رشد 19 درصدی صادرات غیرنفتی/ حذف ثبت سفارش حضوری واردات تا یك ماه آینده

تهران - ایرنا - از ابتدای سال 1393 تا پایان مهرماه 27 میلیارد دلار كالای غیرنفتی صادر شده كه این میزان از نظر ارزش 19 درصد واز نظر وزن 8 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

ولی الله افخمی راد رییس سازمان توسعه تجارت در گفت وگو باخبرنگار اقتصادی ایرنا، خاطرنشان كرد: اگرچه میزان صادرات كالای غیرنفتی حدود 19 درصد رشد كرده اما این افزایش راضی كننده نیست و باید افزایش بیشتری داشته باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: بخش عمده كالاهای غیرنفتی ایران به كشورهای چین، عراق، امارات و هند صادر شده است.

رییس سازمان توسعه تجارت با بیان اینكه در این مدت 7.5 میلیارد دلار میعانات گازی از پایانه های صادراتی به خارج از كشور صادر شده است، گفت: میزان صادرات میعانات گازی ما نسبت به مدت مشابه سال گذشته 63 درصد رشد یافته است.

افخمی راد در خصوص صدور محصولات پتروشیمی نیز افزود: در هفت ماه ابتدای سال جاری، 7.6 میلیارد دلار محصولات پتروشیمی صادر شده كه این میزان رشد 18 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد.

وی در خصوص وضعیت واردات، گفت: از ابتدای فروردین تا پایان مهرماه سال جاری، 30 میلیارد دلار كالا به كشور وارد شده كه نسبت به مدت مشابه سال 1392 از 25 درصد رشد برخوردار شده است.

رییس سازمان توسعه تجارت خاطرنشان كرد: بخش عمده واردات مربوط به كالاهایی نظیر گندم، برنج و كنجاله سویا بوده است.** حذف ثبت سفارش حضوری تا یك ماه آینده

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص حذف سفارش كالاهای وارداتی نیز گفت: حدود نیمی از واردات كالا به كشور به صورت حذف ثبت سفارش حضوری انجام می شود.

رییس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: براساس این روش، واردكنندگان برای ثبت سفارش نیازی به مراجعه حضوری به ادارات مربوطه ندارند.

وی ادامه داد: تا یك ماه آینده نیاز به ثبت سفارش حضوری برای همه كالاها حذف می شود و بدین ترتیب واردكنندگان نیازی به حضور فیزیكی در ادارات نخواهند داشت.

اقتصام(4)2022**1558