قابليت دسترسي عموم به منابع علمي دانشگاه شهيد بهشتي فراهم شد

تهران - ايرنا - در پي انعقاد تفاهم‌نامه دانشگاه شهيد بهشتي و كنسرسيوم محتواي ملي، امكان دسترسي عموم به محتواي منابع علمي و پژوهشي اين دانشگاه فراهم شد.

به گزارش ايرنا، دانشگاه شهيد بهشتي با انعقاد تفاهم نامه با كنسرسيوم محتواي ملي رسما به عضويت اين كنسرسيوم درآمد.

با انعقاد اين تفاهم‌نامه از اين پس تمام مقالات، پايان‌نامه‌ها، كتاب ها و منابع علمي ديجيتال شده كه در پايگاه 'پند' دانشگاه شهيد بهشتي ارائه شده است، از درگاه كنسرسيوم محتواي ملي قابل دسترسي براي عموم كاربران خواهد بود و كاربران با مراجعه به درگاه اين كنسرسيوم به نشاني www.icnc.ir مي‌توانند از منابع موجود استفاده كنند.

كنسرسيوم محتواي ملي، گرد هم‌آيي مجموعه‌اي از نهادهاي توليدكننده و صاحب محتوا است كه در اوايل سال 1387با هدف تأمين دسترسي هر چه سريع‌تر پژوهشگران و شهروندان ايراني به محتواي مورد اطمينان علمي تشكيل شد.

علاوه بر 12 عضو هسته اصلي كنسرسيوم كه شامل مراكزي مثل دانشگاه تهران، كتابخانه ملي، كتابخانه مجلس شوراي اسلامي، بنياد دايرة المعارف اسلامي، سازمان اسناد آستان قدس، دفتر تبليغات حوزه علميه قم، موسسه تبيان، سازمان تبليغات اسلامي، پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات، مركز نشر دانشگاهي و مركز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري است.

تاكنون بيش از 15 مركز و سازمان صاحب محتواي كشور نيز به اين مجموعه پيوسته اند كه دانشگاه شهيد بهشتي از اين جمله است.

اعضاي كنسرسيوم محتواي ملي متعهد شدند منابع ديجيتال خود را بر روي درگاه اينترنتي www.icnc.ir با هم به اشتراك بگذارند تا كاربران بتوانند در منابع تمام اين مراكز جست و جو كرده و منابع مورد نياز خود را دريافت كنند.

پايگاه نشر دانش دانشگاه شهيد بهشتي نيز به نشاني pub.sbu.ac.ir با هدف ارائه همه بروندادهاي دانشي اين دانشگاه در فضاي وب آماده شده است.

محققان و دانشجويان مي توانند با كمك اين پايگاه به راحتي به محتواي همه نشريات علمي و ديگر منابع پژوهشي اين دانشگاه، دسترسي داشته و از آنها استفاده كنند.

اين پايگاه به زودي تبديل به پايگاهي جامع جهت ارائه همه دانش توليد شده در دانشگاه خواهد شد تا بتوان از طريق آن با درگاه هاي ملي و بين‌المللي ارتباط برقرار كنند و ضمن استفاده از اطلاعات آنها، خود قطبي جهت تبادل اطلاعات و دانش باشد.

علمي **1055**1599