كنگره بررسی شخصیت آیت الله آصفی در قم برگزار می شود

قم - ایرنا - كنگره بررسی شخصیت، آثار و اندیشه های آیت الله 'محمد مهدی آصفی' پنجشنبه 29 آبان ماه به همت معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، معاون فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم روز سه شنبه در نشستی خبری در اعلام جزئیات برگزاری این همایش گفت: هدف از برگزاری این كنگره ارائه الگویی جامع برای طلاب است و آیت الله آصفی شخصیت مجاهد و مجتهدی است كه خدمات اجتماعی او به فقرا، ایتام و بی سرپرستان در عراق و ایران زبانزد است و ایشان نزدیك به هفت هزار خانواده را تحت پوشش خود دارد.

حجت الاسلام والمسلمین 'محمد حسین روستا آزاد' برگزاری این كنگره را تجلیل و تكریم كل حوزه علمیه ازخدمات آیت الله آصفی ذكر كرد و افزود: كنگره فوق با عنوان 'اسوه زهد، جهاد و اجتهاد' برگزار خواهد شد و این شخصیت برجسته اسطوره زهد و سرآمد عرصه زهد و دنیاگریزی است و حتی خود آیت الله آصفی آن قدر زاهد است كه در ابتدا برگزاری كنگره تجلیل از شخصیتش با مخالفت وی همراه شده بود.

وی ادامه داد: اسوه بودن آیت الله آصفی در اجتهاد به بیش از 40 سال پیش بر می گردد و او هیچ گاه وارد عرصه مرجعیت و توزیع رساله نشده است و می خواهد در عرصه های متعدد فعال و پویا باشد.

وی بیان داشت: شورای سیاستگذاری كنگره با ریاست رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تشكیل شده است و در آن افراد برجسته چون معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری، دبیر كل مجمع جهانی اهل بیت و مدیر حوزه های علمیه نیز عضویت دارند.

روستا آزاد افزود: اولین بار است كه دفتر تبلیغات اسلامی اقدام به تكریم و برگزاری یك كنگره بزرگداشت در زمان حیات یك شخصیت حوزوی می كند و تمامی كنگره های پیشین برای شخصیت های موثر تاریخ شیعی بود كه مدت ها از عمر با بركت آنها می گذشت.

وی با اشاره به برنامه های كنگره بررسی شخصیت آیت الله آصفی كه پنجشنبه هفته جاری درسالن قدس مدرسه علمیه امام خمینی(ره) برگزار می شود، اظهار داشت: رییس دفتر مقام معظم رهبری از سخنرانان این برنامه خواهد بود و پیام آیات ناصر مكارم شیرازی و جعفر سبحانی از مراجع تقلید قرائت خواهد شد.

وی یادآور شد: برخی از اعضای شورای سیاستگذاری كنگره نیز در آن سخنرانی خواهند كرد و برخی شخصیت های خارجی ازعراق ،افغانستان، بحرین و كویت نیز به سخنرانی می كنند.

معاون فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی هم چنین از سخنرانی آیت الله آصفی در كنگره و رونمایی از آثار وی خبر داد.

آیت الله محمد مهدی آصفی در سال 1316 هجری شمسی گرچه در نجف چشم به جهان گشود اما اصالتا اهل بروجرد است ، پس از تحصیلات ابتدایی به حوزه نجف وارد شد و از اساتید برجسته آن حوزه چون آیات سید ابوالقاسم خویی ، امام خمینی(ره) و محسن حكیم بهره مند شد.

وی در عرصه تبلیغ، پژوهش و تبلیغ كارنامه پرباری دارد و در عمر 77 ساله خود نزدیك به 60 سال فعالیت علمی ، فرهنگی داشته و 200 اثر مكتوب از وی به یادگار مانده است.

آیت الله آصفی هم اكنون در شهر نجف ساكن است.ك/3

7408/ 550/