كه توانست آمار مبتلایان به ویروس اچ آی وی را كه هر سال 10برابر می‌شد، كنترل كند. البته به وضعیت كنترل شده هم رسید و شیب صعودی از نظر افزایش تعداد مبتلایان به شیب نزولی تبدیل شد. موج سوم انتقال ویروس اچ آی وی گروه‌های پل یا همان همسران معتادان تزریقی منتقل هستند. این زنان اگرچه خودشان رفتار پرخطری ندارند و تنها با همسرشان رابطه جنسی دارند ولی به خاطر تزریق مشترك همسرشان این ویروس به آنها منتقل می‌شود و بعد از آن به جمعیت عمومی منتقل شده و بدین ترتیب اچ آی وی زنان را هم آلوده می‌كند. اما گروه دیگر زنانی هستند كه رفتارهای پرخطری دارند و چنانچه كاهش آسیب‌ها را اجرا نكنیم و همچنان اصرار بورزیم كه همه رفتارهای پر خطر را كنار بگذارند و راه جایگزینی ایجاد نكنیم ممكن است این رفتارها پر خطر‌تر باشند.

سیاست‌ها باید در كاهش آسیب‌ها باشند باید خودمراقبتی را به مردم آموزش دهیم و به آنها بگوییم روابط جنسی خارج از چارچوب خانواده را كنار بگذارند و در كنار آن به كسانی كه رفتارهای پر خطر دارند استفاده از وسایل پیشگیری را توصیه كنیم تا تعداد مبتلایان به ایدز كنترل شود.

*دكتر مجید رضا‌زاده دبیر كمیته پیشگیری از ایدز سازمان بهزیستی كشور

*روزنامه ایران

اول**بزرگ نمایی كوچك نماییآدرس مطلب: