طرح انتقال آب دریای خزر به مشهد و چند استان دیگر  ارائه شد

تهران - ایرنا - رییس كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: با انتقال آب دریای خزر به مقصد مشهد مقدس و استفاده استان های گلستان، سمنان، خراسان شمالی و رضوی از این موضوع، 10 تا 12 میلیون نفر از جمعیت این استان ها از آب شیرین بهره مند می شوند.

«عبدالرضا عزیزی» روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: با توجه به مشكلات كم آبی و بی آبی در اقصی نقاط كشور باید از قبل سیاست ها و پیش بینی های لازم صورت می گرفت كه امروز این موضوع ناگهان به یك مشكل جدی و حاد در كشور تبدیل نشوند.

وی با بیان اینكه خوشبختانه دولت یازدهم به این موضوع و رفع مشكل كم آبی و بی آبی در برخی مناطق توجه دارد، افزود: با توجه به پیشنهادهای مختلف برای جبران كمبود آب از جمله وارد كردن آب از خارج كشور، انتقال آب از دریای خزر، عمان و خلیج فارس به برخی نقاط و بارور كردن ابرها،‌ به همین منظور تصمیم گرفتیم كه مطالعه ای در این زمینه انجام دهیم.

عزیزی افزود: پس از انجام مطالعات لازم در این زمینه، طرحی را با عنوان «پیشنهاد مطالعه و انتقال آب دریای خزر با مقصد نهایی مشهد مقدس» كه ازآن استان های گلستان، سمنان، خراسان شمالی و خراسان رضوی می گذرد و در این خط انتقال با جمعیت 10 تا 12 میلیون نفر و مساحت یك چهارم خاك كشور به عنوان كم آب ترین نقاط كشور، تامین آب خواهند شد، تقدیم رییس جمهوری شده است.***انتقال آب از دریای خزر با 600 كیلومتر مسافت

عزیزی افزود: انتقال آب دریای خزر به چند دلیل مناسب است زیرا منطقه خلیج گرگان به عنوان بهترین نقطه انتقال به شمار می رود و فقط 600 كیلومتر بیشتر تا شهر مقدس مشهد فاصله دارد.

وی تصریح كرد: حتی انتقال آب از این دریا نسبت به دریای عمان دارای مزایایی است به طوری كه دریای عمان دارای موانع طبیعی است و به طور یقین هزینه بر و مشكل ساز است اما دریای خزر برای انتقال آب آن به این استان ها مانع طبیعی خاصی وجود ندارد و چه بسا در برخی مسیرها نیاز به لوله گذاری نباشد و با احداث كانال آب، می توان انتقال آب را داشته باشیم.***برای هر مترمكعب دو تا دو هزار و 500 تومان هزینه دارد

رییس كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه انتقال آب در این منطقه ممكن است دو تا دو هزار تومان هزینه دارد، افزود: به جرات می توان گفت هزینه آینده و حال این طرح انتقالی ممكن است در این حد یا كمی بیشتر شود اما با این هزینه چند دهه می توان از این آب بهره مند شد.*** دریاچه خزر 78 هزار میلیارد مكعب آب دارد

رییس كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینكه دریاچه خزر 78 هزار میلیارد مكعب آب دارد هرساله براساس مركز خزرشناسی 3 تا 5 مترمكعب آب دریا بالا می آید و دلیل آن نیز ذوب شدن یخ های قطب شمال است كه از این آب می توان به خوبی بهره مند شد.

وی وسعت سطح آب این دریاچه را 420 كیلومتر مربع عنوان كرد و گفت: شوری آب خزر 13 میلی گرم است و در واقع یك سوم شوری خلیج فارس است.

عزیزی افزود: در صورت شیرین سازی اگر سه میلیون تن نمك در سال ایجاد شود بازگرداندن این مقدار نمك به دریای خزر كه 10 میلیارد تن نمك دارد از نظر زیست محیطی مشكلی ایجاد نخواهد كرد.***آغاز چنین طرحی در این زمان منجر به بروز بی آبی در آینده نمی شود

رییس كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به كم آبی در همین مناطق اگر چنین طرحی از زمان حاضر شروع نشود برای 10 تا 20 سال آینده بحران جدی برای نبودن آب در این مناطق را خواهیم داشت.

وی تصریح كرد: به همین منظور ضرورت دارد این طرح مطالعات اولیه آن آغاز شود تا زمانی

نرسد كه ما در شرف از دست دادن منابع آبی در منطقه باشیم.

وی مشهد مقدس را به واسطه سفر سالانه 25 میلیون نفر از مردم برای زیارت مرقد مطهر امام رضا (ع) به عنوان یكی از بحرانی ترین استان های كشور از نظر كمبود آب عنوان كرد و گفت: توسعه صنایع و حیات آنها به میزان آب بستگی دارد كه اكنون در بخش صنعت به علت نبود آب مورد نیاز هیچ گونه توسعه صنعتی در منطقه ایجاد نمی شود.

عزیزی با بیان اینكه سرمایه گذاران یكی از موانع موجود در این عرصه را نبود آب می دانند و گفت: در صورتی كه این طرح اجرا شود بخش عمده ای از مشكلات كم آبی و بی آبی حل خواهد شد.

وی ادامه داد: با داشتن منابع آبی از جمله خلیج فارس، دریای عمان و خزر با به دست آوردن این همت و اجرای این گونه پروژه ها می توانیم مشكل كم آبی و بی آبی منطقه را برای همیشه حل كنیم.

اجتمام(4)**7268**1599