۱۲ آذر ۱۳۹۳،‏ ۹:۵۴
کد خبر: 81411580
۰ نفر
تاج اصفهانی خواننده ای ماهر و توانا

تهران - ایرنا - تاریخ موسیقی ایران پر از هنرمندان نامی كه یادشان در دل و ذهن مردم زنده مانده است؛ جلال تاج اصفهانی نیز یكی از همین اساتید است كه نقش بسزایی در شكوفایی موسیقی دوران خود داشت .

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا ، تاج اصفهانی در سال 1282 در شهر اصفهان متولد شد، پدر وی شیخ اسماعیل، معروف به 'تاج الواعظین' به خاطر آگاهی از داشته های موسیقی سنتی ایران، نقش نخستین استاد جلال الدین در عرصه موسیقی را بازی كرد.

وی در زمان كودكی به منظور فراگیری موسیقی سنتی ایران، نزد اساتید به نامی همچون 'نایب اسدالله اصفهانی'، 'میرزا حسین ساعت ساز'، 'مهدی نوایی'، 'سیدعبدالرحیم اصفهانی' و 'میرزا حسین عندلیب' شاگردی كرد.

این خواننده نامی، داشته های فرم آوازی موسیقی سنتی ایرانی را به خوبی فراگرفت و نخستین كنسرت خود را در سال 1302 در 20 سالگی به همراهی استاد 'مرتضی نی داوود' و 'مرتضی محجوبی' اجرا كرد.

در این برنامه كه با حضور مقامات دولتی و صاحبنظران عرصه هنر همراه بود، تاج اصفهانی غرلی از اشعار فرخی یزدی را در دستگاه ماهور به همراه تصنیف مرغ سحر خواند كه با استقبال حاضران همراه بود و این مهم موجب شد مخاطبان با قابلیت های اجرایی او آشنا شوند.

توجه ویژه به ادای شعر و كلام را می توان به عنوان ملموس ترین شاخصه اجرایی این خواننده برشمرد؛ آثار وی شاید از لحاظ تكنیكی و مطلوبی فواصل، آنطور كه باید در سطح بالایی قرار نداشت اما بیان مناسب شعر در اجرای وی، بدون شك آن آثار را در زمره بهترین های این گونه موسیقایی قرار می داد.

این خواننده، سفرهای متعددی را به نقاط مختلف كشور داشت كه از این میان می توان به عزیمت وی به جنوب ایران در شهر دزفول اشاره كرد؛ تاج اصفهانی پس از آن مدتی را در شمال ایران سكنی گزید و در زمان تاسیس رادیوی ملی ایران در سال 1319 وارد تهران شد.

در زمان تاسیس رادیو، وی به عنوان خواننده با این مركز همكاری داشت كه از این میان می توان به شماره های 15، 16، 19 و 22 برنامه 'برگ سبز' اشاره كرد كه با همكاری اساتیدی همچون حسن كسایی و جلیل شهناز تولید می شد.

حدود سال 1328 وی به عنوان سرپرست نوازندگان رادیو اصفهان به این شهر سفر كرد، در آنجا نیز آثاری را در رادیو این شهر ضبط كرد كه به صورت هفتگی برای علاقه مندان از طریق رادیو پخش می شد.

وی توجه ویژه ای به انتحاب اشعار آوازهای خود داشت و اغلب این ابیات را از میان غزل های سعدی، حافظ و حسام دولت آبادی انتخاب می كرد و ارتباط نزدیك با مضمون این اشعار در كیفیت آثارش تاثیر داشت.

استاد روح الله خالقی در باره وی گفته بود: صدای 'تاج' بسیار رسا و با قدرت است، ردیف موسیقی ایرانی را نیز خوب می داند و از استادان مسلم آواز به شمار می رود.

وی ادامه می دهد: تاج در خواندن شعر، سبكی ویژه خود دارد كه هم عالمانه می خواند و هم رندانه.

'بخشی از آثار وی در قالب 42 صفحه ضبط شد كه از این میان می توان به 'شاه خطایی در دستگاه نوا'، 'آواز همایون'، 'تصنیف مهر گل' و 'شكایت معشوق' اشاره كرد.

'همایون' دستگاه مورد علاقه این هنرمند به شمار می رفت به طوری كه نام این دستگاه موسیقی را بر روی فرزند خود گذاشت و بیشتر آوازهای خود را نیز در این دستگاه اجرا می كرد.

وی شاگردانی را نیز در آواز خوانی تربیت كرد كه از این میان می توان به محمدرضا شجریان، علی اصغر شاهزیدی و سیدرضا طباطبایی كربكندی اشاره كرد.

این خواننده نامی موسیقی سنتی ایران 13 آذر سال 1360 در سن 78 سالگی درگذشت و پیكر وی در قبرستان قدیمی تخت فولاد شهر اصفهان به خاك سپرده شد.

فراهنگ**9252 ** 1569

سرخط اخبار فرهنگ