حوادثي كه منتظر بودجه نمي ماند

تهران - ايرنا - سرما و يخبندان باز قصه تكراري بخاري هاي نفتي و غير استاندارد مدارس را با خود آورد؛ هر چند هر سال مسئولان ذيربط نسبت به استاندارد كردن بخاري هاي مدارس تاكيد مي كنند اما حوادث اين بخاري ها گويي تمام شدني نيست.

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا بخاري هاي غير استاندارد در سال هاي گذشته سبب كشته و مجروح شدن شماري از دانش آموزان شد.

در طول 17 سال گذشته 6 مدرسه روستايي دچار سانحه آتش سوزي شد . در اين آتش سوزي ها 63 دانش آموز دچار سوختگي شديد شدند و چهار دانش آموز هم جان خود را از دست دادند . بر اساس آمار ارايه شده علت اصلي آتش سوزي مدارس سيستم گرمايشي نا مناسب عنوان شده است.

آتش سوزي در مدرسه شهرستان شفت گيلان در بهمن 1376 بر اثر وزش باد شديد و طوفاني بودن هوا باعث افتادن بخاري نفتي غير استاندارد و آتش سوزي كلاس شد كه در نهايت اين حادثه سوختگي بالاي 60 درصدي معلم كلاس و سوختگي 11 دانش آموز را به همراه داشت.

آتش سوزي در مدرسه روستاي سفيلان در آبان 1383 حادثه ديگري بود كه در آن بخاري نفتي دچار نقص فني مي شود، بخاري به بيرون از كلاس برده مي شود اما دو گالن پر از نفت در راهرو به سمت بخاري آتش گرفته برمي گيرند و شعله هاي حريق به داخل كلاس زبانه مي كشند در اين حادثه نيز 13 دانش آموز دچار سوختگي بالاي 40 درصد مي شوند.

مدرسه شهيد رحيمي درودزن فارس آذر 1385 نيز دستخوش حادثه مشابهي مي شود به گونه اي كه بخاري در ميان كلاس دومي ها سرنگون مي شود و شعله هاي آتش زبانه مي كشد كه در اين حادثه هشت دانش آموز دچار سوختگي شديد از ناحيه سر و دست شدند.

آتش‌سوزي در يك خوابگاه شبانه‌روزي دانش‌آموزي در سيستان و بلوچستان نيز در آبان 1389، منجر به كشته شدن يك دانش آموز شده است.

آتش سوزي در دبيرستان شبانه روزي وابسته به دانشگاه چابهار در آبان 90، نيز به دليل اتصالي سيم هاي برق خوابگاه دانش آموزان رخ داد و اين حادثه منجر به مرگ دو دانش آموز و سوختگي شديد سه دانش آموز ديگر شد.

اما مهمترين حادثه آتش سوزي در مدرسه دخترانه انقلاب اسلامي شين آباد در آذر ماه 1391، بود كه سازمان آتش نشاني پيرانشهر دليل حادثه را نقص فني بخاري به دليل خام سوزي عنوان كرد كه در آن سوختگي 28 دانش آموز و فوت سيران يگانه يكي از دانش آموزان اين كلاس را به همراه داشت.** قصه تكراري كمبود اعتبارات

كمبود اعتبارات همواره از سوي مسوولان وزارت آموزش و پرورش براي ايمن سازي مدارس مطرح مي شود اما اين تمام مساله نيست چرا كه حوادث منتظر رسيدن بودجه نمي ماند، و خطر در كمين فرزندان اين مرز و بوم است، فرزنداني كه بايد در فضايي امن و آرام درس بخوانند و در انتظار آينده اي روشن باشند.

اكنون يك سوم دانش آموزان كشور در كلاس هايي حضور دارند كه با بخاري نفتي بدون داشتن كمترين ايمني و هر گونه استاندارد گرم مي شوند و شايد اين گرماي اندك به قيمت جان آنان هم تمام شود.

