ویژه برنامه های بزرگداشت روز جهانی علم در ایران از فردا آغاز می شود

تهران - ایرنا - دبیركل كمیسیون ملی یونسكو اعلام كرد: ویژه برنامه های بزرگداشت روز جهانی علم و هفته ترویج علم در ایران از فردا 11 آبان ماه با برگزاری نشست تخصصی 'ارتقای كیفیت آموزش علم، آینده پایدار برای همه' آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر محمدرضا سعیدآبادی روز شنبه در نشست خبری ضمن تشریح ویژه برنامه های بزرگداشت روز جهانی علم در ایران گفت: یونسكو از سال 2001، تاریخ 10 نوامبر برابر با 19 آبان ماه را به عنوان 'روز جهانی علم در خدمت علم و توسعه' معرفی و اعلام كرد و همه ساله به همین مناسبت برنامه های مختلفی در سراسر جهان برگزار می شود.

وی تبیین نقش علم در بهبود زندگی مردم و روند توسعه، عمومی كردن و ترویج علم و ضرورت همراهی علم با اخلاق و خرد را مهم ترین اهداف برگزاری روز جهانی علم عنوان كرد.

سعیدآبادی خاطرنشان كرد: علم نافع، علمی است كه درد و رنجی از رنج های بشریت را كم كند و درعین حال كاربردی باشد به عنوان مثال اگر بهترین دانشگاه را داشته باشیم اما فارغ التحصیلان آن فقط به درد دانشگاه های خارج كشور و شركت ها و كمپانی های بزرگ دنیا بخورند معلوم نیست علم آنها نافع باشد.

وی با یادآوری اینكه 'ارتقای كیفیت آموزش علم، آینده پایدار برای همه' به عنوان شعار و موضوع برنامه های روز جهانی علم 2014 انتخاب و معرفی شده است، گفت: اولین برنامه ای كه در ایران به مناسبت بزرگداشت روز جهانی علم درنظر گرفته شده است فردا 11 آبان ماه در قالب نشست تخصصی 'ارتقای كیفیت آموزش علم، آینده پایدار برای همه' در محل سالن اجتماعات صلح كمیسیون ملی یونسكو در ایران برگزار می شود.

به گفته سعیدآبادی، معاونان وزارتخانه های علوم، امور خارجه، نیرو و ورزش و جوانان، روسای كمیته های ملی كمیسیون ملی یونسكو در ایران، روسای كمیته های دانشگاهی یونسكو در ایران، روسای مراكز منطقه ای و بین المللی یونسكو در ایران، استادان دانشگاه، تعدادی از مدیران مدارس، محققان و پژوهشگران جوان و برندگان جوایز یونسكو در این نشست تخصصی حضور خواهند داشت و دیدگاه های خود را به صورت مشخص و جمع بندی شده ارائه خواهند كرد.**برگزاری 'همایش روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه' در برج میلاد

دبیركل كمیسیون ملی یونسكو در ایران خاطرنشان كرد: برنامه های بزرگداشت روز جهانی علم در ایران در طول یك هفته برگزار می شود كه در همین راستا همایش 'روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه' در محل برج میلاد تهران با قرائت پیام مدیركل یونسكو آغاز به كار خواهد كرد.

كمیسیون ملی یونسكو در ایران و انجمن ترویج علم ایران از برگزار كنندگان اصلی این همایش تخصصی هستند.**كارگاه روزنامه نگاری علم با حضور استاد بین المللی یونسكو

سعیدآبادی برگزاری كارگاه آموزشی روزنامه نگاری علم را یكی دیگر از برنامه های هفته ترویج علم در ایران برشمرد و گفت: این كارگاه دو روزه در طول هفته ترویج علم ( 19 تا 23 آبان ماه ) با حضور یك متخصص از یونسكو برگزار می شود.

وی درباره جزییات این كارگاه آموزشی اظهار كرد: آن دسته از خبرنگاران علمی كه از طرف رسانه ها به كمیسیون ملی یونسكو در ایران معرفی می شوند در این كارگاه تخصصی آموزش خواهند دید و با مباحث مربوط به ویژگی های روزنامه نگاری علم، چگونگی ترویج علم از طریق رسانه، چگونگی تهیه یك متن علمی به گونه ای كه برای همگان قابل فهم باشد آشنا خواهند شد.

سعیدآبادی برپایی نشست های مختلف علمی و برپایی نمایشگاه دستاوردهای علمی دانشجویان ایران با همكاری انجمن های علمی دانشكده های فیزیك و محیط زیست دانشگاه تهران و دانشگاه شهید رجایی را از دیگر برنامه های پیش بینی شده برای هفته ترویج علم در ایران معرفی كرد.

به گفته وی در ابعاد دانش آموزی نیز كمیسیون ملی یونسكو با همكاری مدرسه شهید دانش قلهك و مدرسه شهید مهدوی، رقابت های علمی و نشست های تخصصی برگزار خواهد كرد كه هنوز تاریخ دقیق برگزاری آنها نهایی نشده است.

دبیر كمیسیون ملی یونسكو در ایران از همایش 'نقش علم در صلح' با همكاری كرسی صلح و حقوق بشر یونسكو در دانشگاه شهید بهشتی در تاریخ 25 آبان ماه به عنوان دیگر برنامه های ویژه بزرگداشت هفته ترویج علم در ایران یاد كرد.

وی ادامه داد: برگزاری برنامه های هفته ترویج علم در شهرستان ها نیز پیگیری شده و اجرای آنها در شهر رشت برای امسال نهایی شده و برای برگزاری برنامه ها در شهر شیراز نیز رایزنی هایی صورت گرفته است.**گردهمایی وزیران آموزش و پرورش كشورهای دنیا در پایان دهه 'آموزش برای توسعه پایدار'

دبیر كمیسیون ملی یونسكو در ایران با بیان اینكه یونسكو از سال 2005 تا 2014 را به عنوان دهه آموزش برای توسعه پایدار نامگذاری كرده است، گفت: امسال در پایان این دهه هستیم و وزیران آموزش و پرورش تمام كشورها همزمان با روز جهانی علم در اجلاس جهانی آموزش برای توسعه پایدار گردهم می آیند و اقدامات و دستاوردهای كشور خود در طول این دهه را ارائه خواهند كرد.

وی اضافه كرد:اجلاس جهانی آموزش برای توسعه پایدار به همت سازمان یونسكو از 19 تا 21 آبان ماه در ناگویا ژاپن برگزار می شود و دكتر علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش نیز در راس یك هیات به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس شركت خواهد كرد.

سعیدآبادی بیان داشت: نتایج این اجلاس در اجلاس جهانی آموزش كه 22 ماه مه 2015 به میزبانی كره جنوبی برگزار می شود مطرح خواهد شد.

وی افتتاح یك كتابخانه آنلاین علمی برای استفاده همگان، نمایشگاه تاریخ ژنتیك و كارگاه آموزشی 'تجربه كردن علم ریاضیات' در مقر سازمان یونسكو در پاریس را از دیگر برنامه های بزرگداشت روز جهانی علم در سال جاری ذكر كرد.

علمی (3)**1055**1440