۴ آذر ۱۳۹۳،‏ ۱۵:۱۴
کد خبر: 81401155
۰ نفر
انجمن ملي موسيقي كر ايران ايجاد مي شود

تهران - ايرنا - مديركل دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم گراميداشت ياد و خاطره گورگن موسسيان رهبر سابق كر اركستر سمفونيك تهران از راه اندازي انجمن ملي موسيقي كر ايران خبرداد.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا پيروز ارجمند در اين مراسم كه با حضور شماري از اهالي موسيقي در تالار رودكي برگزار شد با گراميداشت ياد و خاطره گورگن موسسيان گفت: پاييز امسال، پاييز غم انگيزي بود و ما بسياري از عزيزانمان را در اين فصل از دست داده ايم كه موسسيان نيز يكي از همين بزرگان بود.

وي به راه اندازي انجمن ملي كر ايران اشاره كرد و افزود: حدود 3 ماه ديگر يك رهبر كر به ايران خواهد آمد كه پيش از اين در چين، اندونزي و هند گروه هاي كري را سامان دهي و رهبري كرده است. قرار است در همكاري با ايشان سندي را براي گروه هاي كر و به خصوص براي آموزش و پرورش تدوين كنيم.

ارجمند گفت: نخستين جلسه انجمن ملي كر ايران هفته آينده برگزار مي شود.

داوود گنجه اي هنرمند پيشكسوت نيز در اين مراسم گفت: من به نيابت از علي مرادخاني معاون امور هنري وزارات ارشاد كه امروز به دليل مشغلات كاري نتوانست در اين مراسم شركت كند سخن مي گويم و به اهالي موسيقي درگذشت گورگن موسسيان را تسليت مي گويم.

گنجه اي افزود: گورگن موسسيان در زمان جنگ خدمت زيادي به موسيقي كرد و آثار بسياري با رهبري او توليد شد. اميدوارم خداوند روح او را قرين رحمت كند.

رازميك اوهانيان از موسيقدانان نيز در اين مراسم درباره زنده ياد موسسيان گفت: او يكي از چهره هاي ماندگار فرهنگ و هنر ايران بود و من اين ضايعه را به مردم كشورم تسليت مي گويم .

وارطان ساهاكيان موسيقيدان نيز دراين مراسم گفت: موسسيان سال ها براي موسيقي كرال زحمت كشيد .آشنايي ما به 27 سال قبل برمي گردد. او در راه اندازي گروه هاي كر چون «سوان» ،«دانشگاه هنر»، «دانشگاه تهران» و «كر اركستر سمفونيك» تلاش زيادي كرد.

اين موسيقيدان افزود: اين مرد آنقدر توانا بود كه اكثر آثار كرال را اعم از آكاپلا، اركستري و فولكلور از حفظ داشت . او فولكلورهاي ايراني را بسيار دوست داشت و از پرفسور آقاجانيان خواسته بود تا اين فولكلورهاي ايراني را براي موسيقي كرال بنويسد كه نتيجه آن خلق آثار ماندگاري شد.

در ادامه گروه كر به سرپرستي عليرضا شفقي نژاد به اجراي قطعاتي به ياد زنده ياد گورگن موسسيان پرداخت.

پايان بخش اين برنامه سخنان لوريس چكناواريان بود كه درباره موسسيان گفت: خواهش مي كنم از اين به بعد هرگز از واژه اقليت استفاده نكنيد چون در ايران چيزي با عنوان اقليت وجود ندارد و همه ما ايراني هستيم و به اين مملكت خدمت مي كنيم. گورگن موسسيان نيز يكي از همين ايرانيان خدوم بود كه به گردن هنر كر كشورمان حق دارد.

وي ادامه داد: از ميان ارامنه افرادي چون موسسيان، باغچه بان، روبن گريگوريان و بسياري ديگر به هنر اين مملكت خدمت كرده اند كه نبايد از ياد ببريم.

مراسم گراميداشت ياد و خاطره گورگن موسسيان رهبر سابق كر اركستر سمفونيك تهران با حضور لوريس چكناواريان، مسعود شعاري، داوود گنجه اي، هادي منتظري، وارطان ساهاكيان، نادر مرتضي پور، زيد الله طلوعي، نسرين ناصحي، شهلا ميلاني، حميد عسكري، پيروز ارجمند مديركل دفتر موسيقي و بسياري از اهالي موسيقي در تالار رودكي برگزار شد.

موسسيان در سال 1321 در همدان و در خانواده اي علاقه مند به موسيقي و هنر متولد شد. او رهبري كر اركستر سمفونيك صدا و سيما را در كارنامه خود دارد.

گورگن موسسيان به مدت 20 سال به عنوان رهبر گروه كر اركسترسمفونيك تهران فعاليت كرد. موسسيان 17 مهرماه امسال به دليل نارسايي كبد در 70 سالگي در خارج از كشور درگذشت.

فراهنگ**9252 ** 1569