نهاوندیان: فساد اداری و اقتصادی نابودكننده رقابت است

تهران - ایرنا- رییس دفتر رییس جمهوری با بیان این كه فساد اداری و اقتصادی نابود كننده رقابت است، گفت: اجازه ندهیم عناوین دلپذیر و جذاب همچون كار خیر و ارزش های اخلاقی و دینی مستمسكی برای غیر رقابتی عمل كردن شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمد نهاوندیان» امروز (دوشنبه) در حاشیه برگزاری همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد كه در محل اجلاس سران در حال برگزاری است، در جمع خبرنگاران افزود: رشد پایدار و رونق اقتصادی با رقابت سالم حاصل می شود و فساد معمولا در اشكال انحصاری و فقدان شفافیت اقتصادی رشد می یابد.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم فعالان اقتصادی به میدان بیایند و در مزایده ها و مناقصه ها با اطمینان به عادلانه و منصفانه بودن آنها شركت كنند، در صورتی ممكن است كه مسابقه سالم و عادلانه باشد و راه جدایی برای به دست آوردن ثروت های كلان وجود نداشته باشد.

رییس دفتر رییس جمهوری تصریح كرد: تنها راه برای به دست آوردن بازار بهتر ارایه كالا با كیفیت بهتر و قیمتی كمتر است كه در این صورت سلامت اقتصادی شرط لازم برای شكوفایی اقتصادی است.

نهاوندیان خاطرنشان كرد: اگر برداشت عمومی این است كه از طریق كار عادی و قانونی نمی توان به جایی رسید و باید به دنبال رانت بود،‌ دانش، اختراع و ابتكار می خشكد و كاركردن و زحمت كشیدن بی معنا می شود.

وی، افزایش شفافیت را یكی از گام‌‌های مثبت برای بهبود فضای اقتصادی كشور دانست و گفت: فعالان اقتصادی باید یقین پیدا كنند كه همه فعالان اقتصادی از اطلاعات اقتصادی یكسانی برخوردارند. تصویب دسترسی آزاد اطلاعات در دولت تدبیر و امید قدم بزرگی در این مسیر بود غیر از این كه عدالت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را ایجاد می‌كند به عدالت اقتصادی هم كمك می‌كند.

وی، نكته دوم در مبارزه با فساد را حق دانستن مردم نسبت به تخصیص منابع دانست و اظهار داشت: ساز و كار تخصیص منابع باید مبتنی بر سازوكار رقابتی باشد، تخصیص‌های انحصاری فساد زا است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری ادامه داد: هر نهادی حتی اگر نام مقدسی را در پیشانی خود گذاشته باشد یا عنوان خیریه را استفاده كند باید همچون همه فعالان اقتصادی در یك مسابقه عادلانه و منصفانه شركت كند، اگر همه مالیات می‌دهند این نهادها هم باید مالیات بدهند.

نهاوندیان تاكید كرد: این نهادها نباید دسترسی ویژه‌ای به اطلاعات داشته باشند، رانت‌های اطلاعاتی، اعتباری و مالیاتی باید برچیده شوند در آن صورت شاهد شكوفایی خواهیم بود.

وی به قانون بهبود مستمر محیط كسب و كار اشاره كرد و گفت: این قانون كه در مجلس تصویب شد از اولین هفته‌های شروع به كار دولت تدبیر و امید در دستور كار قرار گرفت كه رقابتی‌كردن فضا و دسترسی آزاد به اطلاعات بخش‌هایی از این قانون است.

رییس دفتر رییس جمهوری خاطرنشان كرد: در سال‌های كمبود اعتبار دولت، انضباط پولی و دست‌اندازی نكردن دولت به منابع بانك مركزی و اجرای انضباط در تسهیلات بانكی مورد تاكید قرار گرفت، یكی از زمینه‌های فسادهای گذشته دسترسی ناصواب و ویژه‌خوارانه به تسهیلات بانكی و همچنین تسهیلات ارزی بوده است.

نهاوندیان یادآور شد: در سال‌هایی كه درآمد ارزی كشور بالا و بی‌سابقه‌ بود، ارز‌هایی با بهانه حفظ نرخ ارز دولتی به فروش رفت كه باتوجه به فاصله نرخ ارز بازار و ارز رسمی منبع رانت‌های عظیم بود و در این دولت همه این امور متوقف شده است.

وی اظهار امیدواری كرد: با گام‌های دیگری، تجارت كشور گسترش یابد و عادلانه شود.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: گاهی در سیستم ارایه مجوزها و تصمیمات به تصمیم شخص خاصی منحصر شده است كه می‌تواند مبدا و منشا رانت شود، هرچه فضای اقتصادی قاعده‌مند شود و متكی بر تصمیم‌گیری اشخاص نباشد زمینه فساد كمتر می‌شود.

نهاوندیان، قانونمداری و شفافیت اطلاعات را دو اصل مهم برای تحقق شعار همایش ملی سلامت اداری و مبارزه با فساد كه «حركت به سوی كشوری بدون فساد است» دانست.

همایش ملی سلامت اداری و مبارزه با فساد صبح امروز با حضور رییس‌جمهوری و جمعی از مسوولان كشوری آغاز به كار كرد.

رییس قوه قضاییه و برخی از وزرا از سخنرانان صبح امروز این همایش بودند. قرار است در نشست بعدازظهر این همایش علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری سخنرانی كنند.

سیام(3). 1429**ل.الف.ی**1336