اينك بر اساس آمار مسوولان وزارت آموزش و پرورش، 150 هزار كلاس درس در نوبت تجهيز به سيستم گرمايشي استاندارد هستند، كلاس هايي مملو از دانش آموز و فضايي كه نياز به گرم كردن دارد و البته نمي توان از يك بخاري نفتي قديمي انتظار معجزه داشت!** پيگيري استاندارد كردن سيستم گرمايشي

معاون عمراني وزير آموزش و پرورش در نشست خبري اخير گفت: كاري جدي كه از سال گذشته پيگيري شد، استاندارد كردن سيستم گرمايشي مدارس بود و بر اساس ارزيابي ها 150 هزار كلاس درس نيازمند مجهز شدن به سيستم هاي حرارتي دائم هستند.

مرتضي رئيسي افزود: در اين رابطه 146 ميليارد تومان براي استانداردسازي سيستم گرمايشي مدارس و كلاس هاي درس سال گذشته در اختيار اين سازمان قرار گرفت كه با اين اعتبار موفق شديم 28 هزار كلاس درس را به سيستم حرارتي استاندارد مجهز كنيم.

وي ادامه داد: بر اساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي امسال از محل گاز مصرفي مبلغ 300 ميلياردتومان بايد براي مجهز كردن مدارس به سيستم گرمايشي استاندارد در اختيار سازمان قرار گيرد كه تاكنون 50 ميليارد تومان آن محقق شده است.

رييس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس كشور افزود: اميد است با پرداخت تمامي اعتبارات تا پايان سال مالي 93 - تيرماه 94 - بتوانيم اين 28 هزار كلاس درس را به 75 هزار كلاس برسانيم كه در اين صورت نيمي از كلاس هاي درس كشور به سيستم حرارتي استاندارد مجهز خواهد شد.

معاون عمراني وزير آموزش و پرورش بيان كرد: در سال جاري در مجموع يك هزار و 700 ميليارد تومان اعتبار ملي و استاني براي تكميل پروژه هاي نيمه تمام و استاندارد سازي سيستم گرمايشي و تامين تجهيزات مدارس به تصويب رسيد.

وي همچنين در اظهاراتي از صرف اعتبار پنج ميليارد توماني دولت به منظور ساخت، تجهيز و فضاي آموزشي و ارتقا سطح ايمني مدارس كشور به صورت روزانه خبر داد و گفت: افزايش سطح ايمني مدارس در مقابل آتش سوزي موضوع مهمي است كه بايد در اولويت برنامه هاي اين وزارتخانه قرار گيرد.**بيمه بجاي حذف بخاري هاي نفتي

اين در حالي است كه وزير آموزش و پرورش در سخناني اظهار داشت: اعتبار كافي براي حذف تمام بخاري‌هاي نفتي از مدارس را نداريم، بنابراين دانش آموزان را در برابر حوادث بيمه كرديم.

علي اصغر فاني در خصوص حذف بخاري‌هاي نفتي از مدارس گفت: هم اكنون حدود 120 هزار بخاري نفتي در مدارس وجود دارد، اما اعتبار كافي براي حذف آنها در اختيار نداريم، بنابراين دانش آموزان را بيمه كرديم.

وي افزود: امسال طبق قرارداد با شركت بيمه بحث آتش سوزي و حوادث ناگوار دانش آموزي را پيش بيني كرديم تا در صورت بروز حادثه شركت‌هاي بيمه بخشي از خسارت را جبران كنند.

وزير آموزش و پرورش خاطرنشان كرد: ايمن سازي وسايل گرمايشي مدارس را دنبال خواهيم كرد و تلاش مي‌كنيم تا طي دو تا سه سال آينده سيستم گرمايشي تمام مدارس را ايمن كنيم.** ناگهان زود دير مي شود

موضوع بخاري هاي غير استاندارد و نفتي اگر ساماندهي نشود مي تواند حوادث غير قابل جبراني را به همراه داشته باشد. استفاده از اين نوع بخاري ها در واقع بازي با جان دانش آموزان است و بيمه كردن دانش آموزان بجاي حذف اين بخاري ها كه خطر جاني به همراه دارد سودي به حال دانش آموزان ندارد.

والدين انتظار دارند فرزندانشان در مكان امن به تحصيل مشغول شوند و بخاري هاي غير استاندارد مي تواند اين اطمينان و آرامش را از آنان سلب كند.

مسئولان ذيربط براي تجهيز مدارس به بخاري هاي استاندارد پيش از بيش تلاش كنند زيرا ناگهان زود دير مي شود.

فراهنگ ** 1883 ** 1569