تسخير لانه جاسوسي با الهام از پيام هاي عاشورا بوده است

قم - ايرنا - آيت الله ناصر مكارم شيرازي ازمراجع تقليد گفت: جوانان عزيزي كه لانه جاسوسي امريكا را تسخير كردند، از پيام هاي عاشورا استفاده و اين كار را انجام دادند.

به گزارش ايرنا به نقل از روابط عمومي آستان مقدس حضرت معصومه (س) ، آيت الله ناصر مكارم شيرازي در آيين نماز ظهر عاشوراي حسيني در شبستان امام خميني(ره) حرم حضرت فاطمه معصومه (س) افزود: امام خميني(ره) نيز از همين عاشوراي امام حسين (ع) استفاده كرد و تشكيلات يزيدي را در هم كوبيد.

وي دربخش ديگري از سخنان خود به مساله امر به معروف و نهي از منكر اشاره كرد و گفت: متاسفانه در عين اهميت مساله امر به معروف و نهي از منكر عده اي اصرار دارند اين مساله درجامعه كمر شود تا چراغ سبزي براي انجام گناه فراهم شود.

آيت الله مكارم شيرازي گفت: اگر امر به معروف و نهي از منكر به وسيله عموم در سطح جامعه مطرح باشد، بسياري از مشكلات حل مي شود.

وي نظارت عمومي و امر به معروف و نهي از منكر را از ارزش هاي اسلامي عنوان كرد و گفت: دشمن تلاش دارد اين واجب الهي را با عملي همراه با خشونت نشان دهد، در حالي كه امر به معروف و نهي از منكر به هيچ وجه به معناي خشونت نيست، بلكه با زباني نرم و از روي دلسوزي مي باشد.

وي درادامه با بيان اين كه عاشورا با مفاهيمي گره خورده كه هيچگاه كهنه نمي شود، تصريح كرد: عاشورا با آزادگي و مبارزه با ظلم گره خورده و روز به روز وسيع تر از گذشته مي شود.

آيت الله مكارم شيرازي با ضروري دانستن توجه به پيام هاي عاشورا در كنار عزاداريهاي اين ايام گفت: بايد در آيين هاي عزاداري محرم به پيام هاي عاشورا نيز توجه داشته باشيم، عزاداري بسيار خوب و لازم است ولي در كنار اين كار بايد به پيام هايي كه اين حادثه بزرگ تاريخي نيز، توجه كنيم.

وي افزود: پيام هاي عاشورا در زيارت نامه ها، خطبه هاي امام حسين (ع) در مكه و شب عاشورا و در مسير راه، در خطبه هاي امام سجاد و حضرت زينب در كوفه و شام، در رجزخواني اصحاب امام حسين(ع ) فراوان وجود دارد.

آيت الله مكارم شيرازي با اشاره به سخن حضرت عباس(ع) در زماني كه دستشان را قطع كردند، گفت: هنگامي كه حضرت قمر بني هاشم (ع) دست راستشان قطع شد، بيان داشتند: با اين كه يك دستم قطع شده، باز هم از دين حمايت مي كنم، اين سخن نشان مي دهد كه شهيدان كربلا براي حفظ دين قيام شربت شهادت نوشيدند.

وي خاطرنشان كرد: اينكه مي گوييم 'يا ليتنا كنا معك'، بايد قدم در جاي قدم هاي شهداي كربلا بگذاريم و خود را با اهداف و پيام هاي عاشورايي و هدف هاي مقدسي كه شهداي كربلا براي آن شهيد شدند، همسو سازيم.

وي به پيام نماز جماعت ظهر عاشوراي امام حسين (ع) و اصحابشان اشاره كرد و گفت: اين كه ظهر عاشورا امام حسين(ع) نماز جماعت خواندند، اين حركت دربردارنده اين پيام است كه نماز را بايد در سخت ترين شرايط هم به پا داريم.

اين مرجع تقليد خاطرنشان كرد: اگر نماز جماعت اول وقت با حضور قلب اقامه شود، بسياري از آسيبب هاي اجتماعي و فرهنگي جامعه برطرف مي شود.

آيت الله مكارم شيرازي ، رفتار اسراي كربلا در كوفه و شام را از مهم ترين درس ها عنوان كرد و گفت:وقتي مي شنويم زينب سلام الله عليها در مقابل يزيد در شام بيان مي دارند: 'اين براي من ننگ است كه با تو سخن بگويم؛ من تو را ناچيز و ناتوان مي شمارم'،اين گونه با شجاعت سخن گفتن در حال اسارت، براي ما درس است كه در هيچ شرايطي در برابر دشمن تسليم نشويم، از اصول خود عقب ننشينيم و به ذلت تن ندهيم.ك/1

7406/ 550/522