۳ آذر ۱۳۹۳،‏ ۱۶:۳۶
کد خبر: 81399702
۰ نفر
افغانستان نخستین شریك تجاری خراسان رضوی

مشهد - ایرنا - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت كه در هفت ماه امسال افغانستان بیشترین سهم از كل صادرات كالای این استان به خارج از كشور را به خود اختصاص داد .

'راضیه علیرضایی' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این كشور در مدت مزبور 459 میلیون دلار ارزآوری صادراتی برای خراسان رضوی داشته است.

وی بیان كرد: در این مدت 577 هزار تن كالا به ارزش 459 میلیون دلار از این استان به افغانستان صادر شده و این كشور به عنوان اولین كشور هدف صادراتی استان، 46 درصد از سهم ارزش كل صادرات استان را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش تفاوتی نداشته اما از نظر وزن هشت درصد كاهش داشته كه این امر نشان دهنده صادرات كالا با ارزش افزوده و قیمت بالاتر نسبت به دوره مشابه سال قبل است.

به گفته وی، رب گوجه فرنگی، شیرینی، انواع نان، سیمان، رنگ ها و ورنی ها، لوله و شیلنگ و كف پوش، عمده ترین كالاهای صادر شده از خراسان رضوی به افغانستان است .

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در هفت ماه امسال هزار و 334 هزار تن كالا به ارزش یك میلیارد و پنج میلیون دلار از این استان به خارج از كشور صادر شد.

وی اظهار كرد: نمایشگاه تخصصی مواد غذایی و كشاورزی و دامی ایران در هرات افغانستان با حضور 30 شركت توانمند كشور، با مجوز سازمان توسعه تجارت ایران و با محوریت خراسان رضوی از چهارم تا هشتم آذر ماه امسال در هرات افغانستان برگزار می شود.

وی گفت: برگزاری این نمایشگاه فرصت مناسبی برای گفت و گو بین تولیدكنندگان دو كشور و توسعه بازار كالاهای هدف صادراتی بویژه در شهر هرات ایجاد می كند.

وی برگزاری نمایشگاه های توانمندی های اقتصادی ایران در كشورهای منطقه خاورمیانه را فرصتی مطلوب برای معرفی كالاها، توسعه روابط و دور زدن تحریم های اقتصادی دانست.

علیرضایی اظهار كرد: شركت های ایرانی مشاركت كننده در نمایشگاه اختصاصی ایران در تاجیكستان موفق به انعقاد تفاهم نامه های تجاری و گشایش مسیر ورود به بازار این كشور شدند.

وی با اشاره به دستاوردهای نمایشگاه اختصاصی ایران در تاجیكستان كه از 21 تا 28 آبان ماه امسال با محوریت خراسان رضوی برگزار شد، افزود: در راستای آشنایی هرچه بیشتر مشاركت كنندگان با بازار و فضای تجاری و اقتصادی كشور تاجیكستان، جلساتی در شهر دوشنبه تشكیل و منجر به عقد تفاهم نامه های تجاری گردید.

وی با اشاره به حضور استاندار و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در صدر هیات تجاری و اقتصادی اعزامی به این نمایشگاه، گفت: این نمایشگاه برای نخستین بار با حضور 85 شركت ایرانی و در فضایی به وسعت دو هزار و 700 متر مربع برگزار شد كه در تاریخ نمایشگاههای برگزار شده در كشور تاجیكستان بی سابقه بود.

علیرضایی اظهار كرد: همزمان با این نمایشگاه نشستی تجاری با حضور بازرگانان و تجار بنام كشور تاجیكستان و مشاركت كنندگان برگزار شد كه طرفین به بررسی راهكارهای ایجاد تعامل و مراودات تجاری و اقتصادی با یكدیگر پرداختند.

7489 / 664 /1596