۸ آذر ۱۳۹۳،‏ ۸:۵۶
کد خبر: 81405257
۰ نفر
اعطای جایزه مینروا به ابتكار

تهران - ایرنا - طی مراسمی در شهرداری رم ، جایزه مینروا ایتالیا به خاطر دستاوردهای علمی و به عنوان زنی موفق در عرصه سیاسی به معصومه ابتكار اعطاء شد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، این جایزه در رده بندی های هنر، اطلاع رسانی، نوآوری و مدیریت سیاسی برای زنان و متعلق به بنیاد غیردولتی 'مامولتی' است كه از سال 2009 به نام خانم مامولتی مینروا روزنامه نگار و فعال اجتماعی آن كشور و پس از درگذشت وی ایجاد شده و تحت حمایت رییس جمهور ایتالیا فعالیت می كند.

معصومه ابتكار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در این مراسم پس از دریافت این جایزه معنوی و غیرنقدی شامل یك پلاك، طی سخنانی گفت: این جایزه را به نمایندگی از همه زنان ایرانی دریافت می كنم كه با تلاش ها و فداكاری های خود، دستاوردهای بزرگی را برای كشور ایجاد كرده اند.

وی با اشاره به پیشرفت های زنان ایرانی در عرصه های مختلف علمی، هنری، ورزشی، همچنین در مسوولیت های مختلف در دولت و مجلس گفت: دریافت این جایزه در زمان كنونی بسیار مهم است زیرا ایران دولتی دارد كه با سیاست اعتدال، هم در داخل و هم در دنیا تلاش می كند.

ابتكار با تاكید بر اینكه این جایزه نشان پیوندی عمیق میان مردم ایران و ایتالیاست، گفت: با وجود تفاوت ها و تنوع فرهنگی میان ما، دریافت جایزه مینروا نشان می دهد كه در عین تكثر، در پیروی از یك سری اصول مشترك مانند عدالت خواهی، كمال طلبی، فداكاری و دوست داشتن طبیعت و محیط زیست دارای نزدیكی و حتی وحدت هستیم.

وی ضمن تشكر از اعطای این جایزه ابراز امیدواری كرد كه ایران و ایتالیا بتوانند با یكدیگر برای پیشبرد صلح، تامین امنیت و محیط زیست سالم همكاری داشته باشند.

در این مراسم به غیر از معصومه ابتكار، یك بانوی تونسی نیز به خاطر مقابله با خشونت علیه زنان با ایجاد یك مركز خیریه آموزشی بزرگ در تونس، جایزه مینروا را دریافت كرد.

این جایزه كه عالی ترین جایزه كشور ایتالیا برای زنان است در سال های پیش از جمله به افرادی مانند لبنا خلد القاسیمی وزیر روابط خارجی و تجارت و وزیر سابق اقتصاد و برنامه ریزی امارات متحده عربی، نوژا اسكالی وزیر همبستگی زنان، خانواده و توسعه اجتماعی مراكش، لوسیا آنونزیاتا روزنامه نگار و فعال اجتماعی ایتالیایی، هاله بریدی بانوی ایرانی الاصل و یكی از مدیران بانك جهانی، ایرینا بوكووا دبیركل یونسكو به خاطر فعالیت در زمینه صلح و همبستگی و فوزیه كوفی از افغانستان به خاطر فعالیت در زمینه حقوق زنان و نیز رییس فعلی پارلمان ایتالیا اعطاء شده است. جایزه اعطاء شده به معصومه ابتكار 'بانوی دانش' نام دارد.

علمی ( 1 ) **9014**