نماينده مجلس: آمريكايي ها خوي استكباري دارند و هيچ موقع صادق نيستند

تهران - ايرنا - نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه آمريكايي ها خوي استكباري دارند و سوابق آنها نشان مي دهد كه آنها هيچ موقع صادق نيستند، اظهار داشت: نفوذ زياد صهيونيست ها در آمريكا نيز در نفاق و رفتارهاي سياستمداران اين كشور موثر است.

به گزارش ايرنا؛ 'جواد جهانگيرزاده' سه شنبه شب در برنامه گفت وگوي ويژه خبري شبكه دوم سيما، افزود: انقلاب اسلامي علت اصلي رويارويي غرب با ايران است و اين موضوع موجب شد مجموعه تفكر غرب دچار توقف جدي شود.

وي در پاسخ به اين سوال كه ريشه خصومت آمريكا عليه ايران چيست؟، افزود:

‌با همه فشارها و زورگويهاي آمريكا، انقلاب اسلامي ايستادگي كرد و اين براي آمريكايي ها نگران كننده است.

وي با اشاره به اينكه ‌موضوع هسته اي بهانه اي براي امريكاست تا به ايران فشار بياورد، گفت: آمريكا هراس دارد ايران تبديل به الگوي موفقي شود كه بدون وابستگي پيشرفت كند و آمريكا براي شكستن اين الگو تلاش مي كند.

اين نماينده مجلس افزود: آنها در حوزه سياسي نيز اين گونه هستند و در حوزه سياست هاي خارجي خود نيز دچار مشكل شده اند و اوضاع به نفع آنها نيست.

جهانگيرزاده با بيان اينكه ‌انقلاب اسلامي، آمريكا را به چالش كشيده است، اضافه كرد: روش سنتي آمريكا نسبت به منطقه پاسخگو نيست و منطقه دچار تحول شده است كه بخشي از آن ناشي از انقلاب اسلامي است.

وي در پاسخ به اين سوال كه ‌ريشه نفاق سياسي امريكا چيست؟ گفت: بخشي از آن به رقابت هاي داخلي آمريكا و بخشي به خوي آنها بر مي گردد و اينكه مواضع و حرف هاي خود را مدام در مذاكرات تغيير مي دهند و مواضع متناقض آنها نيز ناشي از اين موضوع است به همين علت هم ايران به آمريكا بي اعتماد است.

جهانگيرزاده افزود: امريكايي ها به شدت نگران افول قدرتشان هستند و به همين علت آشفته اند.

كارشناس امور آمريكا نيز در اين برنامه گفت و گوي ويژه خبري ، در پاسخ به اين سوال كه آيا امريكا واقعا الان يك ابرقدرت است؟ گفت: اقتصاد دانان به آينده اقتصاد امريكا خوشبين نيستند و اقتصادهاي جديد مانند چين، هند و برزيل ظهور كرده اند و اقتصاد امريكا رو به افول است.

فواد ايزدي افزود: آمريكا در حال از دست دادن جايگاه اقتصادي خود و بسيار بدهكار است.

وي گفت: اين موضوعات موجب شده است كه امريكا در مسايل سياسي هم نتواند حرف اول را بزند بنابراين دنيا به سمت چند قطبي شدن پيش مي رود.

ايزدي در پاسخ به اين پرسش كه ايران چه شاخصه هايي دارد كه براي دولت امريكا دغدغه زا است؟ گفت:‌ ايران در مباحث انرژي دنيا، كشوري مهم است و نياز جهان به انرژي، ايران را پراهميت مي كند.

وي با اشاره به اينكه علاوه بر جايگاه جغرافيايي ، نوع فكر مردم ايران هم متفاوت است، افزود: استقلال فرهنگي و مقاومت ايران عليه هجمه هاي فرهنگي غرب و ويژگي هاي ديني ايران موجب دغدغه آنان و محبوبيت ايران در ميان كشورها شده است.

اين كارشناس امور امريكا ادامه داد: وابستگي هاي سياستمداران امريكايي به ثروت و لابي صهيونيست ها موجب شده است تا آنها براي خوشايند صهيونيست ها، ايران ستيزي را مطرح كنند.

ايزدي در پاسخ به اين سوال كه راهكار مقابله با سياست هاي دولت امريكا چيست؟ گفت: نخستين قدم، شناخت امريكايي هاست و ما بايد اين كشور را چه براي دوستي و چه براي دشمني بيشتر بشناسيم.

وي افزود: نبايد اجازه دهيم در آمريكا عليه ايران اجماع ايجاد شود و بايد هدفمان در سياست خارجي اين باشد كه تنش ها ميان سياست مداران آمريكايي ادامه پيدا كند.

كارشناس امور آمريكا تاكيد كرد: بايد جبهه مقاومت در مقابل آمريكا را افزايش دهيم.

شبد** 3404