هوای شیراز و تبریز سالم و سه كلان شهر در شرایط ناسالم قرار دارد

تهران-ایرنا -مركز كنترل و پایش محیط زیست كشور روز یكشنبه اعلام كرد: هوای كلان شهرهای شیراز و تبریز در شرایط سالم و تهران، كرج و مشهد در شرایط ناسالم قرار دارد.

به گزارش ایرنا از مركز كنترل و پایش محیط زیست كشور، توصیه می شود افرادی كه مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی هستند و همچنین كودكان فعالیت های طولانی و سنگین خارج از منزل را كاهش دهند.

بر اساس آنچه در سایت ماهواره اروپایی Eumetsat آمده است:به دلیل وجود پوشش ابر درحال عبور در بخش شمال غربی كشور و حاشیه دریای خزر، بخش كوهستانی شمال غربی، بخش شمالی رشته كوه زاگرس، بخش شمالی خراسان شمالی تحلیل پدیده گرد و غبار در در زمان وجود پوشش ابر ها امكان پذیر نیست.

مجید آزادی مدیر گروه پژوهشی و هواشناسی دینامیك و هم دیدی پژوهشكده هواشناسی و علوم جو روز یكشنبه به خبرنگار علمی ایرنا گفت: سرعت كنونی باد در تهران 3 متر بر ثانیه (10 كیلومتر بر ساعت) و میزان دید افقی حدود 4 هزار متر و رطوبت نسبی نیز 21 درصد است.

وی اظهار كرد: هوای كنونی تهران غبار آلود و با بیشینه دمای 16 و كمینه دمای 7 درجه سانتیگراد اعلام شده است.

آزادی گفت:هوای تهران در 24 ساعت اول كمی ابری در پاره ای نقاط غبارآلود، 24 ساعت دوم نیمه ابری و غبار محلی اوایل شب بارش پراكنده و برای 24 ساعت سوم هوایی نیمه ابری گاهی ابری و بارش پراكنده پیش بینی شده است.

به گفته وی دمای كنونی تهران 17 درجه سانتیگراد و هوا غبارآلود است، جهت باد نیز جنوبی گزارش شده است.

این در حالی است كه تهران در چند ماه گذشته روزهای سالمی را می گذراند اما آزادی هفته گذشته به خبرنگار ایرنا گفته بود به علت سرد شدن هوا و بروز پدیده وارونگی دما و فعالیت خودروها و صنایع هفته جاری شاهد ناسالم شدن هوا در پایتخت خواهیم بود.

اكنون چند روزی است كه شاهد ناسالم بودن هوای پایتخت تهران هستیم و دبیرخانه كمیته مواقع اضطرار هوای تهران امروز اعلام كرد: زنگ ورزش مدارس و ورزش صبحگاهی امروز و فردا ( یكشنبه و دوشنبه ) در شهر تهران ممنوع است و اورژانس های ثابت و سیار در میادین شهر تا فردا عصر در آماده باش به سر می برند.

محمد هادی حیدر زاده مدیر كل حفاظت محیط زیست استان تهران و دبیر كارگروه كاهش آلودگی هوای تهران نیز گفت: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در آخرین كمیته مواقع اضطرار آلودگی هوا اگر وضعیت هوا صرفا در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گیرد سیاست تعطیلی و محدودیت های ترافیكی جز برنامه های كمیته نیست.

علمی ( 2 ) **9014**1440