ايران به دنبال افزايش سطح روابط تجاري با كشور پاكستان است

زاهدان- ايرنا- مديركل بازرگاني آسيا و اقيانوسيه سازمان توسعه تجارت ايران با اشاره به تشكيل كميته هاي مشترك تجاري با پاكستان گفت: ايران به دنبال افزايش سطح روابط تجاري شايسته با اين كشور است.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومي سازمان صنعت، معدن و تجارت سيستان و بلوچستان، سيد 'مجتبي موسويان' در نشست با مديران اقتصادي استان، دليل حضور خود در منطقه را ارزيابي و آسيب شناسي روابط تجاري ايران با كشور پاكستان و رفع مشكلات و موانع پيش روي تجار، بازرگانان و بازارچه هاي مرزي عنوان كرد.

وي گفت: بزودي اجلاس مشترك در خصوص مبالات تجاري بين دو كشور ايران و پاكستان در تهران برگزار خواهد شد.

مديركل بازرگاني آسيا و اقيانوسيه سازمان توسعه تجارت ايران افزود: 40 درصد صادرات در سيستان و بلوچستان از طريق بازارچه هاي مرزي انجام مي شود كه نشانگر نقش مهم بازارچه هاي مرزي در توسعه تجارت است.

وي تصريح كرد: از سال 2007 ميلادي قرارداد تجارت ترجيحي تخفيف تعرفه اي براي 607 قلم كالا بين دو كشور ايران و پاكستان منعقد شده و هم اينك نيز فهرست كالاهاي جديد در اين قرارداد در حال تدوين است.

رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت سيستان و بلوچستان نيز در اين نشست با اشاره به مرز وسيع اين استان با پاكستان گفت: گمرك ميرجاوه از جمله مبادي گمركي قوي استان به حساب مي آيد كه مبادلات وسيعي با اين كشور دارد.

'نادر ميرشكار' افزود: سيستان و بلوچستان با توجه به داشتن مرز مشترك وسيع با پاكستان مي تواند نقش ملي را در توسعه مبادلات تجاري با اين كشور ايفا كند.

وي اظهار داشت: در نشستي كه با برخي مسوولان كشور پاكستان داشتيم موضوعاتي در خصوص مبادلات مرزي بين دو طرف طرح شد كه در حال بررسي و برنامه ريزي به منظور اجرايي و عملياتي شدن مفاد آن هستيم.

بر اساس اين گزارش، مديركل بازرگاني آسيا و اقيانوسيه سازمان توسعه تجارت ايران علاوه بر نشست با مديران اقتصادي سيستان و بلوچستان از گمرك و پايانه مرزي ميرجاوه ديدن كرد.

7307/653/686