تداوم توافق ژنو/ جزییات زمان بندی آزادسازی دارایی های ایران در دست تنظیم است

وین - ایرنا - یك عضو تیم مذاكره كننده هسته ای ایران گفت: آزادسازی دارایی های مسدود شده ایران طبق توافق ژنو همچنان ادامه خواهد یافت.

این عضو تیم مذاكره كننده هسته ای روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: آزادسازی دارایی های مسدود شده ایران در دوره تمدید جدید توافق ژنو یعنی تا 10 تیر 94/اول جولای 2015 ادامه پیدا خواهد كرد.

وی تصریح كرد: جزییات زمان بندی آزاد سازی دارایی های ایران در دست تنظیم است.

قرار است هر بار 700 میلیون دلار از دارایی های ایران آزاد شود.

پس از هفت روز مذاكرات فشرده و جدی ایران و گروه 1+5 در وین، عضو تیم مذاكره كننده هسته ای ایران اعلام كرد: وزیران امور خارجه ایران و 1+5 تصمیم گرفتند مذاكرات خود را بزودی و طی هفته های آینده برای دستیابی به توافق جامع ادامه دهند.

این عضو تیم مذاكره كننده هسته ای ایران در گفت و گو با خبرنگار اعزامی ایرنا به وین اظهار داشت: توافق ژنو نیز تا 10 تیر ماه 1394/ اول جولای 2015تمدید خواهد شد.

وی تصریح كرد: بر این اساس مذاكرات جامع نیز تا این زمان ادامه خواهد یافت و حتی ممكن است زودتر به اتمام برسد.

وزیران امور خارجه ایران، آمریكا، انگلیس، آلمان، فرانسه، روسیه و چین این تصمیم را در نشست یكساعته امروز خود اتخاذ كردند.

قرار است تا ساعتی دیگر ایران و 1+5 بیانیه مشتركی را صادر و منتشر كنند.

هیات مذاكره كننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه كشورمان در 7 روز گذشته در وین برای دستیابی به توافق جامع تلاش كرد لیكن طرف مقابل به دلیل فشارهای داخلی به ویژه پس از انتخابات اخیر كنگره آمریكا، آمادگی رسیدن به توافق را در این مهلت قانونی نداشت.

دیپلمات های مذاكره كننده جمهوری اسلامی ایران كه تاكنون بر خط قرمزهای تهران تاكید و پافشاری كرده اند برای حفظ حقوق و منافع ملت ایران و نیز اتمام حجت با طرف غربی با تمدید این دوره از مذاكرات موافقت كردند.

سیام 1572**1553