آغاز دیدارهای دو جانبه در دومین روز وین 8؛ دیدار هیات ایرانی با روسیه و آلمان

وین - ایرنا - دیدارهای دو جانبه تیم مذاكره كننده هسته ای ایران با هیات های روسیه، آلمان، فرانسه ، انگلیس و آمریكا از صبح امروز (چهارشنبه) به وقت محلی آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به وین، مذاكرات دو جانبه هیات جمهوری اسلامی ایران به ریاست مجید روانچی و سید عباس عراقچی معاونان ظریف با سرگئی ریابكوف و هانس دیتر لوكاس نمایندگان روسیه و آلمان در گروه 1+5 انجام شده است.

قرار است سایر دیدارها نیز به ترتیب با فرانسه، انگلیس و آمریكا بطور جداگانه انجام شود.

روز نخست مذاكرات پیش از ناهار كاری محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه با كاترین اشتون هماهنگ كننده ١+ ٥ با مذاكرات كارشناسی آغاز و در پایان شب نیز با مذاكرات كارشناسان پایان یافت.

مذاكرات كارشناسی ایران و 1+5 به ریاست حمید بعیدی نژاد و استفان كلمنت سه شنبه شب پس از یكساعت و نیم پایان یافت.

پس از ناهار كاری ظریف و اشتون كه آغازگر دهمین دور مذاكرات جامع بطور رسمی بود، دیدارهای دو جانبه معاونان وزیران امور خارجه ایران و آمریكا برگزار شد. این مذاكرات میان مجید تخت روانچی و سید عباس عراقچی و ویلیام برنز و وندی شرمن انجام شد. پس از آن هلگا اشمید معاون اشتون به آنان پیوست و مذاكرات سه جانبه انجام شد.

معاونان وزیر امور خارجه ایران سپس با نماینده چین مذاكره كردند.

این دور از مذاكرات، حساس ترین و مهمترین مرحله مذاكرات و به گفته محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه كشورمان 'مرحله آخر' مذاكرات است.

مهلت قانونی این دور از مذاكرات وین تا 24 نوامبر (سوم آذرماه) است كه طرفین در تلاش برای دستیابی به توافق هستند. پس از یك روز مذاكره هنوز مقامات دو طرف درباره پیشرفت این دور از مذاكرات سخنی به میان نیاورده اند و همه خبرنگاران در انتظار اخبار رسمی هستند.

به گفته ظریف، در صورت توافق یا عدم توافق به دلیل زیاده خواهی های طرف مقابل، سوم آذر ماه روز پیروزی ملی ایرانیان خواهد بود.

سیام 1572- 1553