۲۰ اسفند ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8137906
۰ نفر
کره جنوبی احداث تاسیسات هسته ای را به اردن پیشنهاد داد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/20 سیاسی.اردن.خارجی.هسته ای امان - کره جنوبی احداث تاسیسات هسته ای به منظور تولید برق و شیرین کردن آب در اردن به این کشور پیشنهاد کرد.
به گزارش ایرنا ، هیاتی از کره جنوبی به ریاست کیم سانگ شو رییس و مدیر اجرایی شرکت تولید برق کره جنوبی کبکو روز سه شنبه در دیدار با نادر الذهبی نخست وزیر اردن در این مورد مذاکره کرد.
طرف کره ای در این دیدار که با حضور خالد طوقان رییس سازمان انرژی اتمی اردن و بونکیل شین سفیر کره جنوبی در امان صورت گرفت با توضیح پیشنهاد خود خواستار همکاری هسته ای بین سئول و امان شد .
خالدطوقان رییس سازمان انرژی اتمی اردن پس از این دیدار در گفت و گو با خبرنگاران گفت : پیشنهاد کره جنوبی شامل تاسیس مرکز انرژی هسته ای در محل پیشنهادی در شهر عقبه واقع در جنوب اردن با تکیه بر احداث نیروگاه شیرین کردن آب در ساحل بندر عقبه وسپس پمپاژ حدود 50 میلیون متر مکعب آب در سال به محل این مرکز است .
طوقان افزود : طرف کره ای نسبت به محل پیشنهادی برای احداث این تاسیسات و طراحی مهندسی آن نخست بر شیرین کردن آب و سپس پمپاژ آن به این تاسیسات تکیه خواهد داشت .
وی اضافه کرد: انرژی برق تولید شده از تاسیسات هسته ای که توسط طرف کره ای بر اساس اصل شراکت میان دو بخش دولتی و خصوصی و به خصوص رکت کبکو پیشنهاد شده است مقدار ما بین یک هزار تا یک هزار و چهار صد کیلو وات خواهد بود.
رییس سازمان انرژی اتمی اردن همچنین گفت : پیشنهاد کره ای تکامل یافته است و چنانچه این پیشنهاد اجرا شود این تاسیسات در عرض هشت سال در اردن احداث خواهد شد.
طوقان افزود : سازمان انرژی هسته ای اردن هم اکنون چهار پیشنهاد برای احداث تاسیسات هسته ای دارد، یکی از سوی شرکت فرانسوی اریفا، دومی از سوی شرکت کره جنوبی کبکو ، سومی از سوی شرکت انرژی اتمی کانادا و چهارمی از سوی شرکت روسی روس اتم است .
وی افزود : سازمان انرژی هسته ای اردن در حال حاضر مشغول بررسی این چهار پیشنهاد است و این بررسی هم اکنون در مراحل نهایی آن قرار گرفته است وی خاطرنشان کرد که محل پیشنهادی برای احداث این تاسیسات در فاصله هشت کیلو متری از ساحل دریای سرخ در بندر عقبه قرار دارد.
طوقان گفت : پیش بینی می شود که مطالعات مربوط به این محل حدود 18 ماه ادامه یابد و احداث این تاسیسات در این محل میان بین پنج تا شش سال به طول خواهد کشید.
این درحالی است که اردن در سال جاری با کشورهای آمریکا ، روسیه ، فرانسه ، انگلیس، و چین قرارداد همکاری هسته ای امضا کرده است.
مسوولان اردنی چند ماه پیش اعلام کرده بودند که نخستین نیروگاه هسته ای این کشور برای تولید برق و شیرین کردن آب تا 10 سال دیگر راه اندازی می شود.
به گفته این مسوولان، برنامه اردن این است که نیازهای برق خود را از سال 2015 به بعد از راه انرژی هسته ای تامین کند.
مجلس نمایندگان اردن دوم اردیبهشت ماه سال گذشته لایحه استفاده از انرژی هسته ای برای تولید برق را تصویب کرد.
بر اساس این لایحه، دولت اردن می تواند از انرژی هسته ای برای تولید برق و تولید آب شیرین استفاده کند. ذخایر اورانیوم در فسفات اردن حدود 130 هزار تن توزیع شده در هفت منطقه در اردن برآورده می شود.
این در حالی است که غرب برای جمهوری اسلامی که بدنبال استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای است ، مشکلات فراوانی را ایجاد کرده است.
خاورم **240** شماره 258 ساعت 23:52 تمام

سرخط اخبار جهان