آیت الله سبحانی: كودك آزاری نوعی جنایت علیه مظلوم ترین انسانهاست

قم - ایرنا - آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید ، كودك آزاری را نوعی جنایت علیه مظلوم ترین انسانها دانست كه هیچ نوع قدرت دفاعی از خود ندارد و حساب آنان در روز قیامت با خداست.

به گزارش ایرنا، این مرجع تقلید در پیامی كه روز پنجشنبه به همایش پیشگیری از كودك آزاری در قم داده است آورده : فرزندان انسان امانت های الهی هستند كه در اختیار والدین قرار می گیرند تا با معیارهای اسلامی پرورش پیدا كرده و به صورت انسان های وارسته تحویل جامعه داده شوند.

آیت الله سبحانی در این پیام افزوده است: پدران و مادران در پیشگاه خداوند وظیفه خطیری بر عهده دارند و كوتاهی در پرورش آنها نوعی خیانت به امانت های الهی است، اگر قرآن مجید فرزندان را مایه امتحان و آزمایش معرفی می كند نوعی اشاره به بازخواست آنها در مورد فرزندان است.

پیام حاكیست: عرب جاهلی بادیه نشین بر اثر قساوت و سنگدلی كه نتیجه مستقیم صحرا نشینی است نه تنها به تكریم فرزندان نمی پردازد بلكه دختر كشی و كودك آزاری فرهنگ بسیاری از قبایل بوده است.

وی در ادامه پیام خود ابراز داشته است: روزی پیامبر گرامی(ص) فرزند دلبندش را حسین بن علی(ع) را بوسید مردی از قبیله بنی تمیم به عنوان اعتراض به پیامبر گفت من چند فرزند دارم ولی تا كنون یكی از آنها را نبوسیده ام ، پیامبر(ص) كار او را نكوهش كرد.

این مرجع تقلید در بخش دیگری پیام خود آورده است: كودك آزاری ثمره كمبود مهر مادری و پدری است و آن محصول شیوه زندگی ماشینی امروز است ؛ پدران و مادرانی كه در بیرون از منزل مشغول به كار هستند و تربیت فرزندان بر دوش مهدكودك است كه كمتر به فرزندان خود مهر می ورزند، از طرف دیگر كودكی كه در آغوش مادربزرگ نمو دارد از عاطفه، مهر و محبت كمتر برخوردار می شود و لذا بسیاری از جنایتكاران آنهایی هستند كه از مهر مادر و پدر محروم هستند.* معاون وزیر تعاون: رسیدگی به معضل كودك آزاری یك موضوع راهبردی است

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی نیز دراین همایش گفت: رسیدگی به معضل كودك آزاری یك موضوع استراتژیك برای كشور است و تنها مربوط به مباحث عاطفی نیست.

' سید محمد رضا موالی زاده' افزود: كودك آزاری موضوعی است كه به آینده كشور مربوط می شود ، باید نسلی تربیت شود كه در جهت توسعه و پیشرفت كشور قدم بردارد.

وی افزود: این معضل مشكلات بسیاری را در جامعه فراهم می كند چراكه آثار تربیتی بر شكل گیری شخصیت افراد تاثیر می گذارد.

وی ادامه داد: اگر می خواهیم آینده پرنشاط با انسان های فكور و فهیم داشته باشیم باید از دوران طفولیت بر روی آنها سرمایه گذاری كرد چراكه نگاه نامناسب وتحقیر و بی توجهی به كودكان آثار خود را در سال های بعد نشان می دهد و باعث بروز آسیب های اجتماعی می شود.

موالی زاده، با اشاره به اینكه كودك آزاری در خانواده های ناهنجار رخ می دهد گفت: كودك آزاری در خانواده هایی كه بار عاطفی پایین است و یك محیط پرتنش و خشك وجود دارد، شكل می گیرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی افزود: موضوع كودك آزاری زیرمجموعه دیگر آزاری و ضعیف آزاری است كه پدیده های مختلفی چون همسرآزاری، بیمارآزاری، بیگانه آزاری و معلول آزاری را به همراه می آورد.

وی ادامه داد: باید به راهكارهای مقابله با كودك آزاری با توجه به مفاهیم غنی قرآن و سیره اهل بیت(ع) رجوع كرده و از آنها الگو گیری كنیم.

همایش 'پیشگیری از كودك آزاری'، روز پنجشنبه به همت بهزیستی قم و حضور مسوولان استانی و كشوری در تالار معصومیه استانداری برگزار شد.

/8138/ 550/