سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور احیا شد

تهران - ایرنا - سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور با دستور حجت الاسلام و المسملین حسن روحانی رییس جمهوری احیا شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، در جلسه عصر امروز شورای عالی اداری كشور كه به ریاست «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری برگزار شد، با كلیات احیا و تشكیل سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور موافقت شد.
«محمد باقر نوبخت»، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری در گفت و گویی در این باره اظهار داشت: شورای عالی اداری در جلسه بعدازظهر امروز (دوشنبه) خود و در اجرای دستور رئیس‌جمهور محترم موضوع «احیاء و تشكیل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور با سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استانی» از طریق ادغام دو معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور را تصویب كرد.
در این جلسه همچنین مقرر شده است میزان اختیارات، صلاحیت‌ها و چگونگی ارتباط و تعامل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها و استانداری‌ها در جلسه مشتركی كه بین رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور و وزیر كشور برگزار می‌شود، تعیین شود.
قرار است «محمدباقر نوبخت» معاون رییس‌جمهوری امشب در برنامه گفت‌وگوی ویژه‌ خبری ساعت 22 و 30 دقیقه شبكه دو سیما در این باره به ملت توضیحاتی را ارائه كند.
پایگاه اطلاع رسانی دولت نیز دوشنبه شب گزارش داد اسحاق جهانگیری در جلسه شورای عالی اداری از احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور به عنوان یك مطالبه كارشناسان و صاحب نظران از دولت و رییس جمهور یاد كرد و گفت: این موضوع از یك سو در دوره انتخابات توسط رییس جمهوری وعده داده شده بود و از سوی دیگر این سازمان برای كشورهای در حال توسعه كه دارای برنامه های میان‌مدت و كوتاه‌مدت توسعه ای هستند یك امر ضروری محسوب می شود.
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینكه سازمان مدیریت و برنامه ریزی پشتوانه كارشناسی برای اداره كشور محسوب می شود، خاطرنشان كرد: این سازمان همواره از كارشناسانی زبده در امر برنامه ریزی و اقتصاد برخوردار بوده كه متاسفانه پس از انحلال، بخش زیادی از نیروی انسانی و توان كارشناسی این مجموعه تضعیف شد.
جهانگیری با تاكید بر اینكه برای مدیریت صحیح بر امور كشور و توسعه متوازن و با برنامه كشور، احیاء سازمان مدیریت و البته اصلاح نقاط ضعف گذشته آن یك ضرورت است، افزود: سازمان مدیریت باید سازمانی چابك باشد كه بتواند نظام برنامه ریزی كشور را به درستی تدوین و هدایت و نظارت كند.
جهانگیری پس از اعلام موافقت اعضای شورای عالی اداری با لغو مصوبه مورخ 24/4/1386 شورای عالی اداری در مورد تشكیل دو معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور و همچنین موافقت با كلیات موضوع احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور در جلسه، از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور خواست ظرف دو هفته آینده نظرات و دیدگاه های كارشناسان صاحبنظر در زمینه شرح وظایف و ساختار این سازمان را جمع آوری و در جلسات آتی مطرح كنند.
معاون اول رییس جمهوری همچنین بر ضرورت مشورت با وزارت كشور و استانداران برای تصمیم گیری در خصوص چگونگی رابطه شاخه های استانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور با استانداران تاكید كرد و از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری خواست از طریق هماهنگی با معاونت حقوقی رییس جمهور، مسائل و جزئیات حقوقی و شرح وظایف مربوطه را تدوین و در جلسه آینده به عنوان پیشنهاد مطرح كنند.
در این جلسه كه وزرای كشور، دادگستری، امور اقتصادی و دارایی، تعاون، كار و رفاه اجتماعی و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، معاون حقوقی رییس جمهور، استانداران تهران و زنجان و سایر اعضا شورای عالی اداری نیز حضور داشتند، گزارشی از سوابق و تحولات سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور طی سالیان گذشته ارایه شد و در خصوص جزییات مربوط به انحلال این سازمان و تشكیل دو معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهوری توضیحاتی ارائه شد.
در این نشست همچنین نظرات و دیدگاه های متفاوت در خصوص نحوه ادغام این دو معاونت و احیا و تشكیل سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور با سازمانهای مدیریت و برنامه ریزی استانی ارایه شد و پس از بحث و تبادل نظر در خصوص ضرورتهای این كار، اعضای شورا با كلیات احیا و تشكیل سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور موافقت كردند.
به گزارش ایرنا، سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور از ادغام دو سازمان امور اداری و استخدامی كشور و سازمان برنامه و بودجه تشكیل شده بود. سازمان برنامه و بودجه در سال 1327 در ایران پایه گذاری شد كه وظیفه آن مراقبت و نظارت بر اجرای برنامه ها و لوایح بودجه بود كه ۱۸ تیر ماه ۱۳۸۶ به دستور محمود احمدی نژاد منحل شد و وظایف آن به دو معاونت ریاست جمهوری تحت عناوین معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی منتقل شد.
سیام(2)**9189**9254**7261**1572