سفره هفت سین و دو رکعت نماز عشق - هزاران زائر ایرانی سال را در کربلا ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/30 اجتماعی.سفره هفت سین.کربلا کربلا - همه چیز آماده است ؟ سفره هفت سین ، مهر و سجاده ، دو رکعت نماز عشق و زیارت عاشورا، ترکیب زیبایی که با آن ، هزاران زائر ایرانی ، امروز جمعه سال نو را در جوار شهدای کربلا تحویل کردند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، هزاران زائر ایرانی که سرگرم زیارت عتبات عالیات در عراق هستند، ساعت 14/45 دقیقه به وقت محلی ، همزمان با تحویل سال در ایران ، دست ها را در بین الحرمین به سوی آسمان بلند کرده و دعای فرج امام زمان (عج ) و دعای تحویل سال را یکصدا قرائت کردند.
دعای تحویل سال نو ، از بلندگوهای حرمین امام حسین (ع ) و حضرت ابوالفضل العباس (ع ) نیز قرائت شد و با پایان دعای تحویل سال ، جمعیت حاضر در بین الحرمین که امروز یکی از پر ازدحام ترین روزهای خود را سپری کرد، یکصدا فریاد یا حسین یا ابوالفضل را سر دادند.
تعداد زیادی سفره هفت سین ، در طول مسیر بین الحرمین گسترده شده بود که اگر چه با سفره های مرسوم در ایران کمی تفاوت داشت ، اما نشان داد که زائران ایرانی دور از وطن ، خود را برای لحظه تحویل سال آماده کرده بودند سبزه ، سیر، سیب ، سکه ، سماق و سرکه بر روی بیشتر سفره های هفت سین وجود داشت و برخی ها سمنو هم داشتند.
یک آینه کوچک ، قرآن قرار گرفته بر روی رحل کوچک و تنگ ماهی هم زینت بخش اکثر سفره ها بود و شکلات و شیرینی بود که با توزیع آن در بین الحرمین ، فضای شاد در صحن و سرای حسینی و خیابانهای اطراف آن ایجاد کرد.
آنها که امروز در بین الحرمین سال را تحویل کردند، شاید یکی از بهترین خاطرات خود را از عید نوروز در حافظه ضبط کرده باشند.
دعای فرج و دعای تحویل سال نو در مقدس ترین زمین خدا، در بهترین مکان عالم و بر روی خاکی که حسین فرزند فاطمه زهرا(س ) بر آن گام نهاده و برای حق ،خون خود را نثارکرده ، بهترین لحظه ای است که یک عاشق اهل بیت (ع ) می تواند تصور کند.
امسال حتما برخی ها رفتند دبی و بعضی ها هم ساک ها را برای سفر به اروپا بستند، اما خیلی ها هم بار و بنه مهیا کرده و به کربلا آمدند. هم آنها که با کاروانهای زیارتی آمده اند و هم گروه انبوهی که بصورت انفرادی خود را به عراق رسانده اند.
از یک زائر جوان سوال کردم که چطور شد سال نو را در کربلا است ؟ می گوید: نمی دانم اسمش را شانس بگذارم یا قسمت یا سعادت ، ولی در آن میان یک پیرمرد اصفهانی حضور داشت که فوری به میان صحبت آمد و گفت جوان بگو: دعوت .
کربلای معلی آخرین شب جمعه سال را نیز میزبان هزاران زائر ایرانی بود که جایی بهتر از کربلا برای برپا داشتن دعای کمیل نیافتند.
حرمین خیلی شلوغ و چهره شهر کربلا به کلی عوض شده بود و نوروز در کربلا کاملا خودنمایی می کرد.
حضور زائران ایرانی در کربلا به حدی بود که از دو روز پیش کلیه هتل ها و اماکن اقامتی قیمت های خود را بعضا تا 100 درصد افزایش دادند و در پاسخ چرایی آن می گفتند: خب عیده دیگه .
شب گذشته بسیاری از زائران ایرانی ، ضمن زیارت با معرفت ضریح شش گوشه امام حسین ، شب را تا نماز صبح در حرمین امام حسین و حضرت عباس سپری کردند.
بر اساس برخی گزارش های غیر رسمی ، بیش از 10 هزار ایرانی طی دو روز گذشته از طریق کاروان های زیارتی و بصورت انفرادی وارد عراق شده و سال تحویل را در عتبات از جمله نجف اشرف و نیز کاظمین حضور داشته اند.
به نظر می رسد کربلا ، در آخرین روز سال شمسی شلوغترین روز خود را بعد از ایام اربعین حسینی ، عاشورا و روز عرفه ، پشت سر گذاشت .
1770 1184**/1526شبک شماره 066 ساعت 21:34 تمام

سرخط اخبار جهان