بايد حركت به سمت توليد سيمان خاص باشد

تهران - ايرنا- رييس پژوهشگاه دانشگاه تهران گفت: راه حل ايجاد ارزش افزوده بالا در توليد سيمان كشور تمركز بر روي تنوع محصول و توليد سيمان هاي خاص با كاربري ويژه است.

به گزارش خبرنگار علمي ايرنا، دكتر «محمد عمل نيك» روز شنبه در مراسم گشايش سومين كنفرانس بين المللي صنعت سيمان، انرژي و محيط زيست در سالن همايش هاي رازي با اعلام اين مطلب افزود: از ديگر راه هاي ايجاد ارزش افزوده در صنعت سيمان استفاده از ضايعات ديگر صنايع به جاي استفاده از منابع معدني در كشور است.

وي اظهار داشت: در حال حاضر از سيمان تنها در كاربري هاي تازه و ايجاد ساختمان استفاده مي شود. اين در حالي است كه در بسياري از كشورهاي جهان از سيمان به جاي آسفالت استفاده مي كنند كه اين امر علاوه بر كاهش آلودگي زيست محيطي باعث ايجاد بازار سودآور در كشور مي شود.

رييس پژوهشگاه دانشگاه تهران با تاكيد بر اينكه صنعت به ويژه صنعت سيمان بايد به سمت استفاده از دانش پژوهشگاه ها برود، گفت: ظرفيت دانشجوي بسياري از دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در خدمت صنايع قرار دارد تا با تعريف پروژه هاي تخصصي به سمت ايجاد ارزش افزوده برويم.

** 558 ميليارد ريال قرارداد پژوهشگاه دانشگاه تهران با صنعت

وي در بخش ديگري از سخنانش ميزان قراردادهاي پژوهشگاه دانشگاه تهران را 558 ميليارد ريال عنوان كرد.

وي گفت: هم اكنون 15 قرارداد در حوزه فرهنگ و علوم انساني، 4 قرارداد در حوزه اقتصادي، 10 قرارداد در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات، 8 قرارداد در حوزه صنايع هوا، فضا، 21 قرارداد در زمينه ميراث فرهنگي و محيط زيست، يك قرارداد در زمينه طب تجربي و يك قرارداد در حوزه علوم كاربردي بين پژوهشگاه دانشگاه تهران و بخش صنعت امضا شده است.

وي افزود: همچنين 33 توافقنامه با صنايع مختلف منعقد شده است.

سومين كنفرانس بين المللي صنعت سيمان، انرژي و محيط زيست تا فردا در سالن همايش هاي رازي برپا است.

علمي (3) ** 9190 ** ل.ا**1599