تاكنون 545 متر از تونل كبیر كوه در استان ایلام حفاری شده است

ایلام - ایرنا - فرماندار آبدانان گفت: تاكنون 545 متر از عملیات حفاری تونل بزرگ كبیركوه در حوزه استحفاظی این شهرستان با 260 میلیارد ریال اعتبار انجام شده است.

'مجید عسگری' روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان عملیات حفاری با توجه به تامین اعتبار مورد نیاز و تهیه امكانات فنی و تخصصی از سوی پیمانكار مجری طرح انجام گرفته است.

وی تاكید كرد: این تونل یكی از بزرگترین طرح های تونل سازی كشور است كه ساخت آن برای استان ایلام بخصوص شهرستان های حوزه جنوبی این استان از طرح های مهم و اثرگذار است.

عسگری با بیان اینكه عملیات اجرایی تونل كبیركوه بعنوان بزرگترین تونل غرب كشور از سال 89 آغاز شده است، اظهار كرد: این طرح در دو بخش یكی در حوزه استحفاظی شهرستان دره شهر و یكی هم در حوزه استحفاظی آبدانان در حال احداث است.

فرماندار آبدانان یادآور شد: كاهش مسافت میان شهرستان‌های آبدانان و شهرهای نوار مرزی استان ایلام با مركز كشور، كاهش مصرف سوخت و استهلاك وسایل نقلیه و همچنین كاهش زمان سفر از مزیت‌های اجرای این طرح بزرگ راهسازی است.

پروژه تونل كبیر كوه یكی از بزرگترین تونل های كشور با طول تونل اصلی حدود چهار هزار و 700 متر دومین تونل طولانی كشور است كه احداث آن موجب كوتاه شدن جاده ارتباطی شمال غرب و غرب كشور با جنوب می شود.

حذف 20 كیلومتر گردنه بسیار خطرناك و برف گیر كبیر كوه حدفاصل دو شهرستان آبدانان و دره شهر، حذف 300 پیج گردنه و كاهش 18 كیلومتری مسافت بین این دو شهرستان و حذف گردنه سخت گذر یك هزار و 100متری آبدانان - دره شهر - ایلام از دیگر مزایای احداث این تونل عظیم است.

7174/712