ایران سومین تولیدكننده سیمان جهان و رتبه اول در منطقه

تهران - ایرنا - مدیركل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: جمهوری اسلامی ایران با 70 كارخانه سیمان، سال گذشته 70 میلیون تن تولید داشت كه جایگاه سوم جهان و رتبه اول منطقه را به خود اختصاص داده است.

سیدمحمد فاطمیان روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، اظهار داشت: سال 92 صادرات سیمان به بیش از 18 میلیون تن رسید و با دستیابی به تولید 78 میلیون تن سیمان در سال جاری، پیش بینی می شود صادرات به رقم 24 میلیون تن برسد.

وی افزود: واحدهای تولیدكننده سیمان حدود 20 میلیون تن مازاد مصرف داخلی دارند كه قابلیت صادراتی دارد.

فاطمیان تاكید كرد: امروز بازار مصرف از نظر سیمان تولیدی تامین شده و كمبودی در این بخش وجود ندارد و در واقع سیمان صادراتی مازاد برمصرف در پروژه های عمرانی كشور است.

این مقام مسئول یادآور شد: آمارها حاكی است كه 40 تا 45 درصد ساختمانهای كشور به روش بتنی ساخته می شود و بقیه از اسكلت فلزی بهره می گیرند، بنابراین می توان نسبت ساختمانهای بتنی را افزایش داد و بدین ترتیب ضریب ایمنی بناها را ارتقا بخشید.

فاطمیان افزود: اكنون استفاده از روكش بتنی به جای آسفالت در جاده ها در دست برنامه ریزی است كه این تصمیم به دنبال رشد قیمت قیر و كاهش نرخ سیمان اتخاذ شده است.

وی خاطرنشان ساخت: ایران با 70 واحد تولیدكننده سیمان ظرفیت سالانه 80 میلیون تنی در این بخش دارد و با این توانمندی می توان كاربردهای جدید سیمان را گسترش داد.

مدیركل دفتر صنایع معدنی وزارتخانه یادشده اظهار داشت: براساس طرحهای نیمه تمام در بخش سیمان انتظار می رفت ظرفیت به 110 میلیون تن برسد، اكنون نیز پیش بینی می شود ظرفیت تولید سیمان كشور تا پایان برنامه ششم توسعه (1399) به رقم 150 میلیون تن برسد.

وی گفت: براساس تاكیدات وزیر صنعت، معدن و تجارت سند راهبردی صادرات سیمان از سوی انجمن ذیربط صورت گرفته و اجرای نظامنامه چگونگی صادرات سیمان در مناطق مرزی نیز اهمیت بسزایی دارد.

پیش از این، براساس اطلاعات منتشر شده هرتن سیمان صادراتی در مناطق شمالی كشور به مقصد كشورهای آسیای میانه 145 هزار تومان اعلام شده بود.

به گفته فاطمیان، كشورهای همسایه به عنوان اولویت نخست محموله های صادراتی سیمان محسوب می شوند زیرا موضوع نرخ حمل ونقل فاكتور مهمی در قیمت سیمان به حساب می آید.

وی بهره گیری از توانمندی نیروهای متخصص كشور در بخش سیمان را یادآور شد و افزود: بالغ بر 80 درصد صنعت سیمان بومی سازی شده و این روند تداوم دارد.

اقتصام(4)1559**1558