رییس كمیسیون كشاورزی مجلس: دو سوم عرصه های كشور درحال تبدیل به بیابان است

اراك - ایرنا- رییس كمیسیون كشاوری، آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: اكنون دو سوم عرصه های ایران به سمت بیابانی شدن پیش می رود و فقط یك سوم خاك كشور قابلیت زراعی دارد.

«عباس رجایی» روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: تاكنون پژوهش دقیق درمورد كیفیت خاك كشور و كانونهای مستعد كشت، تهدید و آلودگی ها و پیشنهادات جامع اصلاحی انجام نشده و نقشه آمایش خاك سرزمین موجود نیست.

نماینده اراك، كمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی بیان كرد: به گفته كارشناسان، برای ایجاد هر یك سانتیمتر مكعب خاك حدود 200 هزار سال زمان نیاز است و این مهم ضرورت قانونمندی خاص در حفظ این عنصر ارزشمند را گوشزد می كند.

رجایی اظهار كرد: فرسایش بالای خاك از چالش های مهم زیستی كشور است كه به صورت فرسایش بادی و سیلاب به سرعت طیف بزرگی از خاك را از دسترس خارج می كند و باید در این خصوص اقدامات قاطع پیشگیرانه اعمال شود.

وی ادامه داد: مدیریت ناقص پسماندهای صنعتی، خانگی، عفونی و كشاورزی تهدید دیگری برای سلامت خاك است و در بیشتر نقاط كشور به دلیل ضعف مدیریت پسماند، منابع آب و خاك آلوده شده است.

رییس كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: نبود نقشه راه برای دفع اصولی پسماندهای الكترونیك بویژه لامپ های كم مصرف كه حاوی میزان زیادی فلزات سنگین و عناصر خطرناك هستند به عنوان یكی از تهدیدات جدی در عرصه آلایندگی خاك كشور مطرح است.

رجایی افزود: در بسیاری از كشورها مدیریت بهینه كود وسم به رسمیت شناخته شده و روش های نوین ارگانیك و حذف طبیعی آفات جایگزین شده زیرا سموم و كودهای شیمیایی به عنوان یكی از كانونهای مهم آلایندگی خاك مطرح است.

وی یادآور شد: یكی دیگر از مباحث آلایندگی و تهدید سلامت خاك مواد نفتی در حوزه های نفت خیز است كه مشكلات عدیده ای را برای كشور دارد و باید برنامه حساب شده حفاظت از خاك برای آن اجرا شود.

رییس كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: معادن آهن پلاسری كه اخیرا در حوزه معدنی با جداسازی عناصر خاك و صادرات آن در كشور كلید خورده بلای خانمانسوز در بی كیفیت سازی خاك زراعی و نباتی است.

رجایی افزود: معدنكاران پلاسری خاك حاوی ریزمغذی را سرند كرده و به عنوان خاك صنعتی با ارزش افزوده بالا می فروشند اما این خاك دیگر قابلیت عناصر حیاتی را نداشته و بازسازی ان بسیار سخت است و هكتارها زمین مرغوب كشاورزی تبدیل به عرصه های بیایانی می شود.

وی اظهار كرد: سازمان جنگلها و مراتع كشور مامور شده است تا مانع معدنكاری پلاسری شود.

نماینده اراك، كمیجان و خنداب در مجلس ادامه داد: از دیگر تهدیدات حوزه خاك كشور، تجارت گلدانی خاك ازطریق صادرات گلهای زینتی است و برخی سودجویان، سهوی یا عمدی در این حوزه گام برداشته اند.

رجایی افزود: علاوه بر خروج بخشی از خاك مرغوب كشور درقالب تجارت گلدانی ، برخی سودجویان نیز اقدام به صادرات خاك فله با كشتی به كشورهای جنوب خلیج فارس كرده اند كه از این اقدام غیرقانونی جلوگیری شده است.

وی گفت: با توجه به اهمیت حفظ منابع پایه خاك كشور دولت لایحه ای را در این خصوص به مجلس فرستاد كه بازپس گرفته شد و انتظار می رود لایحه جامع دولت سریعتر برای تبدیل به قانون ارسال شود.

رجایی افزود: كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد به محض دریافت لایحه دولت، با بنیه كارشناسی قوی مراحل قانونمداری ویژه خاك را طی كند و پیش بینی مجازات های سنگین برای قانون شكنان این عرصه داشته باشد.ك/3

560/ 684

سرخط اخبار اقتصاد