دستمزد روزانه یك كودك كار،بیش از چهار برابر حقوق یك فرد بزرگسال  است

شیراز- ایرنا- رییس سازمان بهزیستی كشورگفت: تعداد قابل توجه كودكان كار، خیابانی و متكدیان به صورت شبكه ای برای گروه ها ،كارهای اقتصادی انجام می دهند كه بر اساس آمار كارشناسان دستمزد یك كودك كار دریك روز، بیش از چهار برابر حقوق روزانه یك فرد بزرگسال است.

به گزارش ایرنا «همایون هاشمی »یكشنبه در هشتمین همایش علمی كاربردی معاونین پشتیبانی و منابع انسانی بهزیستی كشور درشیراز بیان كرد: در بررسی های انجام شده 86 درصد كودكان خیابانی و متكدیان در كشور بومی نیستند و از كشورهای افغانستان و پاكستان به شهرهای مختلف ایران مهاجرت كردند .

وی با بیان اینكه 80 درصد كودكان خیابانی و متكدیان در كشور دارای ولی قهری و غیر موثر هستند افزود: اعتیاد، طلاق، فقر و احساسی كار كردن مردم علت افزایش تكدی گری است كه باید در زمینه آگاهی بخشی جامعه در این زمینه فعالیت های موثری انجام شود.

هاشمی اظهارداشت: در سال گذشته تعداد پنج هزار و 100 نفر از كودكان كار و خیابانی را در كشور ساماندهی كردیم كه پیش بینی می شود این میزان تا پایان امسال به 15 هزار نفر برسد.

وی اضافه كرد: بر این اساس در شش ماه اول امسال نیز در شهر تهران دو هزار و 500 كارتن خواب، معتاد پر خطر و افراد بی خانمان ساماندهی شدند.

رییس سازمان بهزیستی كشور ادامه داد: برای جمع آوری و ساماندهی افراد پر خطر در جامعه كم كاری دستگاه های دیگر بر سازمان بهزیستی متحمل شده است كه در این زمینه كمپی برای جمع آوری و آسیب شناسی كودكان خیابانی و متكدی گران راه اندازی شده است.

هاشمی عنوان كرد: استان فارس در بحث كودكان خیابانی جزو پنج استان برتر كشور است كه پهناوری و گستردگی، توریست پذیر بودن و محور ارتباطی چند استان در جنوب كشور از دلایل وجود كودكان خیابانی و متكدی گران در این استان است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در بحث مناسب سازی ویژه معلولان و سالمندان اقدامات خوبی در كشور انجام شده است كه استان فارس در این زمینه جزو استان های پیشگام است.

مدیر كل بهزیستی استان فارس هم گفت: 68 درصد از كودكان كار و خیابانی در استان فارس از اتباع خارجی افغان هستند.

« مرتضی موسوی» بیان كرد: در شش ماه اول امسال 176 نفر كودكان كار و خیابانی در استان فارس ساماندهی شده اند كه 72 درصد از آنها دارای والدین، 68 درصد افاغنه و 60 درصد زیر 14 سال است.

وی با بیان اینكه شورای ساماندهی كودكان كار و متكدی گران در استان فعال است افزود: امسال یك میلیارد تومان اعتبار برای هدایت و ایجاد شرایط تحصیل كودكان كار و خیابانی بازمانده از تحصیل استان فارس اختصاص یافته است.

7374/7382/ 675 / 1539