مسقط - ایرنا - «محمد جواد ظریف» و «جان كری» وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و آمریكا و «كاترین اشتون» هماهنگ كننده كشورهای 1+5 به سومین دور مذاكرات خود در دومین روز نشست مسقط پایتخت عمان پایان دادند و پس از ساعاتی دیگر، آخرین دور گفت وگوهای خود را آغاز می كنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، این مذاكرات كه در دو هفته مانده به پایان مهلت تعیین شده برای دستیابی به توافق جامع هسته ای بین ایران و گروه 1+5 برگزار می شود، درباره موارد اختلافی میان طرفین یعنی میزان غنی سازی اورانیوم ایران، چگونگی لغو تحریم ها و مدت زمان توافق جامع است.

بر اساس برنامه اعلام شده، مذاكرات سه جانبه بعد از ظهر امروز (دوشنبه) به وقت محلی نیز ادامه خواهد داشت.

ظریف، كری و اشتون روز گذشته نیز دو دور گفت و گو كردند.

مذاكره كنندگان در تلاشند تا پیش از پایان مهلت تعیین شده (24 نوامبر / 3 آذر ماه ) راهی برای دستیابی به توافق جامع، بیابند.

محمدجواد ظریف رییس هیات مذاكره كننده هسته ای ایران همواره بر این نكته تاكید كرده كه غرب با پذیرش واقعیت های برنامه هسته ای پیشرفته و صلح آمیز ایران و پافشاری نكردن بر مواضع غلط گذشته خود در خصوص این برنامه ، فرصت توافق با ایران را از دست ندهد.

رییس دستگاه دیپلماسی كشورمان به طرف های غربی بویژه آمریكا یادآور شده است كه تحریم نمی تواند عاملی برای فشار به جمهوری اسلامی ایران در چشم پوشی از حقوق مسلم خود در كسب دانش و استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای باشد و ایران میزان فعالیت های هسته ای خود را بر اساس نیازهای خود تعیین كرده است.

سیام/1449