خبرگزاری روهینگیا: آمریكا نام رهبر افراطی بوداییان را در فهرست تروریستی قرار دهد

كوالالامپور – ایرنا – خبرگزاری 'روهینگیا' وابسته به مسلمانان میانمار روز سه شنبه از برخورد دوگانه كاخ سفید و دستگاه های امنیتی آمریكا و اتهام وارد كردن به مسلمانان در پشت هر حركت تروریستی انتقاد كرد و خواستار واكنش در قبال تروریست های تندرو بودایی شد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری روهینگیا با طرح این سوال كه چرا دستگاه های امنیتی آمریكا پشت هر موضوعی انگشت اشاره اشان به مسلمانان است، نوشت: سازمان سیا هنوز نام راهب بودایی میانماری و جنایات ارتكابی 'آشین ویراتو' و جنبش 969 به رهبری وی را در فهرست تروریست ها نیاورده است.

' مجله تایم نیز سال گذشته عكس جلد خود را كه در تمام كشورها به جز آمریكا توزیع شد به این راهب تندرو اختصاص داد و از ویراتو با عنوان 'چهره تروریست بودایی' یاد كرد.'

'آشین ویراتو' خود را 'بن لادن میانمار' نامیده است.

آژانس خبری روهینگیا با اشاره به حمایت غرب از این افراط گرای بودایی، نوشت: ویراتو كه هفت سال از عمر خود را به دلیل خشونت های مذهبی در زندان سپری كرده است در هفته ای كه تبدیل مدرسه رانگون به مسجد شایعه شده بود از سوی صومعه بودایی بریتانیا موفق به دریافت جایزه 'آزادی مذهب' شد.

'تین سین' رییس جمهور میانمار نیز این راهب افراطی بودایی را نامزد مناسب برای دریافت جایزه صلح نوبل معرفی كرده و از وی تقدیر كرده است.

بنابراین گزارش، جنبش 969 نیز كه به وسیله ویراتو تشكیل شده با گروه هایی در سریلانكا و هند كه سیاست اسلام ستیزی را دنبال می كنند، در ارتباط بوده است.

خبرگزاری روهینگیا نوشت: به رغم این شرایط دستگاه های امنیتی آمریكا همچنان ساكت مانده اند و ارگان های بین المللی نیز به سیاست خود در دخالت دادن رژیم میانمار در موضوعات نظامی و اقتصادی ادامه می دهند و مدعی پیشرفت میانمار به سوی دموكراسی هستند و از این كشور ستایش می كنند.

این آژانس خبری مسلمانان میانمار نوشت: یك میلیون و 500 هزار مسلمان میانمار با افراطی گری رنج آور آهسته بوداییان تندرو روبرو هستند.

رسانه مسلمانان روهینگیا با اشاره به نقش راهب افراطی میانمار در اعمال خشونت بر علیه مسلمان، زبان تند و تبلیغات توهین آمیز وی را نشانه ای از نفرت دانست.

این رهبر افراطی بوداییان میانمار كه هفته جاری میزبان اجلاس سران 'آ.سه.آن' و رهبران آمریكا، روسیه، استرالیا و هند است از مسلمانان روهینگیا با الفاظی بسیار تند یاد می كند و می گوید 'ما باید به اقدامات مخفیانه نظیر عملیات سیا و موساد متوسل شویم'.

وی در سخنانی تند گفته است: من كاری می كنم مسلمانان شهر 'مندالی' میانمار از گرسنگی بمیرند و بی خانمان شوند و به محض این كه پیروز این كارزار شدیم به سایر اهداف مسلمانان یورش خواهیم برد.

آژانس خبری روهینگیا سپس تاكید كرد: بوداییان نجیب نیز وجود دارند و نمی توان منكر این حقیقت شد كه دولت میانمار صددرصد پشت این جریان است و در عملیات نژادپرستانه خشونت بار دخالت دارد.

خبرگزاری روهینگیا نوشت: حال بسیاری این سوال را مطرح می كنند دولت آمریكا به صورت قانونی چه اقداماتی را می تواند انجام دهد تا خطرات پیش روی مسلمانان روهینگیا كاهش یابد.

رسانه مسلمانان روهینگیا پیشنهاد كرد آمریكا در نخستین قدم نام ویراتو و سازمان وی را در لیست تروریست ها قرار دهد و دست به كار شود.

حدود یك میلیون و 500 هزار روهینگیایی مسلمان در میانمار با 51 میلیون نفر جمعیت كه عمدتا بودایی هستند زندگی پر از تنش و تحت فشاری را می گذرانند.

آساق**1611