تحلیلگر پاکستانی:نقش ایران در افغانستان مهم و سازنده است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/27 سیاسی.ایران.افغانستان اسلام آباد -تحلیلگر مسایل دفاعی و امنیتی پاکستان با اشاره به راهبرد جدید آمریکا در افغانستان تاکید کرد نقش ایران در این کشور مهم و سازنده است.
طلعت مسعود عصر دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با تاکید بر اینکه آمریکایی ها تاکنون از حضور خود در افغانستان نتیجه نگرفته اند افزود: تلاش مقام های واشنگتن برای کمک گرفتن از تهران در جهت بهبود وضعیت امنیتی در افغانستان نیز در همین راستا قابل ارزیابی است .
وی با اشاره به سخنان اخیر ریچارد هالبروک، نماینده ویژه آمریکا در افغانستان و پاکستان مبنی بر اهمیت و جایگاه ایران در افغانستان، تاکید کرد:این امر بسیار مهم بوده و آشکار است که ایران، نقش مهمی در افغانستان دارد.
مسعود اظهار داشت: آمریکا و دیگر نیروهای خارجی در افغانستان برای برقراری امنیت دچار مشکلات جدی شده اند و با وجودی که چند سال از حضور نظامی آنها در افغانستان می گذرد ،تاکنون نتوانسته اند به ساختار سیاسی و امنیتی این کشور کمک کنند.
وی درباره دعوت احتمالی از ایران به کنفرانس افغانستان در لاهه گفت: آمریکا در افغانستان با شکست های متعددی مواجه شده و طبیعی است که دست نیاز به سمت ایران دراز کند.
طلعت مسعود گفت :دعوت از ایران نشان می دهد که آمریکایی ها به قدرت واقعی و نقش سازنده این کشور در منطقه پی برده اند.
تحلیلگر پاکستانی اظهار داشت :آمریکا در سیاست خارجی جدید خود بطور رسمی اعلام کرده که برای پیشبرد اهداف خود در منطقه نیازمند ایران است ضمن آنکه احساس نیاز به این کشور به کشورهای منطقه نیز سرایت کرده است.
طلعت مسعود در پایان گفت : موقعیت خاص ایران غیر قابل چشم پوشی است، آمریکا و سایر کشورهای دنیا به خصوص کشورهای منطقه می خواهند از این موقعیت ایران و توان و امکانات این کشور استفاده کنند.
آساق 235;215#;215# شماره 037 ساعت 09:40 تمام

سرخط اخبار جهان