۵ آذر ۱۳۹۳،‏ ۱۱:۴۰
کد خبر: 81402246
۰ نفر
جشنواره فیلم فجر درصدد كشف استعدادها و آثار درخشان

تهران - ایرنا - دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر با اشاره به اینكه سبد سینمای ایران گاهی متفاوت با پیش بینی هاست گفت: جشنواره فیلم فجر در هر دوره شاهد تغییراتی بوده و در این دوره نیز امیدواریم شاهد كشف استعدادها و آثار درخشانی باشیم.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا علیرضا رضاد داد در جلسه معارفه و هماهنگی هیات‌های انتخاب بخش مسابقه سینمای ایران و مستند گفت: تغییرات اعمال شده در مقررات جشنواره سال جاری و تدوین آئین نامه اختصاصی برای انتخاب و داوری از ویژگی های این دوره است كه باری را از روی دوش هیات انتخاب برخواهد داشت.

وی با اشاره به اینكه جشنواره فیلم فجر بهترین فرصت برای تمام فعالان سینمای ایران به شمار می رود تاكید كرد: این جشنواره برآیند هویت جامعه سینمایی كشور محسوب می شود بر همین اساس باید تلاش كرد تا هم سینماگران و هم مردم با سلایق مختلف آن را متعلق به خود بدانند.

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر، دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر با اشاره به اینكه تنوع سلایق به خصوص در حوزه سینما بسیار زیاد است افزود: هیات انتخاب به عنوان نماینده فعالان سینما مظهر اعتماد جامعه سینمایی هستند.

حسین كرمی یكی از اعضای هیات انتخاب بخش سینمای ایران فیلم فجر در این مراسم با اشاره به آئین نامه هیات انتخاب گفت: آئین نامه ارائه شده به هیات انتخاب می تواند برای دانش و سوابق دبیرخانه بسیار مفید فایده باشد، در صورتی كه این آئین نامه در سال های آینده به صورت نسخه كامل و جامع به عنوان تجربه مكتوب در اختیار اعضای هیات های انتخاب و داوری قرار گیرد امری ستودنی است.

ناصر باكیده مدیر دبیرخانه جشنواره نیز با اشاره به مدت زمان یك ماهه برای بازبینی آثار افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده به طور متوسط روزانه 3 فیلم از سوی اعضای هیات انتخاب دیده می شود.

احمد امینی یكی دیگر از اعضای هیات انتخاب بخش سینمای ایران سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر نیز با اشاره به اینكه صنعت فیلمسازی تحولات بسیاری داشته افزود: امروزه كارگردانان تنها برای افزودن بر كارنامه هنری خود فیلم تولید نمی كنند و فیلمسازان جوان گاهی با خلق ایده های بی نظیر اقدام به تولید یك فیلم خوب می كنند كه این امر نشان از پیشرفت در حوزه سینما دارد و از همین رو مسئولیت هیات انتخاب را سنگین تر می كند.

در جلسه هیات انتخاب بخش سینمای ایران احمد امینی، رسول صدرعاملی، حسین كرمی، محمدعلی باشه آهنگر، محمد احسانی، مجید رضابالا و بهنام بهزادی حضور داشتند.** فیلم مستند باید به ذائقه مخاطب نزدیك باشد

علیرضا رضاداد، دبیر جشنواره فیلم فجر در جلسه معارفه بخش مستند با تاكید بر اینكه فیلم های مستند فجر بهتر است به سلیقه مخاطب سینما نزدیك تر باشد گفت: اگر ذائقه و نیاز مخاطبان در بخش مستند بیشتر مورد توجه قرار گیرد بخش مستند فجر می تواند كمك بسیاری به شناسایی آثار مستند با ارزش به مخاطبان این گونه آثار كند.

جعفر صانعی مقدم كه عضو شورای هنر و تجربه نیز هست ضمن ارائه گزارشی از استقبال آثار مستند در این گروه گفت: آثار مستندی كه بتواند با مخاطب ارتباط بیشتری برقرار كند از سوی بسیاری از مخاطبین خاص سینما مورد استقبال نیز قرار می گیرد و عملكرد گروه هنر و تجربه در این زمینه نشان از همین موضوع دارد.

پیروز كلانتری یكی از اعضای بخش هیات داوران سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر در مراسم معارفه هیات انتخاب گفت: در صورتی كه این رویكرد در جشنواره فجر به سمت اثرگذاری و ارتباط بیشتر با مخاطب حركت كند یكی از تفاوت های قابل قبول ارزشیابی و داوری آثار مستند در جشنواره های فجر و سینما حقیقت خواهد بود. خصوصا كه زمان برگزاری این دو جشنواره به هم نزدیك است.

وی ادامه داد: با وجود اینكه 11 فیلم در بخش مستند انتخاب می شوند اما همچنان اكران این فیلم ها در سینما یكی از دغدغه های جشنواره فیلم فجر بوده است كه امیدوارم این مشكل امسال برطرف شود.

همچنین در جلسه هیات انتخاب بخش مستند عزیزاله حاجی مشهدی، پیروز كلانتری، جعفر صانعی مقدم، حامد شكیبانیا و محمدحسین مهدویان حضور داشتند.

بازبینی آثار ارائه شده توسط هیات انتخاب از روز شنبه، اول آذرماه آغاز شده است.

فراهنگ**9246**1569