افزایش ظرفیت تولید نفت به چهار میلیون و 300 هزار بشكه در روز / كاهش جهانی قیمت نفت زودگذر نیست

تهران - ایرنا - معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروكربوری وزیر نفت گفت: در آینده نزدیك ظرفیت تولید نفت كشور به چهار میلیون و 300 هزار بشكه در روز افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، منصور معظمی روز یكشنبه در اولین همایش بین المللی قیر، اظهار داشت: تا پایان سال جاری 100 میلیون مترمكعب ظرفیت تولید گاز كشور افزوده می شود كه تحقق آن نقش زیادی در ایجاد آرامش برای صنایع خواهد داشت.

وی ادامه داد: سال آینده نیز وزارت نفت تعهد می دهد كه یكصد میلیون مترمكعب دیگر به ظرفیت گاز كشور اضافه شود.

وی خاطرنشان كرد: با افزایش تولید گاز مشكلاتی را كه سال گذشته با آن مواجه بودیم، نخواهیم داشت.

وی با اشاره به برنامه های صادرات گاز نیز اظهار داشت: قرارداد صادرات گاز با عراق، تركیه و عمان به امضا رسیده كه دو قرارداد مربوط به عراق و تركیه تاكنون اجرایی شده است.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به كاهش بی سابقه قیمت جهانی نفت خام، گفت: تصور نمی كنم كه این كاهش قیمت مقطعی و زودگذر باشد بلكه این سیاست طوری طراحی شده كه یك دوره طولانی بلند طول خواهد كشید.

وی اضافه كرد: كاهش قیمت نفت خام تاثیر زیادی بر اقتصاد جهانی و از جمله كشورهای صادركننده نفت خام و عضو اوپك خواهد داشت.

وی با تاكید بر آنكه وزارت نفت خود را پشت دیوار تحریم ها مسدود نمی كند، اظهار داشت: تلاش می كنیم تا بازار صادراتی نفت خام متنوع شود.

وی ادامه داد: صادرات نفت خام در شش ماه اول سال جاری نسبت به احكام مصوب بودجه سال 93 پنج درصد افزایش داشته است.

وی خاطرنشان كرد: از ابتدای سالجاری تاكنون 60 میلیون مترمكعب ظرفیت تولید گاز كشور اضافه شده است.

معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروكربوری وزیر نفت اظهار داشت: ظرفیت پالایشی كشور در حال حاضر یك میلیون و 800 هزار بشكه در روز است كه تا چهار سال آینده این میزان به 3 میلیون بشكه افزایش خواهد یافت.

معظمی اضافه كرد: فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ظرفیت 120 هزار بشكه در روز راه اندازی می شود.

وی با تاكید بر لزوم تركیب و تجمیع شركت های كوچك زیرسازی در كشور، اظهار داشت: شركت های بزرگ دنیا تلاش می كنند با تجمیع شدن هزینه های تولید را كاهش داده و بازارهای بیشتری را در اختیار بگیرند.

وی گفت: مجلس به وزارت نفت اجازه داده كه 600 هزار تن'وی.بی' (خوراك واحدهای زیرسازی) در اختیار شركت های تولیدكننده قیر قرار دهد تا از آن برای آسفالت روكش های روستایی استفاده شود كه تاكنون برای 450 هزار تن از این مقدار قرارداد امضا شده است.

اقتصام (3)ل.ا/2022**1558