تلاش كردها برای خروج نیروهای ارتش تركیه از اقلیم كردستان عراق

اربیل-بغداد-ایرنا-گروهی از نمایندگان پارلمان محلی كردستان عراق در یاداشتی خواهان خروج فوری نیروهای ارتش تركیه از منطقه كردستان عراق شدند.

'سوران عمر' از نمایندگان پارلمان اقلیم كردستان عراق روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در اربیل، تاكید كرد: در حال حاضر هیچ توجیه و ضرورتی برای ادامه حضور نیروهای ارتش تركیه در منطقه بامرنی از توابع استان دهوك در اقلیم كردستان عراق وجود ندارد.

وی افزود: مجموعه ای از نمایندگان پارلمان محلی كردستان عراق، در یاداشتی از ریاست پارلمان اقلیم خواستار خروج نیروهای ارتش تركیه از خاك اقلیم كردستان شده اند.

به گفته وی، این نیروها كه پیشتر به بهانه مبارزه با نیروهای حزب كارگران كردستان تركیه (پ.ك.ك) در منطقه بامرنی مستقر شده بودند، اكنون هیچ توجیهی برای ادامه حضورشان ندارند و حضور آنها نقض حاكمیت دولت عراق است.

سوران عمر تاكید كرد: تاكنون فراكسیون حزب دمكرات كردستان عراق موافق خروج این نیروها نیست، اما ما در پارلمان تلاش می كنیم فشارهای لازم را برای خروج این نیروها بر حكومت اقلیم وارد كنیم .

سوران عمر در خصوص تاثیر این اقدام بر روابط سیاسی اقلیم كردستان عراق با دولت تركیه تصریح كرد: بدون شك این اقدام تاثیر منفی بر روابط فیمابین خواهد گذاشت اما این حضور نقض حاكمیت عراق است و هیچ ضرورت و توجیهی برای ادامه حضورنیروهای نظامی تركیه در خاك اقلیم وجود ندارد.

به دنبال درگیری ها میان حزب كارگران كردستان تركیه و ارتش تركیه در دهه 90 میلادی ارتش تركیه بخشی از نیروهای نظامی خود را در عمق خاك عراق در منطقه بامرنی مستقر كرد. این نیروها همچنان در خاك اقلیم كردستان عراق حضور دارند.

خاورم*3*ف ا*1770**1010**

سرخط اخبار جهان