اردن پس از مصر مقام دوم را در مورد خشونت عليه زنان در كشورهاي عربي داراست

تهران-ايرنا- انجمن زنان اردن ( رما ) اعلام كرد كه اين كشور پس از مصر بيشترين ميزان خشونت عليه زنان به ويژه دختران 15 تا 19 سال را در ميان كشورهاي عربي داراست .

به گزارش روزنامه ' الغد ' اردن ، رما در بيانيه اي اعلام كرد: با وجود اينكه اين انجمن از پيوستن اردن به طرح تلاش براي از بين بردن خشونت عليه زنان در سازمان ملل استقبال مي كند اما چيزي كه زنان اين كشور خواستار آن هستند ، اقدام هاي عملي در اين خصوص است تا خشونت ضد زنان در جامعه اردن ريشه كن شود .

رما از دولت اردن خواسته است با همكاري نهادهاي جامعه مدني ( ان جي او ) و سازمان هاي فعال در خصوص حقوق زنان، راهبردي روشن براي مقابله با اين پديده و تلاش براي ريشه كني و جلوگيري از آن ترسيم كند .

اين انجمن همچين خواستار حذف ماده 308 قانون مجازات كيفري اين كشور شده است كه به موجب آن اگر متجاوز با قرباني خود (زن مورد تجاوز قرار گرفته ) به مدت پنج سال ازدواج كند ، پيگرد قانوني وي متوقف مي شود .

رما در پايان خواستار ممانعت از ازدواج دختران نوجوان و كم سن و سال و تشديد مجازات جرم تجاوز به عنف شده است .

مصر و اردن از جمله دوستان و هم پيمانان آمريكا و كشورهاي غربي در منطقه به شمار مي آيند .

'زهرا رضوان' يكي از فعالان بنياد جهاني حقوق زن در آمريكا گفته است كه در پايتخت مصر و روستا هاي همجوار آن بيشتر فعاليت هاي اقتصادي بر بنياد قاچاق زنان و دختران و همچنان ازدواج هاي اجباري استوار است.

همچنين در يك گزارش ملل متحد كه در ماه آوريل به منتشر شده ، آمده است كه 99٫3 درصد از زنان ودختران مصر با اذيت هاي جنسي روبه رو هستند.

تمام اين گزارش هاي از وضعيت بد حقوق زنان در كشور هاي عربي به ويژه مصر حكايت دارند.

خاورم **2041**1010