غرب در مذاكرات هسته ای مانع رسیدن به یك توافق جامع شد

تهران - ایرنا- آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه نیاز واقعی كشور به انرژی هسته ای را برای دستیابی به یك زندگی بهتر و پرهیز از آلودگی نسبی محیط زیست حق طبیعی كشورها از جمله ایران دانست و گفت: متأسفانه كشورهای غربی و آمریكا در مذاكرات هسته ای مانع رسیدن به یك توافق جامع شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از اعلام اداره كل روابط عمومی قوه قضاییه، رئیس قوه قضاییه در جلسه امروز (چهارشنبه) مسئولان عالی قضایی تأكید كرد ، ملت و مسئولان ایران با استقامت و صبوری مراحل مختلف مذاكرات هسته ای را پشت سر گذاشتند و همزمان غربی ها در هر گام رو به جلو زیاده خواهی جدیدی مطرح كردند.

وی ادامه داد: نگاه زورگویانه غرب بویژه آمریكا در تمام مراحل و مسیر مذاكرات وجود داشته است؛ چنانكه در برخی مراحل می گفتند 500 سانتریفیوژ داشته باشید بعد می گفتند هزار یا دو هزار سانتریفیوژ داشته باشید و متأسفانه برخی ها در داخل نیز با این زورگویی غربی ها همراه می شدند كه این اشتباه بزرگی است.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینكه كشور ایران مانند تمام كشورهای در حال توسعه به انواع مختلف انرژی نیاز دارد و البته دستیابی به این انرژی زمان بر است افزود: ایران در مسیر توسعه است و در این مسیر به طور فزاینده‌ای به انرژی برق نیاز دارد و از این رهگذر نیازمند بكارگیری همه امكانات از جمله انرژی هسته‌ای است و این نیاز واقعی را نباید انكار كرد و گول حرف های ساده اندیشان را خورد.

رئیس قوه قضاییه افزود: عقب نشینی از حقوق هسته ای ملت در واقع عقب نشینی از عزت و استقلال ملت ایران است و كاستن از تعداد سانتریفیوژها در واقع تنها یك عقب نشینی مادی نیست بلكه آثار معنوی زیادی دارد كه مربوط به عزت، بزرگی، استقلال و خودباوری ملت ایران می‌شود.

رئیس قوه قضاییه تأكید كرد: پذیرش زیاده‌خواهی غربی‌ها در واقع لگدمال كردن عزت یك ملت و زدودن خودباوری آنان است و مثل این می ماند كه كشوری بیگانه بخواهد چند كیلومتر مربع از خاك یك كشور را اشغال كند و عده ای در داخل آن كشور بگویند كه چندكیلومتر در مقابل میلیونها كیلومتر مربع كه مسئله ای نیست پس بهتر است آن چندكیلومتر را بدهیم تا بروند در حالی كه طرح چنین مسئله ای به هم ریختن هویت و استقلال ملت و زدودن روح خودباوری او است و كمتر انسان آزاده‌ای آن را می پذیرد.

رئیس دستگاه قضا با قدردانی از تیم مذاكره كننده كه مذاكرات را تا این مرحله رسانده و رئیس جمهور محترم كه بر این مسائل نظارت می‌كند افزود: از این پس نیز مراحل دشواری در مذاكرات در پیش است كه این مراحل نیز ان‌شاءالله با ایستادگی ملت و مدیریت مسئولان طی خواهد شد و ملت ایران با عزت و اقتدار بیش از پیش به سمت استقلال و پیشرفت گام برخواهد داشت.

رئیس قوه قضاییه تصریح كرد: البته ایستادگی و مقاومت منافاتی با تعامل و گفتگوی منطقی و مدیریت صحنه مذاكرات و حتی انعطاف در برخی امور ندارد.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: تولید سوخت برای تأمین انرژی هسته ای مسئله مهمی است چرا كه ما را از دیگران بی نیاز می‌كند و مانع از این می شود كه قدرت های بزرگ هر زمان خواستند به ما سوخت بدهند و هر وقت اراده كرده اند سوخت راكتورهای ما را قطع كنند.

آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریك فرا رسیدن هفته بسیج به بسیجیان و مردم ایران با تأكید براینكه بسیج، صرفاً سازمانی به مانند سازمانهای دیگر نیست گفت: تأسیس بسیج كه نهادی نوپا بود و اكنون شجره ای طیبه شده است در واقع بسط و گسترش تفكر اعتماد به مردم و به میدان آوردن آنان است كه به خوبی از سوی حضرت امام (ره) مطرح شد.

رئیس قوه قضاییه تأكید كرد: بسیج در واقع اعتماد به توده های مردم است كه در هر زمان و مكان به خوبی جواب می دهد و این نگاه جهادی را می توان به خوبی در جهت رسیدن به اهداف نظام گسترش داد؛ كما اینكه اكنون نیز در كشور عراق به كمك همین توده های مردمی و به رهبری مرجعیت، جریان تكفیری و خشونت بار داعش كه غربی ها مدعی بودند چند سال طول می كشد بر آن غلبه كنند؛ رو به اضمحلال است.

آیت الله آملی لاریجانی تصریح كرد: نگاه بسیجی نگاهی اعتقادی و جهادی است و در دفاع مقدس به خوبی بروز یافت و در بحث اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم ها نیز می‌تواند به عنوان راهكاری مناسب عمل كند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به برگزاری همایش «كنگره جهانی جریان های افراطی و تكفیری از دیدگاه علمای اسلام» در قم از سوی روحانیت و مرجعیت، برگزاری این همایش را بسیار مناسب دانست و گفت: همچنان كه در میدان جنگ و در عمل، با تفكر خشونت بار داعشی مقابله می شود باید به صورت نظری نیز با چنین جریان هایی مقابله تا ریشه چنین تفكراتی خشكانده شود.

آیت الله آملی لاریجانی اسلام را دین فطرت، عقلانیت و منطق توصیف كرد و با انتقاد از تلاش غربی ها در گسترش «اسلام هراسی» افزود: نگاه و تفكر تكفیری، نگاهی ساخته و پرورش یافته غرب است؛ تا چهره اسلام واقعی را كه چهره ای متین و منطقی است با اعمال خشونت بار در مقابل دیدگاه جهانیان تخریب كنند.

رئیس دستگاه قضا حمایت غرب از تروریست ها در سوریه را موجب تقویت این جریان و نمونه ای از حمایت های غربی از جریان اسلام هراسانه برشمرد و گفت: علمای جهان اسلام اعم از شیعه و سنی باید تلاش كنند كه چهره واقعی اسلام را به جهانیان نشان دهند و اعلام كنند كه عملكرد و اندیشه جریانهای تكفیری موجب وهن اسلام است واین قبیل خشونت ها ربطی به اسلام ندارد.

آیت الله آملی لاریجانی تأكید كرد: جمهوری اسلامی ایران همانطور كه مقام معظم رهبری تأكید كردند درحمایت از جریان مقاومت نگاه مذهبی ندارد و هدفش حمایت از اسلام واقعی و راستین و پیشبرد اهداف متعالی اسلام است و این تفكر باید در جوامع مسلمان تقویت شود كه هرگاه دشمن مشتركی جهان اسلام را تهدید كرد همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی در مقابلش بایستند.

رئیس قوه قضاییه «شیعه هراسی» را بخش دیگری از توطئه غرب برای تفرقه افكنی در جهان اسلام و مقابله با جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد و گفت: كشورهای شیعه و جمهوری اسلامی ایران به همان مقدار كه پشتیبان و خواهان كمك به حزب الله است به حماس نیز كمك می كنند چرا كه هدف سربلندی و اقتدار اسلام و دفاع از هویت اسلامی در مقابل دشمنان است.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی بحث و بررسی درباره پیش نویس سیاست های حقوقی ـ قضایی حاكم بر برنامه توسعه ششم كشور ادامه یافت.

اجتمام**1436**9140**