۲ آذر ۱۳۹۳،‏ ۱۹:۳۱
کد خبر: 81398278
۰ نفر
اوباما: توافق شود، كنگره را متقاعد می كنم

تهران - ایرنا - پایگاه اینترنتی شبكه خبری 'ای بی سی نیوز' گزارش داد: 'باراك اوباما' رییس جمهوری آمریكا با بیان اینكه شكاف ها در مذاكرات هسته ای همچنان 'قابل توجه' است، گفت كه خیلی زود است كه در مورد احتمال دستیابی طرفین به توافق تا روز دوشنبه سخن گفت.

براساس این گزارش، وی در گفت وگوی اختصاصی به 'جرج استفانوپولوس' مجری برنامه 'این هفته' شبكه ای بی سی نیوز گفت: اگر توافقی حاصل شود، مطمئن است كه می تواند كنگره را از بابت قدرت این توافق متقاعد كند.

وی افزود: مطمئن هستم كه چنانچه به توافقی دست یابیم، من علاوه بر متقاعد كردن كنگره، می توانم ملت آمریكا را قانع كنم كه این كار درستی است.

اوباما اضافه كرد: آنچه یك توافق انجام می دهد، این است كه بخش بزرگی از كار از روی میز برداشته و احتمالا یك پروسه طولانی شروع می شود كه طی آن نه فقط روابط ایران با ما بلكه روابط ایران و جهان و منطقه شروع به تغییر می كند.

هشتمین دور از مذاكرات ایران با 1+5 در وین در حال برگزاری است و مهلت تعیین شده برای این دور از مذاكرات روز سوم آذر پایان می یابد.

آمریكا و برخی كشورهای غربی درحالی خود را نگران انحراف برنامه های صلح آمیز هسته ای ایران نشان می دهند كه جمهوری اسلامی ایران بارها و بارها اعلام كرده قصد دستیابی به سلاح هسته ای را ندارد و برای این كار خود فتوای رهبر معظم انقلاب را نیز بعنوان پشتوانه دینی و شرعی آن دارد و همواره در چارچوب قوانین آژانس بین المللی انرژی اتمی و پادمان عمل كرده و تعهدات خود را برای ایجاد اطمینان از فعالیت صلح آمیز هسته ای خود در مدت گذشته انجام داده است.

ناظران بین المللی بر این باورند درحالی كه اوباما و دولتمردان این كشور بدلایل مختلف علاقمندند موفقیت در دستیابی به توافق با ایران را در كارنامه خود ثبت كنند، زیاده خواهی از یكسو و تاثیرپذیری از لابی های صهیونیستی از سوی دیگر، تاكنون مانع رسیدن به این امر شده است.

رسانام**380**