رییس جمهور فیلیپین با فشار افكار عمومی از موضع خود عقب نشینی كرد

كوالالامپور- ایرنا – رییس جمهور فیلیپین روز چهارشنبه تلاش برای اجرای طرح جنجالی تغییر قانون اساسی این كشور به منظور شركت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را تكذیب كرد.

به گزارش ایرنا، 'بنیكنو آكینو' رییس جمهور فیلیپین مردادماه گذشته از تلاش برای تغییر قانون اساسی به منظور باقی ماندن در قدرت برای یك دوره شش ساله دیگر خبر داده بود، اما اكنون این موضوع را رد می كند.

قانون اساسی فیلیپین دوره ریاست جمهوری در این كشور را به یك دوره شش ساله محدود كرده است تا مانع تبدیل شدن یك فرد به دیكتاتوری مشابه 'فردیناند ماركوس' شود.

جناح مخالف آكینو پس از اعلام احتمال تغییر قانون اساسی وی را مورد انتقاد قرار دادند و با 'فردیناند ماركوس' مقایسه كردند.

وی در انتخابات سال 2010 برای یك دوره شش ساله به عنوان رییس جمهور فیلیپین برگزیده شد و این دوره سال 2016 پایان می یابد و دیگر قادر نیست نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود.

به نوشته روز چهارشنبه روزنامه 'استار' فیلیپین'، آكینو طی سخنانی در جمع تجار این كشور، گفت كه عده ای معتقدند من باید خود را برای دور دوم انتخابات آماده كنم ، اما فكر می كنم این راه حل نیست و مردم باید با بصیرت برای انتخاب جانشین در سال 2016 اقدام كنند.

مردم فیلیپین همچنان پیامد قانون نظامی دوره ماركوس در سال 1972 را به یاد دارند و طی دو ماه گذشته نسبت به تغییر قانون اساسی ابراز نگرانی كرده بودند.

براساس قانون دوره ماركوس وی می توانست پس از پایان دوره قدرت بار دیگر به قدرت بازگردد و سكان هدایت این كشور را در دست گیرد.

خانواده آكینو از مخالفان ماركوس بوده اند و اكنون 'بنیكنو' نیز از مردم درخواست كرد فردی را به عنوان جانشین انتخاب كنند كه بتواند سیاست های وی را دنبال كند.

رییس جمهور فیلیپین پیش از این 'مانوئل روكاس' متحد خود و وزیر كشور فیلیپین را به عنوان جانشین احتمالی معرفی كرده بود.

بررسی ها نشان می دهد احتمال برنده شدن 'ججومارباینای' معاون رییس جمهور فیلیپین و رهبر اتحاد جناح مخالف در انتخابات بیشتر است .

در فیلیپین رییس جمهور و معاون وی به طور جداگانه در انتخابات به وسیله مردم برگزیده می شوند.

بنیگنو آكینو در سال 2010 با شعار ریشه كن كردن فساد توانست با تكیه بر ریشه خانواگی خود رییس جمهور این كشور جنوب شرق آسیا با 100 میلیون جمعیت شود.

بنیگنو آكینو فرزند 'كرازون آكینو' است كه از سال 1986 تا 1992 رییس جمهور فیلیپین بود. كرازون آكینو نخستین رییس جمهوری زن در تاریخ قاره آسیا و كشور فیلیپین بود.

كرازون آكینو شهرت خود را از همسرش سناتور 'بنینو آكینو' به دست آورد.

بنیگنوآكینو از سناتورهای مخالف فردیناند ماركوس بود كه در سال 1983 به قصد شركت در انتخابات به فیلیپین بازگشت اما در فرودگاه مانیل توسط ماموران ماركوس كشته شد.

آساق**1611