ترمه‎‎بافان از مواد اوليه نامرغوب گلايه دارند

ويژه نامه همشهري در مطلبي در شماره روز شنبه هشتم آذرماه درباره آفت هاي ترمه يزد آورده است: پارچه ترمه به عنوان يكي از توليدات نساجي استان همواره مورد توجه گردشگران داخلي و خارجي قرار داشته است.

در ادامه اين مطلب آمده است: البته متاسفانه در سال‎‎هاي اخير، ورود افراد غيرمتخصص در اين عرصه منجر به توليد ترمه‏‏هايي از الياف نامرغوب و كپي‏برداري از طرح‌هاي توليدكنندگان ترمه استان منجر شده و نارضايتي صاحبان اين صنعت بومي استان را به دنبال داشته است. فروشنده يكي از برندهاي مشهور ترمه در يزد مي‌گويد: ترمه اصيل با الياف ابريشمي‌ بافته مي‌شود و هر توليدكننده طرح و نقوش خاص خود را دارد كه طرح‌هايش نيز به نام وي شناخته مي‌شود.

خريداري ترمه از برندهاي معتبر

«عليرضا سالاري» مي‌گويد: در حال حاضر شاهد عرضه پارچه‌هاي ترمه از نوع الياف پلي‏‏استر هستيم كه كيفيت اين پارچه را كاهش داده است و به سرعت شاهد رنگ باختگي و از بين رفتن پارچه حتي با يك بار شست‌وشو هستيم و اين موضوع اصل پارچه ترمه يزد را زير سوال برده است.

وي مي‌افزايد: توليدكنندگان ترمه در استان يزد، طرح و رنگ بندي انحصاري دارند و هيچ يك از طرح‌هاي ترمه آنها مانند ديگر توليدكنندگان نيست به‌طوري كه هر توليدكننده براي توليدات خود نقوش خاصي را طراحي مي‌كند كه به نام وي در بازار عرضه مي‌شود.

وي درباره تشخيص ترمه اصل از تقلبي نيز مي‌گويد: مردم عادي قادر به تشخيص كيفيت ابريشمي ‌يا پلي‌استري بودن ترمه نيستند، از اين رو بايد به برندهايي كه در زمينه توليد ترمه در استان شناخته شده هستند، اعتماد كنند و ترمه مورد علاقه خود را از برندهاي معتبر بخرند.

كف و سقف قيمت

به گفته سالاري، هر مترمربع ترمه در بازار كنوني استان يزد بسته به تراكم و رنگ بين 22 هزار و 500 تا 190 هزار تومان قيمت دارد. وي مي‎‎گويد: اغلب يزدي‏‏ها پارچه ترمه را براي جهيزيه عروس خريداري مي‌كنند، اما عمده خريداران ترمه يزدي، از استان‌هاي ديگر كشور هستند. سالاري اعلام مي‏‏كند: از پارچه ترمه براي دوخت پشتي، روميزي، روتختي، جانماز و سجاده و غيره استفاده مي‌شود و اخيراً نيز شاهد توليد محصولات متنوعي شامل كيف، كفش، كيسه و غيره از ترمه هستيم كه بيشتر به عنوان سوغات از سوي گردشگران داخلي و خارجي خريداري مي‌شود. يكي ديگر از توليدكنندگان ترمه استان نيز مي‌گويد: كپي‏برداري از طرح‌هاي برندهاي مشهور و باكيفيت ترمه استان از جمله ترمه رضايي، ترمه‌هاشمي ‌و ترمه سالاري، بازار عرضه اين پارچه را خراب و خريداران را به ترمه استان بدبين كرده است.

ثبت‌نام بافنده و توليدكننده در حاشيه ترمه

«امير رضايي» اظهار مي‏‏كند: از گذشته تاكنون با توجه به اين كه طراحي و دوخت طرح‌هاي ترمه به زحمت و با صرف 6 ماه زمان و گاه با صرف هزينه 30 تا 50 ميليون تومان توليد مي‏‏شود نام بافنده و توليدكننده در حاشيه ترمه ثبت مي‌شود.

به گفته اين توليدكننده، ترمه تنها پارچه ايراني است كه طراحي آن در كشور انجام مي‌شود و كاملاً بومي ‌است، در حالي كه ساير طرح‌هاي پارچه‌هاي ايران، كپي از طرح‌هاي تركيه هستند.

الكترونيكي شدن؛ معضلي براي بافت ترمه

رضايي اضافه مي‎‎كند: طرح پارچه ترمه در گذشته از سوي يك كارگر انجام مي‎‎شد و بعدها نيز بافت ترمه با ماشيني‌شدن بافت به وسيله جاكاردهاي كاغذي براساس طرح انجام مي‎گرفت ولي كم‌كم اين جاكاردها الكترونيكي شد و همين الكترونيكي شدن معضلي براي بافت ترمه است.

وي در اين باره تصريح مي‎‎كند: به اين ترتيب در يك زمان محدود مي‌توان طرح‌هاي متنوعي از ترمه را با جاكاردهاي الكترونيكي اجرا كرد و به دليل سهولت در توليد، كساني وارد اين عرصه شده‏اند كه شناختي از ترمه ندارند و به راحتي با كپي‎‎برداري از طرح‌هاي برندهاي مشهور توليد ترمه استان، بازار را تحت سلطه خود در ‌آورده‎‎اند.

رضايي مي‌گويد: براي تثبيت يك طرح ترمه شايد بيش از 6 ماه زمان لازم است و تيم طراحي متشكل از طراح سرپرست طراحي و بافت‏‏ريز بايد در كنار هم كار كنند، تا طرحي به سرانجام برسد. وي ادامه مي‎‎دهد: البته در ادامه نيز لازم است كه طرح جديد در بازار مشتري پيدا كند، اما متاسفانه شاهد هستيم كه برخي از افراد سود‏‏جو با كپي‏‏برداري از طرح‌هاي توليدكنندگان استان، به اين توليدات پرزحمت ضربه مي‌زنند. به گفته وي، 50 درصد از طرح‌هاي ترمه‌هاي استان برگرفته از طرح‌هاي قديمي ‌است و 50 درصد نيز از طرح‌هاي جديد از جمله نقوش فرش، الهام گرفته‌اند، ولي همه طرح‌هاي ترمه استان داراي بته جقه هستند كه گل اصلي پارچه ترمه است.

فروش 90 درصد ترمه يزد در خارج از استان

اين توليدكننده ترمه مي‌افزايد: 90درصد از ترمه توليدي استان يزد در خارج از استان مشتري دارد و شهرهاي تهران، تبريز و مشهد بيشترين مصرف‏‏كنندگان ترمه استان يزد هستند.

رضايي درباره رنگ‌هاي مورد علاقه مردم نيز مي‌گويد: بسياري از مردم عقيده دارند كه ترمه اصل بايد زمينه قرمز، قهوه‎‎اي و زرشكي داشته باشد، در حالي كه در گذشته هم ترمه با زمينه‌ رنگ‌هاي ديگر از جمله آبي وجود داشته است. وي ادامه مي‏‏دهد: البته چون توليد پارچه‌هاي ترمه با برخي رنگ‌ها مانندآبي دشوارتر بوده، اغلب ترمه‌ها با زمينه زرشكي، قهوه‏‏اي و قرمز توليد ‌شده است.

به گفته وي، در حل حاضر ترمه در رنگ‌هاي متنوعي در بازار عرضه مي‌شود، اما هنوز رنگ‌هاي سنتي مورد علاقه مردم هستند.ك/1

1968/616

سرخط اخبار استان‌ها