حضور داعش در مرزهای سوریه ولبنان/  خسارت بزرگ به جبهه النصره

بیروت - ایرنا – در حالیكه گزارش های رسانه ها حاكی از افزایش حضورگروهك های مسلح وابسته به گروه تروریستی تكفیری داعش در منطقه القلمون سوریه نزدیك مرزهای لبنان است، گروه تروریستی جبهه النصره در پی حمله گسترده ارتش سوریه در منطقه خسارت سنگینی را متحمل شد.

به گزارش ایرنا،در جریان حمله ارتش سوریه بیش از 50 تن از عوامل گروه تروریستی تكفیری النصره از جمله 7 سركرده میدانی آن زخمی و كشته شدند.

سه گروهك لواء قصیر ، گردان های مستقل الفاروق و صقور الفتح در فوریه (بهمن ماه سال گذشته) و با همكاری برخی گروه های دیگر مانند «فجر الاسلام» به سركردگی «عماد جمعه» (كه پیش از دیگران و در خرداد ماه بیعت خود را با بغدادی اعلام كرده بود) اقدام به تشكیل «شورای نظامی انقلاب در قصیر و حومه» می كنند كه سركردگی آن را در آن زمان، سرهنگ «یحیی الواو » ملقب به «ابوالفداء» عهده دار شده بود.

روزنامه السفیر تاكید كرد كه این گروهك ها پس از فرار از شهر قصیر سوریه و استقرار در منطقه القلمون در حاشیه قرار گرفته و با كمبود بودجه و امكانات مواجه شدند و به ناچار دست به فعالیت هایی همچون قاچاق و فروش كالاهای ممنوعه زدند، لذا بعید نیست كه اعلام بیعت یك جانبه آنها با البغدادی با امید موافقت وی و در نتیجه تامین بودجه و كمك رسانی از سوی داعش درمقابل دریافت خدمات از آنها صورت گرفته باشد.

گزارش های رسانه ها از كشته و زخمی شدن برخی از عناصر و سركرده های این گروهك ها در حمله ارتش سوریه به تجمعات نیروهای مسلح در حومه شهرك های فلیطا و وادی عجرم از توابع القلمون سوریه حكایت دارد.

منابع لبنانی كشته شدن 30 تروریست و زخمی شدن 20 نفر از اعضای گروهك تروریستی تكفیری جبهه النصره را كه برخی از آنان جزو سركردگان آن می باشند، در جریان حمله سنگین ارتش سوریه در منطقه القلمون در مرزهای سوریه و لبنان تایید كرده اند.

شبكه المنار به نقل از منابع ویژه اعلام كرد: ارتش سوریه با استفاده از جنگنده ها ، موشك و توپخانه و همكاری همپیمانان آن به یكی از محل های تجمع عناصر مسلح جبهه النصره در بلندی های فلیطا و وادی عجرم در القلمون در استان ریف دمشق حمله كرد.

سركردگان جبهه النصره برای شركت در جلسه ای در این منطقه حاضر شده بودند تا طرح یك حمله بزرگ به برخی روستاهای القلمون را طراحی كنند.

المنار تاكید كرد: یكی از این عناصر، «ابومالك التلی» سركرده جبهه النصره در منطقه القلمون سوریه است كه چندی پیش تعدادی از نیروهای ارتش لبنان را در منطقه عرسال لبنان ربود.

وی همچنین مامور مذاكره با میانجی قطری به منظور مبادله نظامیان ربوده شده لبنانی با برخی تروریست های موجود در زندان های لبنان است.

سایت خبری «العهد» وابسته به حزب الله نیز گزارش داد: در جریان حمله ارتش سوریه ابومالك التلی بشدت مجروح شده است و عناصر دیگری همچون «ابوطلال محمد» سركرده « لواء فجر الاسلام»، «ابوفاطمه» سركرده «'لواء صقور محمدیه» و نیز «كرم امون» سركرده جبهه النصره در فلیطا و معاون وی «صفوان عوده« به همراه یكی دیگر از سركردگان میدانی به نام «ابو علی امون » جزو زخمی شدگان هستند.

روزنامه ابنانی «الاخبار» در شماره روز پنجشنبه گزارش داد كه ارتش سوریه با حمله به گروه های مسلحی كه در دو طرف مرزهای لبنان و سوریه جابجا می شدند، خسارت های زیادی به آنها وارد كرده است.

این روزنامه افزود: ارتش سوریه مكان تشكیل جلسه عناصر مسلح را مورد هدف قرار داد، این جلسه به منظور بررسی حمله ای وسیع به روستاهای حومه القلمون پیش از فرارسیدن فصل سرما تشكیل شده بود.

برخی منابع معارضان سوری،خبر هدف قرار گرفتن ابومالك التلی را تكذیب كرده و ادعا كرده اند كه سركرده جبهه النصره در زمان بمباران، در مكان یاد شده حضور داشته لكن آسیبی به وی وارد نشده است.

نكته قابل توجه این كه یكی از پایگاه های وابسته به گروهك های وابسته به جبهه النصره در پایگاه اجتماعی تویتر، مدعی شد، ارتش سوریه و لبنان همزمان محل تجمع این گروه تروریستی تكفیری را كه محل نگه داری نظامیان ربوده شده لبنانی است، گلوله باران كرده اند.

فرماندهی ارتش لبنان ، این ادعا را تكذیب و اعلام كرد كه توپخانه ارتش لبنان در روز پنجشنبه به سوی هیچ هدفی شلیك نكرده است.

اكنون نگرانی هایی وجود دارد كه گروه های تروریستی تكفیری برای انتقام دست به اقداماتی علیه نظامیان لبنانی بزنند.

خاورم ** 1324 **1917

سرخط اخبار جهان