۲۹ اسفند ۱۳۷۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8139434
T T
۰ نفر
حزب الله لبنان از کاهش سن رای دهی در لبنان استقبال کرد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/30 سیاسی.خارجی.حزب الله.سن رای دهی بیروت - به گزارش روز جمعه ایرنا از بیروت، مجلس لبنان، دیروز پنجشنبه به اتفاق آرا، قانون کاهش سن رای دهی از 21 سال به 18 سال را تصویب کرد.
دفتر مرکزی جوانان بسیج تربیتی حزب الله با صدور بیانیه ای، تصویب قانون یاد شده را، دستاوردی تاریخی دانست.
این بیانیه تاکید کرد، جوانان لبنان همواره گرانقدرترین داشته های خود را برای حفظ کرامت کشور تقدیم کرده اند اما از حاشیه گذاشته شدن شدن خود رنج برده اند.
بیانیه یادشده افزود: به جوانان لبنان وعده می دهیم، تحرک به منظور بازگرداندن حقوق پایمال شده آنان را ادامه دهیم و برای تحقق آرمانهای آنان تلاش کنیم.
دفتر مرکزی جوانان و ورزش جنبش امل نیز با صدور بیانیه مشابهی، کاهش سن رای دهی در لبنان را ستود.
در این بیانیه آمده است، با اینکه تصویب این قانون چهار سال با تعویق انجام شد اما گامی در راه درست به منظور مشارکت نسل جوان در انتخاب نمایندگان خود در مجلس به شمار می رود.
بیانیه یاد شده تاکید کرد، این خواسته در سند اصلاحی مطرح شده از سوی امام موسی صدر در سال 1977 به منظور توسعه نظام سیاسی در لبنان و تحقق مشارکت عملی جوانان مطرح شده بود.
جنبش امل اظهار امیدواری کرد، دولت لبنان، تدابیر اجرایی قانون تصویب شده را به سرعت اتخاذ کند.
دولت لبنان اعلام کرده، با توجه به اینکه اتخاذ تدابیر قانونی برای اجرای قانون جدید، نیاز به زمان بیشتری دارد، این قانون در انتخابات آینده مجلس لبنان در سال جاری میلادی اجرا نخواهد شد.
قانون یاد شده در انتخابات شوراهای شهر سال 2011 و انتخابات مجلس در سال 2013 قابل اجرا خواهد بود.
هیجدهمین دوره انتخابات مجلس لبنان به منظور انتخاب 128 نماینده این کشور ، قرار است هفدهم خرداد ماه سال 1388 در یک روز در همه مناطق لبنان برگزار شود.
شمار لبنانی های واجد شرایط رای دهی، حدود سه میلیون و دویست نفر اعلام شده است.
خاورم **2087شبک شماره 062 ساعت 20:22 تمام

سرخط اخبار جهان