معاون وزیر صنعت: كارخانه فولاد در گلستان راه اندازی می شود

گرگان - ایرنا - معاون برنامه ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با مصوبه هیات دولت در سفر به گلستان، احداث كارخانه فولاد در این منطقه با سرمایه گذاری بخش خصوصی پیگیری می شود.

«حسین ایوبی مهریزی» روز چهارشنبه در دومین روز از سفر رییس جمهوری و هیات دولت به استان گلستان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: با راه اندازی كارخانه فولاد در منطقه مرزی این استان و در حاشیه راه آهن اینچه برون - تركمنستان، سالانه پنج میلیون تن به ظرفیت فولاد كشور افزوده می شود.

وی اضافه كرد: سنگ آهن مورد نیاز برای این واحد صنعتی كه حداكثر تا پایان سال 94 عملیاتی می شود، از قزاقستان تامین خواهد شد.

معاون برنامه ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: این وزارتخانه به دنبال ایجاد زنجیره ای از صنایع پایین دستی فولاد در استان گلستان است و اولویت اجرای این طرح ها نیز با بخش خصوصی است.

ایوبی افزود: سیاست دولت یازدهم ایجاد بستر برای سرمایه گذاری بخش خصوصی بوده به گونه ای كه طرح هایی باید ایجاد شود كه ضمن كیفیت بالای تولیدی ، قابلیت رقابتی نیز داشته باشد.* اختصاص 45 میلیون دلار برای طرح های نیمه تمام صنعتی

معاون برنامه ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار كرد: هیات دولت برای رونق صنعت در استان گلستان 45 میلیون دلار اعتبار ارزی را با پیشنهاد این وزارتخانه در نشست استانی خود مصوب می كند.

ایوبی افزود: همچنین یكهزار و 650 میلیارد ریال اعتبار ریالی نیز برای تامین سرمایه در گردش صنایع استان گلستان در جلسه هیات دولت تصویب خواهد شد.

به گفته وی، در صورت تصویب دولت، در مجموع یكهزار و 700 میلیارد ریال اعتبار برای اتمام 177 طرح تولیدی صنعتی و اشتغالزا در استان گلستان اختصاص می یابد تا از طریق بخش خصوصی برای رونق اقتصاد منطقه بكار گرفته شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایجاد واحد صنعتی یُد، پوشاك و البسه و زنجیره های صنعتی پایین دستی را از دیگر برنامه های دولت یازدهم برای توسعه استان گلستان اعلام كرد.* راه اندازی مناطق آزاد برای تسهیل امور صنعت، معدن و تجارت است

معاون برنامه ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در برنامه تلویزیونی سیمای مركز گلستان گفت: انتخاب اینچه برون به عنوان منطقه آزاد تجاری برای ایجاد زنجیره های اقتصادی، تامین مواد اولیه و توسعه فعالیت های صنعتی، معدنی و تجاری بازرگانان است تا از مزیت های موجود منطقه مانند سنگ آهن، پتروشیمی، فولاد، معدن ید و شهرك های صنعتی كه برخی از آنها در كشور منحصر به فرد است، استفاده شود.

وی اظهار كرد: تكمیل زنجیره های كشاورزی و دامی استان با حضور بخش خصوصی از رویكردهای دیگر این وزارتخانه در مناطق آزاد است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از محورهای دیگری كه در سفر رییس جمهوری و هیات دولت برای استان گلستان پیشنهاد شده این است كه گلستان به قطب تامین و تولید مواد طبیعی صنعت نساجی كشور تبدیل شود.

ایوبی افزود: استان گلستان با توجه به مزیت های كشاورزی كه دارد می تواند تامین كننده مواد اولیه این صنایع در شمال و كل كشور باشد.

وی ادامه داد: توسعه كشاوری و گردشگری با توسعه صنعتی رقابت پذیر است و ارزش افزوده و بازدهی را در كشور ایجاد می كند.

7464/508/ 2712/601/ 2025