دو مركز منطقه ای جدید یونسكو با محوریت ایران راه اندازی می شود

تهران - ایرنا - دبیركل كمیسیون ملی یونسكو در ایران از راه اندازی دو مركز منطقه ای جدید یونسكو در كشورمان طی ماه های آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر محمدرضا سعیدآبادی روز شنبه در جمع خبرنگاران گفت: ایجاد مركز منطقه ای اقیانوس شناسی در منطقه غرب آسیا با مركزیت تهران مراحل نهایی خود را می گذراند.

وی افزود: راه اندازی این مركز منطقه ای به تصویب یونسكو رسیده و موافقت نامه های مربوطه میان این سازمان و جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است كه امیدواریم حداكثر تا دو ماه آینده شاهد افتتاح آن باشیم.

سعیدآبادی خاطرنشان كرد: اقدامات لازم برای ایجاد مركز منطقه ای مدیریت آبخیزداری در مناطق خشك و نیمه خشك نیز آغاز شده است و این مركز كه گستره قاره آسیا را دربرمی گیرد در تهران ایجاد خواهد شد و پیش بینی می كنیم در سال آینده شاهد افتتاح آن باشیم.

به گفته وی تا سال 1386 فقط دو مركز منطقه ای و بین المللی یونسكو در ایران وجود داشت كه در زمینه مدیریت آب شهری و قنات و سازه های آبی تاریخی فعالیت می كردند و از آن زمان تاكنون مركز منطقه ای پارك های علم و فناوری و مراكز رشد واقع در شهرك علمی و تحقیقاتی اصفهان و مركز منطقه ای مطالعات میراث ناملموس نیز راه اندازی شده و ایجاد دو مركز دیگر نیز در حال انجام است.

دبیركل كمیسیون ملی یونسكو همچنین به فعالیت 18 كرسی دانشگاهی یونسكو در ایران اشاره كرد و گفت: تا سال 1384 دو كرسی دانشگاهی آموزش سلامت (دانشگاه علم پزشكی تهران) و صلح و حقوق بشر (دانشگاه شهید بهشتی) را در كشور داشتیم كه این تعداد الان به 14 كرسی افزایش یافته و ایجاد چهار كرسی دیگر نیز در دست اقدام است.

وی درباره چهار كرسی جدید یونسكو كه قرار است به زودی در دانشگاه های ایران راه اندازی شود نیز توضیح داد: راه اندازی كرسی های 'فرهنگ و فضای مجازی' در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، 'طب سنتی' در فرهنگستان علوم پزشكی ایران، 'توسعه سلامت اجتماعی' در دانشكده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و 'معلمان و آموزش مادام العمر' در دانشگاه فرهنگیان به تصویب سازمان جهانی یونسكو رسیده است و مراحل اجرایی آن نیز به زودی سپری خواهد شد.

سعیدآبادی ثبت 30 نفر از مشاهیر و دانشمندان ایرانی در فهرست مشاهیر سازمان جهانی یونسكو را از دیگر اقدامات صورت گرفته طی سال های اخیر برشمرد و گفت: تاكنون 9 ذخیره گاه زیست كره از كشورمان در فهرست ذخیره گاه های یونسكو قرار دارد كه ثبت 8 مورد آنها مربوط به سال های قبل از انقلاب است و در سال 1390 برای اولین بار بعد از انقلاب موفق شدیم ذخیره گاه زیست كره دنا را در فهرست یونسكو به ثبت برسانیم.

وی به فعالیت های دفتر منطقه ای یونسكو (بخش فرهنگی آسیایی) در بانكوك اشاره كرد و گفت: این مركز همه ساله مسابقه ای برگزار می كند و اشخاص حقیقی و سازمان ها و نهادهای حقوقی غیردولتی كه یك ساختمان یا مجموعه قدیمی رو به ویرانی را احیا كنند به گونه ای كه ضمن مرمت و بازسازی، اصالت بنا حفظ شود و قابلیت استفاده مجدد پیدا كند در این رقابت ها شركت می كنند.

سعیدآبادی ادامه داد: در سال جاری، طرح مرمت بخشی از ارگ 'سر یزد' كه یك كاروانسرا در استان یزد را شامل می شود موفق به كسب بالاترین امتیاز این مسابقه در سطح آسیا و اقیانوسیه شد كه قرار است بعد از ماه محرم، ویژه برنامه ای برای اعطای لوح و گواهی یونسكو در این منطقه برگزار كنیم.

علمی (3)**1055**1440