تهران میزبان اولین نمایشگاه بین المللی صنعت چرم، كیف، كفش و صنایع وابسته

تهران - ایرنا - اولین نمایشگاه بین المللی صنعت چرم، كیف، كفش و صنایع وابسته با حضور و مشاركت ده ها كارخانه، كارگاه، شركت و واحد تولیدی و خدماتی داخلی و خارجی از 26 تا 29 آبان ماه جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا، در این نمایشگاه علاوه بر تولیدكنندگان داخلی، شركت ها و تولیدكنندگان برخی كشورها از جمله شركت هایی از كشورهای ایتالیا، تركیه، چین، عراق، آلمان و فرانسه حضور و مشاركت داشته و جدیدترین تولیدات صنعت چرم و صنایع مرتبط با این هنر صنعت را به نمایش عموم می گذارند.

در اولین نمایشگاه بین المللی صنعت چرم، كیف، كفش و صنایع وابسته بیش از 135 شركت حضور خواهند داشت ضمن آنكه حضور هیات بزرگ و تجاری 40 نفره ایتالیا و همچنین حضور (یونی دو) بزرگترین شركت و انجمن صنعت چرم جهان در نمایشگاه چرم تهران، یكی از رویدادهای مهم اقتصادی و تجاری این حوزه محسوب می شود.

با وجود اینكه این نمایشگاه، اولین نمایشگاه بین المللی صنعت چرم، كیف، كفش و صنایع وابسته محسوب می شود اما استقبال از آن بسیار خوب بوده و تاكنون بیش از 5 هزار متر مربع فضای نمایشگاهی زیر پوشش نمایشگاه قرار گرفته است.

در اولین نمایشگاه بین المللی صنعت چرم، كیف، كفش و صنایع وابسته؛ انواع محصولات و تولیدات چرمی شامل كیف های مختلف اداری، زنانه، مردانه، انواع كفش های چرمی مردانه و زنانه، محصولات لایه چرمی، انواع لباس های چرمی، انواع چرم گاوی، چرم اشبالت، چرم میشی، چرم گوسفندی، چرم بزی، چرم مصنوعی، انواع دستگاه های لیزری، دستگاه پرس ، دستگاه های جین زن، انواع ماشین های دوخت و دیگر صنایع و تجهیزات ارائه و به نمایش عموم گذاشته می شود.

این دوره از نمایشگاه با همكاری و مشاركت؛ انجمن صنایع چرم ایران، اتحادیه چرم و مصنوعات وابسته،اتحادیه كفش دست دوز، اتحادیه كفش ماشینی، اتحادیه سراجان، اتحادیه تولید چرم مصنوعی و جامعه انجمن مدیران و متخصصین صنف كفش ایران برگزار می شود.

معرفی دستاوردها، ظرفیت ها و توانمندیهای كارخانه ها، شركت ها و كارگا های داخلی، توسعه صادرات و یافتن بازارهای جدید صادراتی، ارائه پتانسیل ها و توانمندیهای صنعت چرم كشور، نمایش آخرین تحولات و دستاوردهای علمی، فنی و صنعتی داخلی و خارجی این حوزه، فراهم آوردن بستر مناسب برای انتقال بیشتر فناوریهای روز به كشورمان، ایجاد ارتباط ‌های تجاری جدید و تقویت روابط قبلی، انتقال دانش، تكنولوژی و تجربیات، آشنایی با الگوهای موفق جهانی درعرصه صنعت چرم، فراهم كردن زمینه های لازم برای سرمایه گذاری شركت های داخلی و خارجی و كارآفرینی و اشتغال پایدار مهمترین اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

چرم از گذشته در جهان جزو كالاهای لوكس محسوب می‌شد و كماكان هم برندها و نام‌های بزرگ برای تولیدات خود از چرم استفاده می‌كنند.

ایران با پیشینه سه‌ هزار ساله، اولین و قدیمی‌ترین تولیدكننده چرم جهان است. آثار باستانی به یادگارمانده از دوران پیش از میلاد نشان می‌دهد كه ایرانیان حدود 1500 سال قبل از میلاد از پوست برای تهیه لباس، كفش و جنگ افزار استفاده می‌كردند.

اولین كارخانه چرم‌سازی ایران در سال 1312 در همدان و دومین كارخانه در سال 1314 در تبریز تأسیس شد. در این میان كشوری كه صنعت چرم را به رونق و شهرت جهانی رساند كشور ایتالیا با تولید و صادرات محصولات متنوع از پوست‌های مختلف بود.

البته امروز ایران هم جزو 3 كشور اصلی در تولید پوست و صادركننده محصولات نیم ساخته است. كشورمان یكی از بزرگترین تامین‌كننده‌های صنعت دباغی در جهان در بحث چرم سبك محسوب می شود.

البته صنعت چرم سازی سبك در ایران متاسفانه بسیار اندك است و از آنجا كه میزان پوست استحصالی بسیار بالاست و میزان مصرف داخلی تنها امكان جذب 10 تا 15 درصد مقدار پوست موجود در بازار داخلی را دارد، لذا مازاد آن بصورت نیمه ساخته شده صادر می شود.

در این راستا، چیزی در حدود 85 درصد از كل میزان صادرات پوست ما به صورت سالامبور و وتبلو كه محصول نیم ساخته هستند صادر می‌شود. میزان ارزآوری این محصول سالانه حدود 200 میلیون دلار است.

در حال حاضر این صنعت كشورمان با مشكلات بسیار عدیده مواجه شده است و تنها چند كارخانه تولید چرم وجود دارد كه متاسفانه تجهیزات و دستگاههای تولید شان نیز مستهلك شده است.

اقتصام(2)1574**1558