۲۴ آبان ۱۳۹۳،‏ ۸:۳۳
کد خبر: 81386342
۰ نفر
اشاره دوباره آمريكا به احتمال همكاري با ايران عليه داعش

تهران - ايرنا - سايت تابناك مي نويسد:اصلاح گزارش آژانس درباره ذخاير اورانيوم غني شده در ايران، عزم ايران و روسيه براي توسعه همكاري هاي هسته اي، موضع فرانسه در قبال مذاكرت هسته اي ايران و گروه 1+5، وجود احتمال همكاري آمريكا و ايران در موضوع مبارزه با داعش و درخواست ايران از تركيه براي همكاري در سوريه، از جمله مهمترين مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ايران است.

اصلاح گزارش آژانس درباره ذخاير اورانيوم غني شده در ايران، عزم ايران و روسيه براي توسعه همكاري هاي هسته اي، موضع فرانسه در قبال مذاكرت هسته اي ايران و گروه 1+5، وجود احتمال همكاري آمريكا و ايران در موضوع مبارزه با داعش و درخواست ايران از تركيه براي همكاري در سوريه، از جمله مهمترين مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ايران است.

به گزارش «تابناك»، امروز نيز بخشي از مطالب مطبوعات بين المللي درباره ايران به موضوع هسته اي اختصاص دارد. مهمترين موضوع مورد توجه در اين زمينه، اقدام آژانس در اصلاح اطلاعات مربوط به ذخاير اورانيوم ايران در گزارش جديد خود است. روزنامه «گالف تودي» از جمله آخرين مطبوعاتي است كه به اين موضوع پرداخته و مي نويسد آژانس بين المللي انرژي اتمي ضمن اصلاح داده هاي قبلي، حجم ذخاير اورانيوم در ايران را كمتر از چيزي كه پيش از اين بيان شده بود اعلام كرده است. بر اين اساس، ذخاير اورانيوم غني شده با درصد پايين ايران 8290 كيلوگرم، يعني 100 كيلوگرم كمتر از چيزي است كه پيشتر اعلام شده بود. آژانس هيچ گونه توضيحي در اين زمينه ارائه نكرده است.

از سوي ديگر، اخبار مربوط به روند جديد همكاري هاي هسته اي ميان ايران و روسيه نيز در صدر مطالب مطبوعات و رسانه هاي بين المللي قرار دارد. خبرگزاري «ترند» با انتشار مطلبي در اين زمينه، به نقل از سفير ايران در روسيه مي نويسد امضاي قرارداد ساخت دو نيروگاه هسته اي جديد توسط روسيه در ايران، نشانگر نيت دو كشور براي همكاري بلندمدت است. مهدي سنايي با اشاره به اينكه ايران و روسيه در تاريخ 11 نوامبر سه سند همكاري امضا كرده اند كه بر اساس آن، روسيه دو نيروگاه هسته اي جديد در ايران مي سازد، اين موضوع را نشانه عدم ترديد دو كشور در همكاري بلندمدت با يكديگر دانسته است.

اما در مطلبي مربوط به مذاكرات هسته اي ايران و گروه 1+5، سايت خبري «آروتز شوا» موضع فرانسه در قبال اين موضوع را بازتاب داده است. به نوشته اين سايت، وزير خارجه فرانسه روز گذشته اعلام كرده مسائل مهمي درباره برنامه هسته اي ايران هنوز حل نشده باقي مانده، اما وي اميدوار است كه تا ضرب الاجل 24 نوامبر، ميان طرفين توافق حاصل شود. با اين حال وي افزوده: «من نمي توانم در حال حاضر هيچ گونه پيش بيني بكنم. من فكر مي كنم تنها در روز 24 نوامبر است كه ما قادر خواهيم بود يك ارزيابي ارائه دهيم». فابيوس همچنين گفته چند روز منتهي به 24 نوامبر را در برنامه خود خالي گذاشته تا در صورت لزوم براي حضور در مذاكرت به وين برود.

در ميان ديگر مطالب، خبرگزاري كويت به اظهارات اخير وزير دفاع آمريكا پرداخته و مي نويسد كه چاك هيگل، همكاري با ايران عليه گروه داعش را رد نكرده است. به نوشته اين خبرگزاري، هيگل در جريان يك جلسه استماع در كميته نيروهاي مسلح مجلس نمايندگان آمريكا، اشاره كرده كه همكاري با ايران عليه داعش به عنوان يك احتمال همچنان وجود دارد. هيگل در اين جلسه گفته ايران و آمريكا نگراني ها و دغدغه هاي مشتركي در منطقه خاورميانه دارند، اما همكاري و اقدامات مشترك ندارند. وي گفته با اينكه داعش خطري براي ايران و كل منطقه است، اما آمريكا با ايران به همكاري نمي پردازد. هيگل افزوده سياست آمريكا در حال حاضر همكاري با ايران نيست؛ اما اين موضوع به عنوان يك احتمال مطرح است.

در نهايت، روزنامه «حريت» از درخواست ايران از تركيه براي همكاري در موضوع سوريه خبر داده است. به نوشته اين روزنامه، عليرضا بيگدلي، سفير ايران در آنكارا گفته ايران مدتي است كه از تركيه خواسته براي حل و فصل بحران در سوريه و از طريق تأكيد بر نقاط مشترك به جاي برجسته ساختن اختلافات، اقدامات مشتركي از سوي دو كشور انحام گيرد. بيگدلي نقاط مشترك ميان ايران و تركيه در موضوع سوريه را اصولي كلي همجون حمايت از تماميت ارضي، حاكميت ملي و ثبات در اين كشور دانسته است. با اين حال، اختلاف در اينجاست كه تركيه كنار رفتن بشار اسد را شرط برقراري ثبات در سوريه مي داند.

منبع/ تابناك

اول **