نتیجه مذاكرات هرچه باشد اقتصاد ایران به پیش خواهد رفت

تهران – ایرنا - رییس دفتر رئیس جمهوری گفت: نتیجه مذاكرات هرچه كه باشد؛ اقتصاد ایران به پیش خواهد رفت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد نهاوندیان عصر امروز (پنجشنبه) در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها، درجمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال كه دست نیافتن به توافق در زمینه هسته ای، چه تاثیری بر اقتصاد كشور خواهد داشت، افزود: هنوز زود است كه درمورد نتیجه مراحل طولانی مذاكرات قضاوت كنیم و تا روز آخر هیچكس نمی‌تواند در این باره ارزیابی داشته باشد كه محصول نهایی مذاكرات چه خواهد بود اما نكته بسیار مهم كه همگان می‌دانند این است كه ایران در این مسیر طولانی اتمام حجت كرد.

وی با بیان این مطلب كه ایران با اقدامات اخیر خود همه بهانه‌جویی‌های بی‌پایه گذشته را باطل كرد، گفت: عده‌ای به دنبال این بودند كه حق غیرقابل انكار ایران برای پیشرفت و توسعه علم و فناوری را نادیده بگیرند.

نهاوندیان ادامه داد: همگان دیدند كه در فضای افكار عمومی و محافل سیاسی و اقتصادی دنیا مباحث مطرح شده از سوی ایران مورد استقبال قرار گرفته و سفر هیات‌های متنوع اقتصادی در ماه‌های گذشته به ایران، گویای همین مطلب است.

رییس دفتر رییس جمهوری اضافه كرد: البته اتفاق مهمی كه در طول یكسال افتاد، این بود كه علی‌رغم این كه تحریم‌ها برطرف نشده اما اقتصاد ایران ثابت كرد در عمل درجه آسیب‌پذیری خود را كاهش داده است؛ تورم را مهار كرده و از ركود خارج شده و به سمت رونق حركت كرده و همه اینها قوت عمل ما را در مذاكرات افزایش داده است.

نهاوندیان یادآور شد: نتیجه مذاكرات هر چه باشد اقتصاد ایران به پیش خواهد رفت و در حوزه سیاسی و اقتصادی، دیگر افكار عمومی جهان ادامه تحریم‌های ظالمانه را علیه ایران نخواهد پذیرفت.

وی ادامه داد: فضای سیاه‌نمایی علیه ایران شكسته شد و همه ملامت‌ها و سرزنش‌ها برای

'غیر از توافق هسته‌ای' متوجه زیاده‌خواهی‌های غرب خواهد شد.

نهاوندیان در پاسخ به سوال دیگری در خصوص كاهش قیمت جهانی نفت و برنامه‌های ایران برای مقابله با آن، گفت: این یك اصل است كه پیش‌بینی نسبت به آینده بازار نفت نمی‌تواند هیچ وقت قطعی باشد، لذا احتیاط‌ آمیز خواهد بود كه ما سناریوهایی مختلفی را برای قیمت‌های مختلف نفت داریم.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود:‌ از طرف دیگر ما درمورد حجم هم سناریوهای مختلفی را پیش‌بینی كرده‌ایم، لذا در بودجه 94 با دید گشاده نسبت به همه سناریوهای محتمل پیش می‌رویم و شرایط هرچه باشد آمادگی مقابله با آن شرایط را داریم.

وی در پاسخ به سوالی دیگر درمورد مصوبه آئین نامه دسترسی آزاد به جریان اطلاعات، گفت: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پنج سال قبل توسط مجلس تصویب شده بود كه این امر گامی مثبت در جهت تحقق حقوق مردم است.

نهاوندیان افزود: در طول این پنج سال آئین نامه مربوط كه قانون را اجرایی می كرد به مرحله تصویب نرسید و با پیگیری های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این مساله در كمیسیون های دولت بحث شد و به تصویب رسید.

رییس دفتر رییس جمهوری، افزود: این آیین نامه دستگاه های دولتی را موظف می كند كه دسترسی آزاد به اطلاعات را فراهم كنند؛ این مصوبه تحقق یكی از وعده هایی است كه در بحث های آقای دكتر روحانی به مردم ایران داده شده بود.

وی افزود: این مساله یكی از مبانی شفافیت و لازمه عدالت است؛ مردم اگر اطلاعات داشته باشند، آن وقت بهتر می توانند به حقوق خودشان دست پیدا كنند؛ البته لازمه دسترسی به این حق، انحصار شكنی است.

نهاوندیان گفت: انحصار در دسترسی به اطلاعات یكی از ظالمانه ترین انحصارات است؛ ما با ایجاد فضای رقابتی و دسترسی آزاد به اطلاعات در فضای مطبوعاتی، می توانیم تحقق آزادی مسوولانه را فراهم كنیم.

سیام**1058**9189**1027