۱۵ آذر ۱۳۹۳،‏ ۱۶:۱۰
کد خبر: 81415927
۰ نفر
472 شهردار ایرانی عضو سازمان بین المللی شهرداران صلح هستند

تربت حیدریه - ایرنا - شهرداری فیض آباد شهرستان مه ولات در جنوب خراسان رضوی به عنوان چهارصد و هفتاد و دومین شهرداری از جمهوری اسلامی ایران به عضویت سازمان بین المللی شهرداران صلح درآمد.

'كازومی ماتسوئی' شهردار هیروشیما به عنوان رییس سازمان بین المللی شهرداران صلح روز شنبه با ارسال نامه ای رسمی از آغاز عضویت 'حسین پوریوسف' شهردار فیض آباد به عنوان عضو جدید این سازمان خبر داد.

'سازمان بین المللی شهرداران صلح' فعالیت خود را از سال 1982 به ابتكار شهرداران

'هیروشیما و ناكازاكی' ژاپن (نخستین قربانیان بمبهای اتمی ارتش آمریكا) و ثبت رسمی به عنوان سازمانی مردم نهاد در سازمان ملل متحد، آغاز كرده است.

هم اینك شش هزار و 435 شهر از 160 كشور عضو این سازمان هستند.

از این میان تاكنون 472 شهرداری از ایران عضو این سازمان بین المللی شده اند.

هر چند سال یكبار شهرداران عضو این سازمان در یكی از كشورهای عضو گرد هم می آیند تا برای تحقق اهداف آن شامل پیشگیری از وقوع جنگ، كشتار و تخریب، تلاش برای ریشه كنی سلاحهای كشتار، تقویت روابط فرهنگی و صلح طلبانه بین شهروندان شهرهای عضو به منظور گسترش فرهنگ صلح و دوستی و پرهیز از نزاع و خشونت در جهان همفكری و هماهنگی كنند.

دبیرخانه اصلی این سازمان در شهر هیروشیما ژاپن واقع است. دبیرخانه اروپایی آن نیز در شهر 'ایپر' بلژیك محل وقوع نخستین حمله شیمیایی در جنگ اول جهانی، مستقر است.

دبیرخانه شهرداران ایرانی عضو این سازمان نیز از سال 1387 به همت شهردار تهران در محل موزه صلح تهران فعال شده كه اعضای آن جمعی از جانبازان شیمیایی هستند كه داوطلبانه در این زمینه فعالیت می كنند.

شهرداران ایرانی عضو این سازمان تاكنون در چند اجلاس بین المللی حضور یافته و پیام صلح جویی و دوستی شهروندان ایرانی را به سایر شهرداران دنیا ابلاغ كرده اند.

همچنین برنامه های دوجانبه و چندجانبه فرهنگی، هنری و علمی گوناگونی در چارچوب این همكاریها تاكنون در ایران اجرا شده است.

از آنجا كه ایران قربانی وسیع ترین حملات شیمیایی در زمان هشت سال دفاع مقدس بود و هنوز هزاران ایرانی از عوارض جنگ تحمیلی بویژه سلاحهای شیمیایی رنج می برند و نیز شعار اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر لزوم محو كامل زرادخانه های سلاحهای هسته ای در دنیا، عضویت شهرداران ایرانی در 'سازمان بین المللی شهرداران صلح' می تواند تاییدی بر این حقیقت باشد كه ملت ایران خواهان صلح و همزیستی مسالمت آمیز با جهان و زندگی با آرامش، عزت و سرافرازی برای شهروندان است.

شهر فیض آباد مركز شهرستان مه ولات بیست وچهارمین شهر خراسان رضوی است كه شهردار آن به عضویت سازمان بین المللی شهرداران صلح درآمده است.

فیض آباد مركز شهرستان 49 هزار نفری مه ولات در فاصله 203 كیلومتری جنوب غرب مشهد واقع است.

براساس اطلاعات منتشر شده بر روی پایگاه رسمی سازمان بین المللی شهرداران صلح تاكنون شهرداریهای 'مشهد، ثامن، نیشابور، سبزوار، تربت حیدریه، تربت جام، طرقبه، شاندیز، سنگان، صالح آباد، كدكن، كلات، خلیل آباد، بایگ، بجستان، باخرز، بیدخت، چناران، درگز، زاوه، فیروزه، جنگل و جغتای' از استان خراسان رضوی به عضویت این سازمان درآمده اند.

2691/660/ 684