۲۱ آبان ۱۳۹۳،‏ ۹:۰۶
کد خبر: 81383176
T T
۰ نفر
اخبار ستون «جهت اطلاع» روزنامه جمهوري اسلامي

تهران- ايرنا- روزنامه «جمهوري اسلامي» امروز -چهارشنبه- در ستون «جهت اطلاع خود به چهار عنوان: «فشار دولت پكن بر اقليت مسلمان اويغور»، «داعش را موساد خلق كرد»، «كشتن زنان در هند براي جلوگيري از رشد جمعيت» و بلاخره «ميزان استقبال از دروس علمي شيوخ وهابيت» پرداخته است.

* فشار دولت پكن بر اقليت مسلمان اويغور در شمال شرقي چين شدت گرفته است. پس از ممنوعيت تحصيل كودكان در مدارس اسلامي و نيز منع حجاب براي زنان در مجامع عمومي، حالا كمونيست‌هاي چين فشار را بر علما و وعاظ اويغور وارد مي‌كنند. به گزارش شفقنا؛ به تازگي مقامات دولتي در تركستان (سين كيانگ) اقدام به زنداني كردن چند امام جماعت محلي كرده‌اند و نام آن را نيز مقابله با 'سخنراني‌هاي غيرقانوني اين وحشي‌ها' گذاشته‌اند. چيني‌ها اين افراد را در دادگاهي به 5 تا 16 سال زندان محكوم كرده‌اند. جرم اين رهبران مذهبي در تركستان، ادامه موعظه و سخنراني عليرغم اخطار دولت مركزي بوده است. جرايم ديگري كه مقامات استان به اين افراد نسبت داده اند، برهم زدن نظم عمومي، ايراد سخنان مذهبي در تحريك مردم، نفرت پراكني قومي و مذهبي و در نهايت ايجاد مشكل براي مقامات منطقه بوده است. كنگره ملي اويغورهاي در تبعيد نيز محكوميت امامان مذهبي خود را به شدت محكوم كرده است. كارشناسان مي‌گويند مشكل اصلي در تركستان اين است كه مردم اويغور هيچ حقي براي برگزاري مراسم مذهبي و سنتي خود ندارند.

* يك عضو حزب سوسيال دموكرات شوراي شهر مالمو سوئد معتقد است داعش را موساد خلق كرده است. وي با درج اين مطلب در شبكه اجتماعي فيسبوك كه در روزنامه

'سيداسونزكان' سوئد نيز منتشر شده، افزود: رژيم صهيونيستي گروه تروريستي داعش را براي راه انداختن جنگ و كشتار مسلمانان آموزش داده است. به گزارش عصر ايران، به نقل از روزنامه صهيونيستي تايمز اسرائيل، 'آذريان گابا' در اين پيام خود نوشت: 'داعش توسط سازمان جاسوسي اطلاعاتي اسرائيل (موساد) آموزش مي‌بيند، اين مسلمانان نبودند كه جنگ را راه انداختند، آنها بازيچه اشخاص ديگر شده‌اند.' علاوه بر اين روزنامه صهيونيستي 'يديعوت آحارونوت' از وجود يك ستاد عملياتي تابع موساد در استان الانبار خبر داده كه مأموريت آن،‌ حمايت اطلاعاتي از تروريست‌هاي داعش است.

* مسئولان هندي به جاي جلوگيري از رشد بسيار زياد جمعيت ميلياردي خود درحال كشتن زنان خود هستند. به گزارش خبرگزاري فرانسه، به تازگي برنامه‌اي رايگان و ملي از طرف وزارت بهداشت و درمان هندوستان به عموم مردم عمدتاً فقير و روستايي اين كشور معرفي شد كه طي آن مي‌توانستند زنان خود را عقيم كنند اما حدود 80 زن هندي پس از اولين مراحل عمل جراحي عقيم سازي با بيماري‌هاي مختلفي روبرو شدند كه در نهايت 8 نفر از آنان جان خود را از دست دادند. يكي از مقامات درماني منطقه بيلاسپور در هند به خبرنگاران گفت اين زنان با علائمي چون تب و حالت تهوع به بيمارستان مراجعه كرده بودند كه متأسفانه هشت نفر از آنان مردند. هم اكنون 64 زن در وضعيت وخيمي به سر مي‌برند. وضعيت در منطقه به حدي بحراني است كه وابستگان زنان كشته شده و بيمار با خشم شديد به بيمارستان محل ريخته و آشوب به پا كرده‌اند. كيفيت و كميت وسايل ايمني و پزشكي نيز در اين بيمارستان بسيار نگران كننده است. هندوستان يك ميليارد و 200 ميليون نفر جمعيت دارد.

* تصويري كه يكي از كاربران توييتر منتشر كرده است، ميزان استقبال از دروس علمي شيوخ وهابيت را نشان مي‌دهد. به گزارش شفقنا به نقل از اخبار 24، اين تصوير كه واكنش متفاوتي را از سوي كاربران توييتر به دنبال داشته، جلسه درس علمي 'شيخ محمد الشقيطي' يكي از علماي سرشناس وهابيت عربستان را نشان مي‌دهد كه تنها يك نفر در آن حاضر شده است. برخي كاربران توييتر در واكنش به اين تصوير، آن را بيانگر عدم استقبال از دروس شرعي شيوخ وهابيت عنوان كرده‌اند.

منبع: جمهوري اسلامي

اول**1368**