۲۵ آبان ۱۳۹۳،‏ ۱۵:۱۰
کد خبر: 81388617
۰ نفر
2 میلیون و 500 هزار زن سرپرست خانوار در كشور وجود دارد

كرمان - ایرنا - معاون حمایت ‌های اجتماعی كمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: شمار زنان سرپرست خانوار در كشور به دو میلیون و 500 هزار نفر رسیده است.

به گزارش ایرنا 'آذر اسماعیلی' روز یكشنبه در جمع مشاوران امور بانوان و خانواده دستگاه‌ های اجرایی استان كرمان افزود: كمیته امداد امام خمینی (ره) حمایت از یك میلیون و 50 هزار خانوار بی سرپرست را در كشور بر عهده دارد.

وی تصریح كرد: تعداد زنان سرپرست خانوار در كشور و دنیا در سال ‌های اخیر رشد قابل ملاحظه ای داشته است.

وی افزایش آمار تصادفات جاده ‌ای، اعتیاد و آسیب های اجتماعی و ازدواج های نادرست و غیر عقلانی را از جمله دلایل افزایش آمار زنان سرپرست خانوار در كشور اعلام كرد.

معاون كمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: اگر خدمات رسانی به این قشر به ‌موقع انجام نشود این زنان از فضای آسیب‌ های اجتماعی تاثیر می گیرند و جامعه نیز از این تاثیر پذیری متضرر می شود.

وی نبود ستاد فرماندهی ثابت برای رسیدگی به امور زنان سرپرست خانوار را یكی از معایب و مشكلات موجود در راستای ارایه خدمات به این قشر عنوان كرد.

اسماعیلی افزود: معاونت حمایت های اجتماعی كمیته امداد به منظور ایجاد این ستاد، مطالبات و خواسته های اجرای این طرح را به قوای سه گانه و حتی استانداری ها ارایه كرده است.

وی به تجربه كمیته امداد امام خمینی (ره) طی چهار دهه حمایت از زنان سرپرست خانوار اشاره كرد و گفت: یكی از دلایل حضور پر رنگ این نهاد در خدمات رسانی به زنان سرپرست خانوار این حضور و تجربه است.

معاون حمایت ‌های اجتماعی كمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به آمار سال گذشته در زمینه سازمان های مرتبط با امور زنان سرپرست خانوار، گفت: این آمار نشان می دهد 22 سازمان بصورت مستقیم و غیر مستقیم با مسایل زنان سرپرست خانوار مرتبط هستند.

وی حوزه زنان سرپرست خانوار را بسیار وسیع دانست و ادامه داد: به دلیل این وسعت نیاز است بسیاری از سازمان ‌ها در كنار هم قرار گیرند تا مشكلات این قشر مظلوم كاهش پیدا كند.

وی وظیفه كمیته امداد امام خمینی (ره) را نسبت به زنان سرپرست خانوار به سه دلیل بیش از سایر نهادها ارزیابی كرد و گفت: گستردگی و وجود دو میلیون و 500 هزار زن سرپرست خانوار طبق آمار سال 1390 در كشور یكی از این دلایل است كه البته یك میلیون و 50 هزار خانوار از این تعداد تحت حمایت كمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند.

وی با بیان اینكه 300 هزار زن سرپرست خانوار زیر پنجاه سال در حال حاضر در كشور از بیمه تامین اجتماعی برخوردار هستند، اظهار كرد: كمیته امداد بسته ‌های عمومی و تخصصی را نیز به منظور برطرف كردن نیازهای زنان سرپرست خانوار در ابعاد مختلف تهیه كرده است.

اسماعیلی با اشاره به افزایش آمار طلاق و كاهش سن زنان سرپرست خانوار، گفت: خودسرپرستی دخترانی كه ازدواج نكرده اند نیز یكی دیگر از مشكلات و پدیده ‌های اجتماعی است كه منجر به افزایش فقر می شود.

وی به پیشنهاد ازدواج مجدد زنان سرپرست خانوار اشاره كرد و افزود: بسیاری از افراد با این نظر و عقیده موافق نیستند و دیدگاه خوبی نسبت به آن ندارند در حالی كه این اقدام می تواند بسیاری از مشكلات را در حوزه زنان سرپرست خانوار برطرف كند.

وی به طرح حمایتی و تشویقی به منظور ازدواج مجدد زنان سرپرست خانوار اشاره و تصریح كرد: همسران این زنان تسهیلات دریافت می كنند و كمیته امداد امام خمینی (ره) نیز به عنوان هدیه به این زنان مقداری وجه نقد می‌ دهد.

معاون كمیته امداد گفت: بررسی كارشناسی مشكلات زنان سرپرست خانوار در اقتصاد، اجتماع و ابعاد فرهنگی، جامعه و خانواده نشان می دهد كه آنها گاهی از سوی افراد نزدیك فامیل خود نیز كنار گذاشته می شوند.

وی از رسانه ها و سازمان های فرهنگی خواست برای زمینه سازی ازدواج مجدد زنان سرپرست خانوار فرهنگ سازی كنند.

اسماعیلی گفت: زنان سرپرست خانوار می توانند با انتخاب همسر متناسب با خود بسیاری از مشكلات را در زندگی برطرف كنند.

7433/8154 / 1539

سرخط اخبار جامعه