افزايش فشارها بر گوگل براي افزودن حق فراموش شدن در دامنه 'دات كام'

تهران - ايرنا - شركت گوگول اخيرا زير فشارهاي تازه‌اي قرار گرفته تا 'حق فراموش شدن' را به جست‌ وجوگر بين‌المللي خود در دامنه 'دات كام' com. اضافه كند.

به گزارش ايرنا از منابع خبري، همزمان با افزايش فشارها بر گوگل براي رعايت حق فراموش شدن در تمام دامنه هاي خود، پارلمان اتحاديه اروپا درباره جدايي سرويس جستجوي اين شركت از ساير سرويس هاي آن راي گيري مي كند.

گروهي شامل سازمان هاي اروپايي نظارت بر ايمني اطلاعات توصيه كرده اند اين كار براي جلوگيري از دور زدن قانون ضروري است.

شركت گوگل در حال حاضر نتايجي را كه در نسخه‌ اروپايي موتور جست‌وجوي اين شركت به دست مي‌آيد، از فهرست خود خارج مي كند اما اين اطلاعات در نسخه‌ بين‌المللي همچنان ديده مي‌شود.

اين گروه كه به گروه كاري ماده 29 معروف است شامل 28 نهاد ملي اروپايي در قانونگذاري درباره حريم خصوصي مي شود و گفته است كشورهاي عضو را از دستورالعمل‌هاي جديد آگاه خواهد كرد.

در حال حاضر بازديدكنندگان سايت گوگل در دامنه 'دات كام' com. در ابتدا به نسخه‌هاي محلي اين موتور جستجو ارجاع داده مي شوند مثلا در بريتانيا و فرانسه بهgoogle.fr / google.co.uk هدايت مي‌شوند.

در گوشه پايين سمت راست صفحه مرورگري كه جستجوگر گوگل در آن وارد شده گزينه‌اي پيشنهاد مي‌شود كه كاربران را به google.com هدايت مي‌كند. اين گزينه (لينك) درصورتي كه كاربران در ابتدا به نسخه‌ محلي مراجعه كنند، ظاهر نخواهد شد با اين وجود كاربران اروپايي به راحتي مي‌توانند به فهرست‌هاي سانسورشده دسترسي داشته باشند.

يك سخنگوي گوگل گفته است هنوز از مقررات اين گروه كاري مطلع نشده است اما به محض منتشر شدن اين مقررات آنها را به دقت بررسي خواهد كرد.'تعادل'

'حق فراموش شدن' بر اساس قانوني كه ديوان دادگستري اروپا در ارديبهشت ماه تصويب كرد به رسميت شناخته شد.

اين رأي به يك شهروند اسپانيايي حق داد كه جستجوگر گوگل، مقاله‌اي را كه به مشكلات مالي او اشاره مي‌كرد حذف كند، چرا كه اين موضوع به 16 سال پيش بازمي‌گشت و او در حال حاضر آن مشكلات را پشت سر گذاشته بود و اين تصميم روي حضور واقعي مقاله هاي مورد نظر روي اينترنت تاثيري نگذاشت.

دادگاه اضافه كرد كه در داوري درباره‌ ديگر شكايت‌ها بايد ميان 'حساسيت نسبت به ااطلاعات مربوط به زندگي خصوصي، و منافع عمومي براي داشتن اين اطلاعات' تعادل برقرار شود.

كميسيون اروپا تصريح كرد كه موتورهاي جست‌ و جو بايد اطلاعاتي را حذف كنند كه افراد درخواست آن را ارايه كرده باشند و ضوابط دادگاه درباره‌ حذف اطلاعات را دارا باشند.

در مواردي كه موتورهاي جست‌وجو تصميم به عدم حذف يك لينك داشته باشند، شخص مي‌تواند مساله را با نهاد محلي ايمني اطلاعات يا دادگاه‌ محلي مطرح كند.

از آن زمان تاكنون، گوگل بيش از 174 هزار درخواست دريافت كرده است كه به بيش از 602 هزار لينك مربوط مي‌شوند.

اين شركت اعلام كرده كه 41.5 درصد از لينك‌ها را حذف كرده اما 58.5 درصد از آنها را دست نخورده گذاشته است.

صفحه اي كه به اسم بيوه يك مقتول در پرونده قتل اشاره مي‌ كرد، از نمونه‌هايي است كه گوگل اقدام به حذف آن كرد اما درخواست يك مرد براي حذف لينكي كه به جرائم مالي او اشاره مي‌كرد، پذيرفته نشد.'مسووليت سنگين'

غول تكنولوژي آمريكا پيش از اين در دفاع از تفسير خود از قانون گفته بود كه كمتر از 5 درصد از كاربران ساكن اروپا گزينه‌ تبديل به google.com را انتخاب مي‌كنند و اغلب آنهايي كه چنين تصميمي گرفته‌اند در سفر به سر مي‌ بردند.

دانيل نپ، مدير تحقيقات تبليغات در شركت آي.اچ.اس در اين باره توضيح مي‌دهد كه 'اروپا، به ويژه آلمان در مورد حريم خصوصي نسبت به آمريكا حساس‌ تر است.'

او مي‌گويد ' اين رويكرد منطقه‌اي به مشكلي جهاني بار اداري سنگيني را بر دوش گوگل گذاشته است تا بتواند شكايت‌ها درباره حق فراموش شدن را بررسي كند، درحالي كه گوگل به ايفاي چنين نقشي ابدا علاقه ندارد.'

دانيل دپ در ادامه مي‌گويد كه 'مقاومت شركت گوگل در برابر حق فراموش شدن در مقياس جهاني، تاكتيك اين شركت است تا به كميسيون اروپا براي تجديد نظر درباره اين قانون فشار وارد كند و اين موضوع را برجسته كند كه اين كار در عمل امكان ‌پذير نيست.

علمي (1)**1055/1647

سرخط اخبار اقتصاد